Vrbenská skupina Opět vydává své první album

Vrbenská skupina Opět vydává své první album

opet 200Hudební kapela Opět zpívá na Jesenicku již osm let. Její první nadechnutí se konalo v roce 2012 v místním podniku Panorama. Ze začátku to byla Náhoda, její pojmenování vzniklo tak, že členové se „náhodou“ potkali. Po nějaké době osud členy kapely od sebe rozdělil a časem se k sobě „opět“ k sobě vrátili, takže název se obměnil na skupinu Opět. Šestičlenný soubor je patřičně pyšný na svou tvorbu. Jejich hudební styl ovlivňuje pop, rock a punk, najdeme v něm i prvky punku a rytmiky na bicí. Mixují cover verze spolu s vlastními skladbami.

 Kapela hraje ve složení Yveta Krůželová, která je frontmankou kapely, zpívá, hraje na doprovodnou kytaru a skládá texty, Lubomír Čudovský, který je kapelníkem, bubeníkem a zároveň sponzorem skupiny, Dominika Bečáková – vokály, Jaroslav Krůžela - kytarista, textař a zpěvák, Vít Matuš – zpěv a sólokytara, Ondřej Kubíček je baskytarista a vokalista. Zvuk ladí a rozeznívá Václav Patočka. Nedílnou součástí skupiny je osvětlovač Emil Hiesel, jenž během koncertů dává kapele tu správnou záři, vytváří světelné efekty a pěknou podívanou.

V počátcích kapely muzikanti formovali repertoár a hledali žánr, jenž by je spojoval. Rozhodli se nepředělávat písničky ostatních, ale věnovat se vlastní tvorbě. Zaměřují se na to, aby jejich hudba byla pro publikum čitelná a sdělila přesně to, co přes ní chtějí vyjádřit. Jednu píseň skládají v průměru 2-3 dny. Všichni jsou hudební samouci, Yveta chodila do hudebního kroužku s výukou kytary. „Učila mne výborná vrbenská učitelka Vlasta Výskalová, ráda na ni vzpomínám,“ prozradila zpěvačka. Yveta ráda poslouchá z českých kapel například Mandrage, Mirai a z těch zahraničních třeba Florence the machine, Imagine dragons a Prodigy.

opet1

Bubeník a zároveň editor zvuku Lubomír Čudovský to nejdříve zkoušel jako zvukař pro vrbenskou kapelu Řebřiňák. „Zvukař musí mít jasnou představu o tom, jak by měl daný nástroj znít a mít patřičnou znalost vybavení. Je to vlastně takový zvukový inženýr. Já zvuk různě mixuji v hudebním studiu a přibližně osmdesát procent dodávám zpěvákům a diskutujeme o něm. Nedržíme se žádného vzoru, od A až do Z. Děláme muziku tak, jak ji chceme my,“ sdělil Lubomír Čudovský. Při profesi zvukaře si „čichl“ k bicím, což ho nadchlo. Do kapely Náhoda se dostal tak, že ho jednoho dne oslovila Yveta s bratrem Jaroslavem s tím, že shánějí bubeníka. „Já jsem už tehdy hrál na bicí, tím jsem se léčil z deprese, hodně mi to pomáhalo. Všichni tři jsme si spolu sedli. Žánrem i názorem na hudbu,“ dodal bubeník kapely. Mezi nejznámější písničky skupiny Náhoda patří A tak díky lásko, A ty jsi, Strašidlo Povidlo, Na 100 let, Balerina a Proč.

Na Vrbensku kapela Opět nemá konkurenci, naopak se snaží spolupracovat s regionálními skupinami jako je například Řebřiňák. „V dnešní době je těžké prorazit, protože každý řeší jen peníze. Pokud je máš, tak jsi vítěz. Znám spoustu zpěváků, kteří by bez pomoci svých bohatých rodičů nebyli slavní. Dříve dostalo šanci spoustu zpěváků, kteří používali elektronickou hudbu a playbacky, hráli převzatou hudbu a stali se z nich celebrity. My nabízíme živou hudbu, živý zpěv, světelnou show, vlastní tvorbu, ale stále je to málo. Peníze jsou dnes opravdu stěžejní,“ prohlásila zpěvačka kapely.

opet zpevacka

„Songy vznikají v krátké době. Yveta dojde s nějakou vizí, má dopředu vymyšlený text i doprovodnou kytaru. Všichni, co hrajeme na hudební nástroj, si k této vizi složíme pasáže, a já pak dodatečně utvářím doprovod bubnů k hudebním nástrojům, tak aby to všechno ladilo. Hudbou sdělujeme naše pocity a vyjadřujeme emoce, hudba ukrývá útržky našich životních příběhů, jsme díky ní rodina. Písničky jsou pro nás vlastně prostředkem, jak zpracovat nelehké bytí na tomto světě. Když se dnes podíváte na lidi, žijí v chaosu a různém křiváctví, bez lásky a upřímnosti. Ženou se za nejrůznějším pozlátkem a ve finále zjistí, že jim život utekl pod rukama. Muzice dáváme vše, a také od ní maximum získáváme. Lidé se dnes bojí poslouchat to, co neznají, co není osvědčené a hrané v rádiích. V Evropě jsme hodně konzervativní, nacpou nám v rádiu něco, co máme poslouchat a co takzvaně frčí,“ pokračoval Lubomír Čudovský. „Já rád poslouchám nové české interprety, kteří ještě nejsou známí. Inspirují mne. Mám rád i Phila Collinse, navštívil jsem jeho koncert a byl to pro mne obrovský zážitek,“ řekl bubeník kapely.

„Na prvním koncertu kapely Opět jsme s kamarády byli 18.10. 2015. Od té doby patříme mezi jejich velké fanoušky. Chodíme na každou jejich akci, jsou super. Pokaždé překvapí novou písní. Například má oblíbená píseň je Kebab a přítelkyně miluje píseň Zombie. Už se moc těšíme na CD, abychom je mohli poslouchat i doma,“ prozradil jeden z fanoušků, Jiří Ryška.

opet3

Kapela Opět v poslední době nazpívala písničky: Kráčím, Sexappeal, Řidič tiráků, Prokletá, Vánoční zvoneček. Mezi nejbližší cíle skupiny patří účast na Vrbenských a Bruntálských slavnostech. V současné době dokončují video s názvem Kebab. Napsat tuto píseň napadlo frontmanku kapely při návštěvách místního kebab podniku. „Milovala jsem toto jídlo a rozhodla jsem se napsat o něm písničku,“ sdělila zpěvačka. Dodává, že nyní už nejí maso, jí pouze ryby, je tzv. pesciatariánkou.„Název našeho prvního alba ještě nevíme, máme pouze nástřel – šest demopísniček. Odmalička hraji na kytaru a zpívám, nedokážu si představit, že bych oněměla anebo přišla o ruce. Hudba pro mne znamená to, co rodina. Nedokážu bez ní žít,“ zakončila frontmanka kapely.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

My Little Pony: Příběh podle filmu

My little pony200Nakladatelství Egmont Publishing ve společnosti Albatros Media přináší zejména nejmenším čtenářkám nový příběh oblíbených animovaných postaviček televizního seriálu My Little Pony.

 

Divadlo

Divadelní tipy z Violy: Premiéry s Vilmou Cibulkovou, klavírním virtuosem Ivo Kahánkem, Jiřím Pavlicou a dalšími známými osobnostmi

viola perexŘíjnový program v oblíbeném Divadle Viola na pražské Národní třídě 4. 10. ozdobí premiéra slavného monodramatu o lásce Jean Cocteau: Lidský hlas v režii Miloše Horanského s Vilmou Cibulkovou v titulní roli. Adaptace slavné franc...

Film

Premiéra regionu střední a východní Evropy - Visegrad Animation Forum dává prostor projektům celovečerních animovaných filmů ve vývoji

AF mid vafVe dnech 1. – 3. května 2018 proběhne šestý ročník mezinárodní akce pro filmové profesionály Visegrad Animation Forum. Již tradičně bude jeho jádrem soutěž animovaných projektů ve vývoji ve dvou kategoriích – krátký film a seriál / TV speciál. Novi...