Hrdinové Země bez zákona nemají s prohibicí slitování

Hrdinové Země bez zákona nemají s prohibicí slitování

Tisk

zeme bez zakona plakatPremiéra americké gangsterky Země bez zákona, odehrávající se ve 30. letech v čase vrcholící prohibice, nemohla do Česka dorazit ve vhodnější dobu. Hlavní protagonisté, bratři Bondurantovi, v ní české publikum provokují distribucí načerno pálené whisky, která se dokonce, jak se lze v jedné scéně přesvědčit, dá použít jako alternativní palivo, pokud váš závozník zapomene nalít před jízdou do nádrže pašerácké dodávky benzín. Sdělení, které láká na film natočený podle skutečné události, se odvolává na fakt, že scénář vznikl podle knihy Matta Bonduranta „The Wettest Country in the World“, jenž příběh své rodiny literárně zpracoval. Jde ale spíše o mystifikaci: snímek, který, kromě jiného, obsahuje scény podřezávání hrdla nebo svlečení Jessici Chastain, ve skutečnosti docela úzkostlivě respektuje žánrová pravidla a odvážný je jen svou westernovou surovostí.

 

Stejně, jako se Clint Eastwood ve svém oscarovém westernu Nesmiřitelní pokusil rozbít romantickou představu o americkém středozápadě, rozhodl se totiž režisér Země bez zákona John Hillcoat (Proposition, Cesta) pokořit rekord v míře brutality, bez které dnes nejde natočit pořádná „žánrovka“. To přitom neznamená, že by vrhal na dějiště svého filmu, městečko Franklin ve Virginii, stejnou deziluzi, naopak v některých sekvencích spíše navozuje bujarou atmosféru okořeněnou černým humorem. Zásluhu na tom má charakterově různorodé trio podnikajících bratrů. Zatímco nejmladší Jack (Shia LaBeouf), vypravěč příběhu, je zpočátku vyjukaným poskokem a jako pouhý řidič se obchodů se zakázanou lihovinou ani neúčastní, starší bráchové Howard (Jason Clarke) a Forrest (Tom Hardy) se v prostředí černého trhu cítí jako ryby ve vodě. Pochopitelně ani ryba nemůže být dlouho na suchu, a tak zatímco bohabojná většina Franklinu dlí na modlitbách, v doupěti Bondurantů můžete bez postihu popíjet, obsluhováni bývalou tanečnicí Maggie (Jessica Chastain), neboť nikdo ze strážců zákona nemá kuráž sem někoho poslat. To se mění až s příjezdem zmocněnce pro boj proti ilegálnímu podnikání Charlieho Rakese (Guy Pearce), který pochází z moderního Chicaga, Franklin považuje za buranov a jeho obyvatele za křupany, jejichž životů není třeba litovat. Chová se jako šílenec, používá teroristické metody, a poté, co mu Bondurantovi odmítnou slíbit poslušnost, rozhodne se k jejich likvidaci. Jeho soupeření s bratry spustí řetězec brutálních útoků, krvavých pomst a nekompromisního vyřizování účtů. O slovo se začne hlásit také nejmladší Jack, který obchoduje na vlastní pěst a zažehává milostnou zápletku s introvertní křesťankou Berthou (Mia Wasikowska).

              
Země bez zákona ve svém dramatickém vyvrcholení nezodpovídá otázku, která ze stran je v právu, protože úcta k zákonu se ve Franklinu jednoduše nenosí. Spíše se válčí o to, kdo bude pykat za způsobené křivdy a násilí. A režiséru Hillcoatovi se v závěrečné třetině daří publikum přesvědčovat, že Rakes svým posledním činem překročil všechny meze, takže skupiny gangsterů vylézají z děr a přirozeně se přidávají na stranu Bondurantů.   

zeme bez zakona

Hillcoatův film šlape nečekaně dobře, až je škoda, že jeho hrdinové jsou tak rázovité postavičky a ne třeba chladnokrevní usedlíci se špetkou vnitřní nejistoty. Ufňukaný Jack dospívá v muže, bručoun Forrest se pro svou nezdolatelnost považuje za místní legendu a třetí do party, Howard, je zase nezastavitelnou mlátičkou. Jedinou charakteristiku, která mě napadá k postavě Rakese, bych přiblížil slovem „slizkost“. Jackův kamarád Cvrček je, řekněme, neškodný jako cvrček; gangsteři jsou nevyzpytatelní, whisky jemná, ženy povolné. Jelikož karty jsou po celou dobu celkem jasně rozdány (rozeznáme od sebe dobro a zlo), je snadné se v příběhu neobsahujícím příliš mnoho zvratů orientovat a finále už je klasickým rozstřelem o rychlejší jízdenku do márnice mezi těmi, kdo proti sobě stojí už od začátku. Na nikoli závratném, ale pořád svižném tempu má zásluhu i výborný soundtrack amerického hudebníka Nicka Cavea (je i autorem scénáře), složený většinou z moderních country skladeb.

zeme bez zakona
     
Zemi bez zákona tak na jednu stranu dominují motivy krvežíznivosti, surovosti a pomstychtivosti, ale současně se nad ní vznáší vypravěčův povzdech „jó, starý zlatý časy“, a v mnoha momentech působí vůbec jako takřka úniková zábava. Pokud znovu připomeneme Eastwoodův deziluzivní western Nesmiřitelní a postavíme vedle něho bujaré skopičiny z divokého západu, lze se domnívat, že John Hillcoat se mohl inspirovat u obou přístupů. Zároveň tato inspirace zůstává poměrně nečitelnou: Země bez zákona nepřečerpává myšlenky starších děl a nepouští se do hlubokých spekulací nad obecnými tématy. Hillcoat svoje dílo sice precizuje coby řemeslník, ale jeho autorský pokus vrhnout na období prohibice nové světlo má jen vedlejší účinek. Jelikož Země bez zákona v souvislosti s prohibicí podporuje spíše tvorbu nových mýtů a pověstí než demontáž těch existujících, může se na ni, coby na pouhou žánrovou zábavu, i rychle zapomenout. A to nejen u příležitosti předávání příštích Oscarů.   

zeme bez zakona

Země bez zákona / Lawless
Drama / Western / Historický
USA / 2012
Režie: John Hillcoat
Scénář: Nick Cave, Matt Bondurant
Hrají: Tom Hardy, Jason Clarke, Shia LaBeouf, Guy Pearce, Gary Oldman, Jessica Chastain, Mia Wasikowska, Dane DeHaan
Stopáž: 115 minut
Premiéra v ČR: 20. 9. 2012
Distributor: Bontonfilm
Hodnocení: 70 %         

zeme bez zakona plakat
              
Zdroj foto: Bontonfilm


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Česká kapela Jelen sa pripravuje na turné na Slovensku

DSC 0260Skupina vznikla pod vedením Jindra Poláka, ktorý sa v 15 rokoch zamiloval do gitary a začal skladať svoje prvé piesne. Prešiel si rôznymi kapelami až našiel správnych muzikantov do kapely. V roku 2011 sa dostal do štúdia Martina Ledvin...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Svatbě mezi citróny chybí erotické chvění

svatba mezi citrony tramvajExistuje jediný důvod, proč se vypravit na nový dánský snímek Svatba mezi citróny - a tím je animovaný předfilm Michaely Pavlátové Tramvaj. Autorka tu v bizarních, surreálně rozechvělýc...


Literatura

Rozpuštění - konec jednoho kláštera za vlády Jindřicha VIII.
ImageNa pulty knihkupectví se v paperbackové podobě vrací úspěšný detektivní román Rozpuštění, jehož autorem je britský spisovatel C.J.Sansom. Hlavní hrdina románu, který se odehrává v Anglii v roce 1537, refo...

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

Zákruty filmové kolektivizace

altKdyž se na televizní obrazovce izolovaně vynoří nějaký film, zpravidla bývá pro nezasvěceného diváka obtížné zařadit si ho do přiměřeného kontextu, vnímat jej jako určitý korálek umístěný na dlouhé vývojové škále. Týká se to rovněž kolektivizačního drama...