Nejlepším cestopisem roku je Císař ve světě, cestovatelskou fotografií Mobilní Indie

Nejlepším cestopisem roku je Císař ve světě, cestovatelskou fotografií Mobilní Indie

Tisk

cena hanzelky a zikmunda 200Vítězem 3. ročníku soutěže o Cenu Hanzelky a Zikmunda v kategorii cestopis roku se stala Lenka Linhartová a její titul Císař ve světě. Hlavní cenu za nejlepší cestovatelskou fotografii získal snímek Petra Kleinera s názvem Mobilní Indie. Slavnostní vyhlášení se konalo v Zrcadlovém sále na zámku v Dobříši 22. dubna. Právě tam, po návratu z cesty do Afriky a Jižní a střední Ameriky, psali Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund své knihy.

 

V hlavní kategorii cestopis roku získala letos Cenu Hanzelky a Zikmunda kniha Císař ve světě, v níž autorka popisuje cestu matky s tříletým synem, který má Aspergerův syndrom, do Thajska. “Jistě, nejde o dobrodružnou výpravu do zahraničí, o cizích zemích se nedozvíme skoro nic. Přesto tuhle knihu považuji za cestopis v nejhlubším smyslu slova. Je to totiž oslava cesty jako fenoménu. Příběh sbližování dvou lidí legitimizuje její mimořádně ozdravnou funkci. Kniha jaksi mimochodem upozorňuje na hlubší smysl cestování a tím celou cestopisnou literaturu dostává do vyšší úrovně než cestopisy, které – ve vší úctě k výkonům – popisují jen pocity jednotlivce při překonávání překážek. Navíc je kniha napsaná svižně, čtivě, s působivou směsí humoru a zoufalství,” vysvětluje verdikt poroty a hlavní myšlenku knihy její předsedkyně Milena Holcová.

Za pozornost podle ní stojí i jednoduchá grafická úprava s autorčinými obrázky, namalovanými fixem. “Mám-li to vyjádřit pregnantně: Tahle kniha je prostě užitečná. I když je na hranici žánru, působila na většinu porotců nejsympatičtěji,” dodává.

 

cena hanzelky a zikmunda 1

Za rok 2020 přihlásili vydavatelé nebo samotní autoři celkem 21 knih, z nichž porota nominovala těchto pět titulů (řazeno abecedně): Císař ve světě: terapie cestou do Asie aneb Táta zůstal doma (Lenka Linhartová), Hory a nekonečno (Viktorka Hlaváčková), Na kole přes Afriku (Tadeáš Šíma), Na vlnách s Petrem Voldánem – Očima, ušima i srdcem kolem světa (Petr Voldán), Stopy bílého muže – Voda včera, dnes a zítra (Zbyněk Hrkal).

Porotci letošního ročníku v kategorii cestopis roku byli: Milena Holcová, scenáristka a spisovatelka, Miloň Čepelka, prozaik a herec, Ina Píšová, literární historička, Ladislav Zibura, cestovatel a spisovatel, Jan Rybář, novinář a fotograf.

Porotu překvapilo množství fotografií i témata

Vítězem fotografické části cestovatelské soutěže o Cenu Hanzelky a Zikmunda se stal snímek s názvem Mobilní Indie od Petra Kleinera. „Výjev s jednoduchou kompozicí na první pohled připomíná středověký obraz postav se zbožnými výrazy. Další pohled odhalí množství detailů, rozdílný styl oblečení jednotlivých aktérů a hlavně mobilní telefony, které vládnou současnému světu napříč všemi kulturami. Máte nutkání se k fotografii stále vracet a přemýšlet o jejím významu,“ přibližuje, proč porota vybrala právě tuto fotografii, její předsedkyně Veronika Souralová.

cena hanzelky a zikmunda 2

 

O cenu nejlepší cestovatelská fotografie roku soutěžilo na pět set zaslaných fotografií: „Letošní ročník soutěže byl ovlivněn pandemií koronaviru a tudíž jsme předpokládali, že budou převažovat snímky z domácího cestování po Česku. Byli jsme však mile překvapeni množstvím zahraničních témat. Prostě když cestovatel chce, tak to jde… Vybírat ocenění ze stovek fotografií není nikdy snadné a všechny nominované snímky by bylo možné považovat za vítěze,” doplňuje Veronika Souralová.


Mezi nominovanými dále byly snímky: Zdeněk Dvořák a jeho Ze Země na Měsíc, Jana Kupčáková se snímkem Ohnivý muž z Ugandy, Skákači pochází z Bangladéše od Josefa Bosáka a Lucie Mojžíšová za snímek Pes a siamská dvojčata.


Porotci letošního ročníku v kategorii cestovatelská fotografie roku byli: Veronika Souralová, ředitelka Czech Photo, Petr Brukner, fotograf a herec, Pavel Schreiber, ředitel společnosti CeWe Color, Tomáš Tureček, šéfredaktor National Geographic Česko a Jan Rybář, šéfredaktor webu Fotoguru.cz. 

cena hanzelky a zikmunda 3

Slavnostní ceremoniál v minimalistické verzi, ale s velkým přáním

Během přímého přenosu na stanici Radiožurnál byly vyhlášeny i další kategorie: Ocenění za mimořádný rozhlasový počin převzal zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín za reportáže z Náhorního Karabachu. Nejpůjčovanějším cestopisem v knihovnách byla kniha Ladislava Zibury Prázdniny v Evropě.

Všichni vítězové si odnesli cenu vyvedenou ze slitiny a bronzu, kterou navrhla designérka Karin Borovcová: „Mojí inspirací byla zadní ploutev na kapotě Tatry T87, která neodmyslitelně patří k dvojici Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Ikonicky prohnutý tvar jsem odlila z bronzu, ozdobila iniciálami nerozlučné dvojice a nechala pozlatit. Soška se skládá ze dvou částí – ze dvou elementů, které představují vlastnosti nepostradatelné pro každého cestovatele. Nespoutanou živelnost vyjadřuje tmavá litinová část a pragmatickou přímočarost znázorňuje rovná pozlacená linie. Dvě časti, které k sobě patří, jsou si navzájem oporou, stejně tak, jako si byli oporou cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka,“ dodává autorka ceny, kterou ve slévárně ve Staré Huti u Dobříše odlil umělecký kovolitec Aleš Svojitka.

Předávání se uskutečnilo na zámku Dobříš, kde cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund v 50. letech psali svoje první knížky. Původně se měla akce uskutečnit 14. 2., v den 102. narozenin Miroslava Zikmunda, kvůli epidemické situaci ji ale organizátoři přesunuli na 22. 4., což je datum, kdy cestovatelé vyráželi na svoje velké cesty do světa v roce 1947 a 1959. „Slavnostní ceremoniál se letos odehrál za přísných protiepidemických opatření a v minimalistické verzi, ale s myšlenkou, že snad už i my budeme moct brzy vyrazit do světa, objevovat jeho krásy,” uzavírá jeden z pořadatelů Ceny Hanzelky a Zikmunda, Vladimír Kroc.

 

cena hanzelky a zikmunda 4

O ceně Hanzelky a Zikmunda


Ke stému výročí narození legendárního spisovatele, fotografa a cestovatele Miroslava Zikmunda se organizátoři této ceny v roce 2018 rozhodli založit novou tradici: každoročně v den jeho narozenin vyhlašovat Cenu Hanzelky a Zikmunda – cestopis roku. Poprvé to bylo 14. 2. 2019 v Zrcadlovém sále zámku Dobříš. Právě tam, po návratu z cesty do Afriky a Jižní a Střední Ameriky, psali svoje knihy. Miroslav Zikmund (*14. 2. 1919) s Jiřím Hanzelkou podnikli dvě velké cesty – nejprve Tatrou 87 do Afriky a Jižní Ameriky (1947–1950) a pak Tatrami 805 (1959–1964) do Asie, Austrálie a Oceánie. Celkem projeli 83 zemí světa. Jejich 18 knih bylo přeloženo do 11 jazyků a vyšly nákladem cca 6,5 milionu výtisků. Po roce 1970 nesměli publikovat. V roce 1993 získali za své celoživotní dílo Cenu E. E. Kische, v roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně.

Více informací najdete na www.cestopisroku.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená“. To je kapela Dolls In The Factory

Dolls in the Factory 200Čtveřice Dolls in the Factory z Frýdku-Místku není na tuzemské hudební scéně nováčkem. Za svoje působení vydala EP Hurricane (2012) a album Statues (2013). Píseň Believe zazněla ve filmu Křídla Vánoc (2013) a se songem Ch...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

První Waltariho dílo znovu na pultech

velka iluze200Když se řekne Mika Waltari, zřejmě vás hned napadne jeho román Egypťan Sinuhet, který spousta osobností z kultury uvádí jako svou nejoblíbenější knihu. My se však dneska podíváme na úplně první román finského spisovatele Waltariho, který nás...

Divadlo

a-á-a-á-a

kavarna 200Švandovo divadlo uvedlo v sobotu 28. dubna 2018 premiéru hry Kauza pražské kavárny. Na vzniku inscenace se podíleli sami herci divadla pod vedením Jacoba Erftemeijera, který hru také režíroval. Pražská kavárna – útočiště intelektuálních povalečů ...

Film

Walt Disney a hledání genderových stereotypů

200filmHodnocení odkazu Walta Disneye (nebo Disneyho?), ať již jeho samého, nebo studia nesoucího jeho jméno, se zpravidla odvíjelo ve dvou rovinách. Jedna zdůrazňovala kýčovitost produktů, druhá obdivovala obchodní talent. Nalezneme však také badatele, kteř...