Varhany jsou nejstarší synťák na světě, říká varhanice Katta

Varhany jsou nejstarší synťák na světě, říká varhanice Katta

Tisk

katta200Na novém albu Vox Organi ukazuje, že varhany mohou znít jako současná elektronická hudba.

 

 

První autorské album Vox Organi české varhanice a skladatelky vystupující pod jménem Katta vyšlo 26. května. Deska nahraná na varhany nabízí posluchačům moderní zvuk tradičního liturgického nástroje. Vox Organi vydává německý label Emika records nezávislé berlínské hudebnice Emiky. Novinku doprovodí Katta v červnu pěticí koncertů na magických místech po celé republice.

„Varhany jsou vzrušující, zvukově nesmírně barevný nástroj, který si zaslouží mnohem větší pozornost, než jaké se mu dostává. Ráda říkám, že je to vlastně nejstarší „synťák“ na světě. Spousta lidí vůbec neví, jak cool věci se na ně dají zahrát. Snažím se svým přístupem i tvorbou ukázat, že varhany můžou být sexy moderním nástrojem 21. století.“ komentuje Katta a dodává: „Zároveň mě ale fascinují staré liturgické zpěvy a hudební tradice, ze které čerpám. Líbí se mi ten kontrast mezi starým a novým. Vox Organi je tedy nahrávka, na které kombinuju instrumentální skladby, kde experimentuji se zvukem varhan a vytvářím různé zvukově barevné plochy, které zní místy až jako elektronická hudba v kontrastu s vokálními skladbami na staroslověnské a latinské duchovní texty.“

Album Vox Organi přeloženo hlas varhan přináší multižánrovost, která s úctou k duchovní tradici kráčí osobitým stylem vstříc současnému světu i jeho posluchači. První ryze autorská deska Katty, vlastním jménem Kateřiny Chrobokové, je nahraná na varhany v pražském evangelickém kostele U Salvátora. Všechny zvuky pocházejí pouze z tohoto nástroje a nejsou nijak elektronicky upraveny. Nahrávku tvoří devět skladeb, střídají se zde elektronicky znějící instrumentální hudební plochy s vokálními skladbami ve staroslověnštině a latině. Vox Organi vyšel 26. května pod hlavičkou německého labelu Emika Records, který produkuje elektronickou experimentální hudbu. Za tímto vydavatelstvím stojí producentka a umělkyně Emika, dlouhodobě etablovaná v tomto hudebním prostředí a žánru. Vizuální podobu alba ztvárnila Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.

Za posledních sedm let koncertovala Katta jako sólistka s tuzemskými i zahraničními orchestry, vystupovala se svými projekty na mnoha mezinárodních festivalech a v nejvýznamnějších světových katedrálách (St. Paul’s Cathedral v Londýně, Stephansdom v Pasově, Bazilica Santa Maria de Guadalupe v Mexico City atd.) Vlastní skladby začala skládat poprvé v roce 2016. Téhož roku se seznámila s nezávislou berlínskou hudebnicí s českými kořeny Emikou. Katta jí v rámci vzájemné spolupráce předvedla mocnou sílu varhan.

„Poprvé jsem Kattu viděla hrát naživo v jejím domovském kostele U Salvátora v samém srdci Prahy. Hrála jednu ze svých meditací. Dlouhé a barvité akordy se nesly chrámem, když Katta najednou vypla elektřinu u varhan. Znělo to, jako by celé bytí najednou vydechlo naposled. Pak začala hrát a já měla pocit, že jsem se znovu narodila. Nikdy na to nezapomenu. Byly jsme samy v potemnělém kostele a zvuk varhan burácel, odrážel se od stěn a vracel se k nám v ještě silnější ozvěně.“ říká Emika a dodává: „Katta patří k těm disciplinovaným hudebníkům, kteří se nezastaví na sto procentech, protože chtějí vědět, jak zní těch sto jedna procent. Mým cílem je podporovat Kattu, aby za svůj život složila, co nejvíc skladeb, protože umělci jako ona jsou vzácní. Moc se těším, až v květnu vydáme její album Vox Organi.“
katta1

KATTA / BIO

Varhanice a umělkyně Katta, vlastním jménem Kateřina Chroboková, otevírá svou hudbou nové světy. Na jaře roku 2016 vyšlo její průlomové album Organ Works „Veni Sancte Spiritus“. Společně se skladbami Bacha, Pärta či Messiaena nabízí toto album poprvé i autorčiny vlastní skladby, které posluchačům představují varhany ve zcela novém vyznění. Katta pozvedá tradiční liturgický hudební nástroj na úroveň 21. století. S úctou k tradici ukazuje, že varhany mají nekonečné spektrum možností a mohou znít jako současná elektronická hudba.

Katta spolupracovala například s extravagantním americkým varhaníkem Cameronem Carpenterem, britským houslistou Danielem Hopem, Davidem Kollerem nebo s Jiřím Pavlicou & Hradišťanem. V létě 2022 vystoupila se svým autorským projektem na norském multižánrovém festivalu Olavsfest hned po zpěvačce Björk. Její nové ryze autorské album Vox Organi vyšlo 26. května u berlínského vydavatelství Emika Records.

Jako klasická varhanice a cembalistka na sebe Katta v mezinárodním měřítku upozornila při koncertech s orchestry jako Anima Eterna (s dirigentem Josem van Immerseelem), Zurich Chamber Orchestra (pod taktovkou Sira Rogera Norringtona), Royal Flemish Philharmonic, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu, i jako sólistka varhanních recitálů po celém světě v Evropě, Mexiku nebo Indonésii. Vystupovala na mnoha mezinárodních festivalech (Festival Mexico, Schleswig Holstein Musik Festival, Pražské jaro, Struny podzimu aj.) a hrála na varhany v nejvýznamnějších evropských katedrálách (St. Paul's Cathedral v Londýně, Stephansdom v Pasově etc.).

Zdroj foto: Tomáš Nosil

Více informací:

Web: kattamusic.com/

Facebook: facebook.com/kattamusic.official
Instagram: instagram.com/katta_music_official/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Benešov

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Snoubenci - druh v ohrožení

ostry-rez200Spisovatele Jefferyho Deavera netřeba českým čtenářům představovat, jelikož je u nich už léta velmi oblíbený. Letos k nám doputovala novinka z týmu kolem Lincolna Rhymea a Amélie Sachsové. Vypadá to, že jsme tentokrát narazili na vraha, kter...

Divadlo

Macbethovi ožívají, les se dává na pochod!

macbeth 200Macbeth ztvárněný Markem Němcem vykročil vstříc svému osudu. Na Letních shakespearovských slavnostech, jejichž generálním partnerem je skupina PPF, odstartovaly přípravy letošní premiéry.

...

Film

Spolupracovat, nebo vzdorovat? Jan Cina ukáže v minisérii Herec, jakou cenu zaplatí za životní roli

Herec 200První polovina padesátých let, Československo, Praha. Stanislav Láník je talentovaný herec. Jeho postavení ale ovlivňuje kádrový profil. Otec zemřel v odboji, matku zabili po sousedově udání za údajnou kolaboraci s Němci. Zbyla mu tak pouze sestra An...