Naše fotoreportáž – Co skrývá donedávna utajované podzemí hotelu Jalta
Banner

Naše fotoreportáž – Co skrývá donedávna utajované podzemí hotelu Jalta

Email Tisk

jalta 200Pražský hotel Jalta byl vybudován na místě domu, který byl poničen při bombardování na jaře roku 1945. Dům byl stržen a na jeho místě v roce 1953 začal růst hotel Jalta s utajovaným protiatomovým krytem. Hotel vznikl na přání prezidenta Antonína Zápotockého a byl vystavěný ve stylu tzv. Stalinova baroka. Kryt byl po dlouhá léta v naprostém utajení před veřejností i před personálem hotelu.

Muzeum studené války a komunistického režimu se nachází v prostorách protiatomového krytu  v podzemí hotelu. Spolek Československé ozbrojené složky uzavřel s hotelem Jaltadohodu o spolupráci, na základě které bylo v prostorách krytu zřízeno Muzeum studené války. Expozice je zaměřena na pohraniční a celní stráž, veřejnou bezpečnost, odposlechy a radiokomunikační armádní vybavení. V Muzeu studené války se mohou návštěvníci dozvědět mnoho zajímavého o Železné oponě, vybavení a životě pohraniční stráže.

jalta1

Protiatomový kryt byl zřízen pro asi 150 lidí. Ve dvou patrech byl jeho obyvatelům k dispozici náhradní agregát, speciální nádrž na vodu a byl vybaven i malým operačním sálem. Pro veřejnost je zpřístupněno několik místností, které sloužily jako zázemí pro obsluhu krytu a pro příslušníky československých tajných služeb. V utajovaném podzemí bylo umístěno odposlouchávací zařízení telefonů hotelových hostů. Z krytu vedlo několik únikových cest.

jalta2

V případě válečného konfliktu měl hotel Jalta sloužit jako štábní centrum Varšavské smlouvy. Kvůli tomu byl v podzemí vybudován protiatomový kryt.
Foto: autor, www.muzeumstudenevalky.cz Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Rozhovor s Vittoriem Franceschim, autorem hry Úsměv Dafné

vittorio Franceschi usmev dafne200Byl jste už někdy předtím v Praze? Jak se vám tady líbí?

Byl jsem tady opravdu jen na skok koncem 70. let minulého století. Zastavili jsme se tu na ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Galerie Tančící dům odemkne 13 komnat První republiky

13 komnat PrvnI republiky perexNávštěvníci Galerie Tančící dům se od 3. května do 25. října přenesou v čase do období První republiky. Tato slavná éra Československa, vymezena lety 1918 až 1938, bude zobrazena v tematické expozici s...

Z archivu...


Literatura

Vytváření nepřítele a jiných fikcí, které se mohou stát Skutečností

eco vytvareni nepritele 200Italský estetik, literární vědec a spisovatel Umberto Eco patří u nás nejznámějším osobnostem, většina jeho knih, zvláště pak románů, vyšla v českém překladu - naposledy Pražský hřbitov. Nejnověj...

Divadlo

Seznamka v divadle aneb Představení pouze pro nezadané

seznamka divadlo 200Zkuste najít novou lásku v divadle a možná už na Valentýna nebudete sami! Divadlo Rokoko pořádá v sobotu 11. února od 17 hodin již tradiční Představení pouze pro nezadané ženy a muže ve věku 25 až 45 let. Akci odstartuje tragikom...

Film

Lucie: příběh jedný kapely. 30 let v dějinách.

lucie film 2001986 26. dubna došlo k výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu, o dva dny později k prvnímu koncertu skupiny Lucie v klubu Na Proseku.

...