Nejnovější díl Uměleckých památek obhlíží Velkou Prahu

Nejnovější díl Uměleckých památek obhlíží Velkou Prahu

Tisk

umelecke pamatky prahaSoupisy památek na území České republiky vycházejí už po několik desetiletí - od vydání prvního čtyřdílného kompletu věnovaného Čechám nás dělí více než tři desetiletí, v 90. letech přibyla dosud nedokončená řada pojednávající o Moravě a Slezsku, pak došlo na hlavní město. Po svazcích věnovaných historickému jádru nyní vychází první část věnovaná Velké Praze, tedy čtvrtím, původně samostatným osadám, přiřazovaným k blízkému velkoměstu až v průběhu 19. a zvláště 20. století: Umělecké památky Prahy – Velká Praha A/L.

Početný kolektiv autorů vedený Pavlem Vlčkem zvolil abecední členění jednotlivých lokalit, v tomto případě počínaje Běchovicemi a konče Lysolajemi. Po obecném seznámení s polohou i minulostí dotyčného území, s počty domů i obyvatel následuje podrobný popis jednotlivých památek - nejen historických budov světských (hrádky, tvrze, zámečky, hospodářské dvory, pomníky) i církevních (kostely, kaple, hřbitovy), ale rovněž novodobých obytných domů, pokud si zasluhují pozornost. Každé heslo uvozuje stručná charakteristika, následovaná jak výčtem stavebních proměn a jmen majitelů, tak přiblížením vzhledu a pozoruhodností všeho druhu.

Tak se dočteme o vnější podobě (nejčastěji) stavby a jejím vnitřním rozvržení, pozornost se přirozeně soustředí na vybavení interiérů, dokonce jsou přepsány starobylé nápisy, pokud se někde vyskytují. Zejména v kostelích jsou cenné údaje o oltářích, obrazech a sochách - jen doufám, že shrnuté informace neposkytnou vodítko zlodějům, jejichž aktivity snad již ochably, ale přesto bychom je neměli podceňovat.

umelecke pamatky praha vlcek

Každé heslo, pokaždé uzavřené seznamem pramenů i literatury, provází obrazový doprovod, zpravidla fotografie zachycující příslušný objekt, ale také stavební plány, případně přetisky dávných map. Leckdy se dovíme překvapivý detail, oživující jinak vážný a seriózní přístup. Tak se můžeme třeba přesvědčit, že dnešní Hloubětín se kdysi doopravdy nazýval Hloupětín (na mapě stabilního katastru z první půle 19. století čteme německé znění Hlaupetin), což nejspíš vyvolávalo posměšky, takže nastoupilo úřední přejmenování.

Autoři se ovšem, nezbývají pouze minulostí, nahlížejí i do mnohdy tristní přítomnosti. Například u Barrandovských teras připomínají jak meziválečný věhlas doložený na připojené fotografii, tak současný stav, kdy "se budovy nacházejí stále v zoufalém stavebním stavu a jsou nepřístupné." Dlouhou dobu chátrala i letenská neofunkcionalisticky pojednaná restaurace, původně postavená pro bruselské Expo v roce 1958, v současnosti proměněná v kancelářské prostory (na snímku nynější stav). Zato o monumentálním Stalinově pomníku se nedočteme nic, protože byl před půlstoletím odstřelen - právě pomíjení sice již neexistujících, ale kdysi proslulých staveb považuji za nejspornější rys celé jinak příkladně zpracované knihy.

umelecke pamatky praha vlcek

Je to škoda, protože texty každého hesla jsou daleko obšírnější a podrobnější, pečlivěji pojednané, než tomu bylo na přelomu 70. a let v prvním kompletu, který daleko stručněji popisoval pamětihodnosti českých měst a vesnic. Přibyl i jmenný rejstřík osobností, nějak souvisejících s probíranými památkami. Dovíme se jak jejich profesi, tak životní data. Nejnovější Umělecké památky Prahy patří v kontextu obdobně zaměřených encyklopedických publikací k nepochybné špičce a já doufám, že se záhy dočkáme i druhého dílu, že tedy nezůstanou torzem, jak se přihodilo "moravsko-slezským" spisům…

umelecke pamatky praha vlcek

Umělecké památky Prahy - Velká Praha, A-L
Autor: Pavel Vlček a kolektiv
Vydalo nakladatelství Academia v roce 2012, 1080 stran.
Hodnocení: 95%

Zdroj foto: kniha, zpatkyvcase.wordpress.com, estav.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lucie Roubínová: „Vím, že někde v davu sedí má obrovská opora…“

lakoma barka200V neděli 5. května se v Kaplici na Českokrumlovsku konal již 10. ročník soutěžní přehlídky dětských hudebních souborů Kaplické hrátky. Děti soutěžily v několika kategoriích a jejich výkony byly těžko porovnatelné. Hlavně proto, že každé u...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Za Heydrichem do koncentráku

altPři procházce Prahou můžete v parku na Karlově náměstí narazit na ponuré dřevěné baráky obehnané plotem s ostnatým drátem a střežené strážní věží. Nad bránou, kterou zdobí nápis Arbeit macht frei, rozpíná svá křídla  říšská orlice. Zástupy kolemjdoucích...

Z archivu...


Literatura

Vděk – o ztrácení slov a nalézání vděčnosti

VdekSlova nás provázejí skoro celý náš život. Jejich pomocí pojmenováváme věci okolo sebe, definujeme pojmy, sdělujeme si zážitky, vyprávíme příběhy. Můžou nás povzbudit a dát nám křídla nebo nám ublížit a vzít nám veškerou naději. U...

Divadlo

Ve Vršovicích začínám třetí sezónu a je to skutečně velké dobrodružství, říká Věra Mašková

vera maskova perex"V mnoha věcech se práce nijak neliší od ostatních divadel. Musím postavit repertoár, sehnat týmy na jednotlivé inscenace, tady navíc včetně herců," říká Věra Mašková, která je už několik let uměleck...

Film

Favoritka - exhibice intrik, toxinů a naturalismu

Favoritka perexRežisér Yorgos Lanthimos proslulý úspěšnými podivnostmi jako byly filmy Humr (2015) a Zabití posvátného jelena (2017) představuje historické drama z doby vlády královny Anny Stuartovny s názvem Favoritka (2018). Dokonalé scény, šokující na...