Krušnohoří usiluje o zápis na seznam UNESCO

Krušnohoří usiluje o zápis na seznam UNESCO

Email Tisk

krus 200Krušnohoří, dvacátým stoletím poničený region, ale také vzácný příklad krajiny po staletí spoluutvářené těžební činností usiluje o zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Koordinátorem přípravy společné česko-saské nominační dokumentace je Národní památkový ústav, který zároveň plní roli odborného konzultanta.

 

Krušnohoří, region na hranicích Saska a České republiky, dnes v povědomí lidí figuruje jako symbol důsledků bezohledné těžby a průmyslové výroby, je historicky výjimečnou krajinou, územím s pozůstatky po osm set let trvající těžbě nejrůznějších nerostů, která formovala jeho podobu i život. Specifické rysy nese urbanismus a architektura horních měst, např. Jáchymova, Horní Blatné, či Krupky, ale i takzvaná živá kultura, umění a umělecká řemesla. S horním podnikáním byly také spjaty pokroky v oblasti vědy a techniky, které přispěly k rozvoji hornických regionů v Evropě i ve světě. Jedinečná kombinace jednotného vývoje po obou stranách česko-německé hranice, odlišností posledního období historie i četné dodnes zachované památky hmotné i nehmotné představují mimořádnou hodnotu, na jejímž základě usilují společně Česká republika a Spolková republika Německo o zápis Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.

krus 1


V současnosti má Česká republika na Seznamu světového dědictví UNESCO zapsaných dvanáct staveb či lokalit.
Zápis na Seznam světového dědictví UNESCO, nejprestižnější potvrzení hodnoty, které památka může získat, by pro Krušnohoří kromě jistoty zachování místních historických, památkových i přírodních hodnot znamenalo také vzrůst povědomí a zájmu o historii Krušných hor. S ním lze očekávat zvýšení počtu turistů, ale také užší přeshraniční kontakty a obohacení o společné nahlížení na význam a dědictví této specifické kulturní krajiny.

krus 2


Záměr nominovat Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO vyšla z německé strany již v roce 1998. Česká republika se k projektu připojila v únoru 2012.
V lednu 2014 proběhl podpis společné dokumentace nominační dokumentace, která byla předložena Centru světového dědictví v Paříži jako podklad pro další řízení a projednání. V případě pozitivního hodnocení by Krušnohoří mohlo k dnešním asi dvaceti hornickým lokalitám světa, zapsaným na Seznamu světového dědictví UNESCO, přibýt v roce 2016.
Přípravy na zápis na Seznam světového dědictví UNESCO koordinuje v České republice z pověření Ministerstva kultury Národní památkový ústav, konkrétně územní odborná pracoviště v Lokti a Ústí nad Labem.

krus 3


Seznam lokalit ČR na Seznamu světového dědictví UNESCO
Telč - Historické centrum (zapsáno v roce 1992), Český Krumlov - Historické centrum (zapsáno v roce 1992), Praha - Historické centrum (zapsáno v roce 1992), Žďár nad Sázavou - Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (zapsáno v roce 1994), Kutná Hora - Historické centrum, Chrám sv. Barbory, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci (zapsáno v roce 1995), Lednicko-valtický areál (zapsáno v roce 1996), Kroměříž - Zahrady a zámek (zapsáno v roce 1998), Holašovice - Vesnická rezervace (zapsáno v roce 1998), Litomyšl - Zámek a zámecký areál (zapsáno v roce 1999), Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice (zapsáno v roce 2000), Brno - Vila Tugendhat (zapsáno v roce 2002), Třebíč - Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa (zapsáno v roce 2003).

www.npu.cz


 

Rozhovor

MICHAEL KOCÁB: JE TOHO HODNĚ. A BUDE TOHO JEŠTĚ VÍC!

kocab 200Povídali, že mu hráli – tak se jmenuje nová supraphonská kompilace složená z pecek Michaela Kocába – originálního skladatele, textaře, zpěváka, instrumentalisty a šoumena. A když se řekne Kocáb, všichni víme, že je...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (32)

Čtěte také...

Varšavská zoo jako zásadní místo odboje

Ukryt zoo 200Přiznávám bez mučení, že jsem se začetla do knihy Úkryt v zoo na základě zhlédnutí stejnojmenného filmu. Přece jenom jsem si říkala, že v knize se dozvím víc a že musím zjistit, zda konec ve filmu mohl být reálný, protože mi přišel spíše jako zázrak.

Z archivu...


Literatura

Detektivka z prostředí nehostinného Norska

AMZBCH perSe severskými detektivkami jakoby se roztrhl pytel. Už dlouho ale neplatí, že je to záruka kvalitního příběhu. Jo Nesbo nebo například Jussi Adler-Olsen nasadili laťku hodně vysoko a novinka Až mi budeš zítra chybět od, pro nás doposud neznámého, a...

Divadlo

Mirotické setkání loutek a hudby na ostrově u Dolejšího mlýna

miroticke setkani hudby a loutekChcete zpestřit prázdniny dětem i sobě? Přijeďte tedy v srpnu do Mirotic!  Od 9. do 11.srpna se zde totiž koná divadelní a hudební festival pro malé i velké: Mirotické setkání loutek a hudby

Film

Winchester: Sídlo démonů

horor perexNejstrašidelnějším domem lidské historie je sídlo rodiny Winchesterů, které stojí v Kalifornii v Americe. Postaveno je prý na tenkém pomezí našeho světa a samotného pekla a duchové se v něm objevují už téměř 150 let. Děsivý př...