Premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl s úspěchem Divadelní spolek Kroměříž

Premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl s úspěchem Divadelní spolek Kroměříž

Tisk

nekorekt pravidla200První letošní premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl v pondělí 27. února ve vyprodaném sále Klubu Starý pivovar Divadelní spolek Kroměříž. Komorní inscenace, kterou režíroval Ladislav „Láry“ Kolář na motivy hry Mika Bartletta, přibližuje v nadsázce drsné metody firemních manažerů, kteří se k manipulaci zaměstnanců nestydí využít ani jejich soukromí.

 

Mike Bartlett (1980) je považován za nejlepšího anglického dramatika současnosti, který píše pro divadlo i televizi. Jeho hra plná černého humoru byla napsána pro dvě herečky, které nás zavedou do kanceláří horních pater světa velkého byznysu. Brilantní text umně přeložila Pavla Horáková.

Zatímco v první premiéře hrály Romana Malinská ("Nadřízená") a Michaela Vachová (Emma), ve druhé premiéře (která proběhla 28. února) se představila Jana Štěpánová a Anna Švecová. A protože jsem viděl jen první premiéru, nemůžu ani psát o výkonech Jany Štěpánové a Anny Švecové. Můžu jen zmínit, že Jana Štěpánová je zkušená herečka, která působí v Divadelním spolku Kroměříž řadu let, navíc se objevila i v českém filmu (Sněženky a machři po 25 letech, Román pro muže…).

nekorekt pravidla foto 1

Kroměřížská inscenace (Ne)korektní pravidla, která byla nastudovaná na motivy hry Mika Bartletta Smluvní vztahy, se zabývá aktuálním společenským tématem: Nakolik vás váš zaměstnavatel vlastní, co všechno si může dovolit a kam až smí zasáhnout jeho přirozený zájem o zaměstnance? Co všechno o vašem soukromí smí a může vědět?

Tak jako tak jsou výborné i herecké kreace obou představitelek Romany Malinské a Michaely Vachové, které tak přesně vedl režisér Ladislav „Láry“ Kolář. I ve třinácti obrazech je jasný vývoj, i když diváci netuší, jak příběh dopadne. Napětí graduje obraz od obrazu, a já si uvědomuji, jak to muselo být náročné pro obě herečky.

nekorekt pravidla foto2

Zatímco mladinká Emma se na jevišti pozvolna „proměňuje“, „Nadřízená“ to má po herecké stránce přece jenom o poznání těžší. I když se její charakter nemění, musí být chladná, odosobněná, nepůsobí Romana Malinská jako stroj. V každém z těch třinácti obrazů nepůsobí stejně a herecky neměnná. I když zachovává styl „Nadřízené“, je znát, že dala do postavy všechno. Sama herečka také přiznává, že takovou postavu na jevišti do této chvíle ještě nehrála.

Na odpověď, jak je to s jejím komediantstvím, Romana Malinská říká: „Pro to v téhle hře moc prostoru není. Postava Nadřízené jde úplně proti mému naturelu, a o to větší výzvou pro mě je a myslím, že nejen pro mě.“

Bartlettova hra (Ne)korektní pravidla je sedmdesátiminutovou zkratkou, v níž autor ostrým střihem a s notnou dávkou černého humoru podává příběh, který v mnoha variacích prožívá denně mnoho lidí. Je to dobrý nápad, že hru uvádí v takové konstelaci právě Divadelní spolek Kroměříž.

nerkorekt pravidla foto3

Zdroj foto: Robert Rohál, Divadelní spolek Kroměríž a Miroslava Kolmanová

http://www.divadlokm.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Patron naší literární soutěže „Tak už mě nakousni" Milan Hrabal v rozhovoru o tom, jak začínal s poezií

Milan Hrabal-foto-Jitka N. Srbová - ořezMagazín Kultura 21 vyhlásil letní básnickou soutěž. Nebojte se si zaveršovat a své příspěvky nám ještě stále můžete zasílat na adresu

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Helenku Součkovou stíhá jedna darda za druhou

darda 200Žákyně 2. a posléze 3. třídy Helenka Součková zvaná též Moby-Dick už dávno odrostla dětským střevíčkům. Místo nich teď v dramatizaci románu Darda spisovatelky Ireny Douskové<...


Literatura

Strážce dveří: akčňárna jako žádná jiná!

strazce dveri200Hned začátkem roku jsme měli možnost natrefit na vynikající akční román od autora Jamese Byrnea. Nakladatelství Kalibr vydalo jeho strhující příběh s názvem Strážce dveří. Pokud holdujete přímočaré akci a napětí, nepohrdnete konspirační...

Divadlo

Fifty aneb Když je trojka životním snem

fifty 200Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

...

Film

Vzhůru za Piráty!

altDruhý díl filmu Piráti z Karibiku s názvem Truhla mrtvého muže je možná nejzajímavějším pokračováním z celé filmové série.

...