Festival Praha Žije Hudbou rozezní na konci června pražské ulice a náměstí

Festival Praha Žije Hudbou rozezní na konci června pražské ulice a náměstí

Tisk

praha zije hudbou 200Po několika měsících kulturního půstu se Praha rozezní hudbou. Jako jeden z prvních hudebních festivalů se mezi 25. a 27. červnem uskuteční pouliční festival s příznačným názvem Praha Žije Hudbou. Ten ve svém pátém ročníku promění na tři desítky míst v centru Prahy, jako je náměstí Republiky, Kampa, Jungmannovo náměstí nebo Můstek, ale i další městské části na malých scénách pod širým nebem.

 

Do třídenního programu se zapojí celá řada profesionálních hudebníků i buskerů. Zcela netradičně tak v pražských ulicích vystoupí například Lenka Dusilová, Zrní, Mucha, Circus Brothers, Brass Avenue, Kittchen, Dušan Marko, Tomáš Karlík, Tygroo a celá řada dalších.

Festival Praha Žije Hudbou vstoupí v sobotu z pražských ulic i do on-line prostoru. Několikahodinový blok vysílaný on-line věnuje dalším pražským festivalům, které postihla koronavirová krize a nemohly se letos na jaře uskutečnit. Festivaly Pražské jaro, Khamoro, United Islands, Mladí ladí jazz a Žižkovská noc tak ovlivní i dramaturgii sobotního programu. Vystoupí například Bennewitzovo kvarteto, David Kraus & Gipsy Brothers, Zrní nebo Ochepovsky Project. Zástupci těchto festivalů se společně s představiteli magistrátu hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a některých iniciativ na podporu živé kultury zúčastní závěrečné panelové diskuse věnované současné situaci hudebních akcí i postavení kultury ve společnosti. „Festival Praha Žije Hudbou jsme zakládali s heslem 'Umění patří do ulic'. Letos k němu přidáváme 'umění patří do našich životů' a na jeho podporu musíme udělat maximum,“ vysvětluje za pořadatele festivalu Jan Gregar.

praha zije hudbou Zrni

Do hudebního programu festivalu se mohou stále zapojit i další buskeři nebo ti, co si chtějí jen hraní na ulici vyzkoušet. V současné době registrují pořadatelé na devadesát přihlášených. Přihlásit se mohou na www.prahazijehudbou.cz/zahrajsi/.

Veškerý program je zdarma, posluchači mohou muzikanty odměnit dobrovolnými příspěvky do klobouku. Celý festival probíhá pod dohledem Uličníka, který je symbolem festivalu a svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Závěrečný on-line program bude vysílán na sociálních sítích festivalu.

Festival Praha Žije Hudbou vznikl jako reakce na omezující prostředí kvalitní umělecké pouliční produkce v ulicích Prahy. Toto téma je i po čtyřech letech konání festivalu stále aktuální. Na konci loňského roku pořadatelé festivalu iniciovali kulaté stoly se zástupci všech zainteresovaných stran včele s magistrátem hl. m. Prahy, městskými částmi Praha 1 a Praha 2, Dopravními podniky hl. M. Prahy i zástupci buskingu. Společně hledají konstruktivní řešení pro problematické rozměry buskingu v rámci stávající legislativy.

Pořadatelem festivalu Praha Žije Hudbou je Nerudný fest.cz, který stojí, mimo jiné za mezinárodním festivalem Mladí ladí jazz, Student Festem, Festivalem svobody a dalšími projekty.

Zdroj foto: Praha žije hudbou, Zrní, autorka Zuzana Veselá

Více informací na www.prahazijehudbou.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Svoboda: „Myslím si, že kulturně zdaleka nezaostávám“

200rozOlympijský vítěz v moderním pětiboji z Londýna David Svoboda se věnuje sportu maximálně a volného času si proto moc neužije. Když se však i přes velkou zaneprázdněnost naskytne nějaká volná chvilka, rád si zajde třeba na zajímavý koncert či divadelní př...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Letní oddechovka Musíme zůstat spolu

musime zustat spolu 200U nakladatelství Moba vyšla v červnu kniha slovenské autorky Jany Benkové s názvem Musíme zůstat spolu. Pokud si chcete odpočinout a moc nepřemýšlet, můžete sáhnout právě po této knížečce.

Divadlo

Věřte nebo ne, sbalit ženu je jednoduché

jak sbalit zenu200V rámci zlínského divadelního svátku – festivalu Setkání Stretnutie 2019 do Zlína zavítalo také Divadlo pod Palmovkou se svým manuálem Jak sbalit ženu 2.0.

...

Film

Nový dokumentární film Klusáka a Pecháčkové mapuje tři roky pandemie v Čechách, do kin půjde na jaře příštího roku

VelkeNic200Dokumentární režiséři Vít Klusák a Marika Pecháčková téměř tři roky sledovali českou společnost a její pojetí pandemie nemoci covid-19. V dokumentární tragikomedii Velké nic se autoři zaměřili na lidské příběhy, poetiku doby, bizarní obrazy nebo klí...