Od kořenů po vlastní cestě - Jerguš Oravec Trio, Done so far

Od kořenů po vlastní cestě - Jerguš Oravec Trio, Done so far

Tisk

jergus perexTalent v kombinaci s pílí a odhodláním se jen tak neztratí. Slovenský muzikant Jerguš Oravec (*1989) je toho příkladem. Před pár lety sice neuspěl v televizní soutěži mladých hvězdiček, avšak na bluesrockové scéně se i přes své mládí stává respektovanou figurou.

 

 

Pokud tohoto muže ještě neznáte, doporučuji rychlé seznámení – nejlépe poslechem nového alba „Done so far“, pod nímž je podepsána formace Jerguš Oravec Trio. Nahrávka je záznamem vystoupení v brněnské hudební kavárně Stará Pekárna v srpnu loňského roku. Předesílám, že skvělý zvuk a obrovská dávka energie potěší nejedno zvídavé ucho.

Mezi šestnácti opravdu šťavnatými kousky najdete většinou interpretace světově známých klasiků – například skladby Fire (Jimi Hendrix), That´s The Way (Jimi Page, Robert Plant), Before You Accuse Me (Bob Dylan)… Důkazem, že protagonista alba se nechává inspirovat staršími i mladšími mistry a snaží se hledat vlastní cestu, jsou čtyři písně z vlastní dílny, konkrétně Real, (You Won´t) Get Away, Povedz, Amadeus.

Jerguš Oravec je pozoruhodným zjevem hudební scény. Jako dítě se učil hrát na klavír, ale když ve třinácti letech vzal do ruky kytaru, nedokázal přestat. Nejdříve ho prý očarovala kapela Led Zeppelin a později se začal zajímat o bluesové kořeny a jazz. Pozorně naslouchal, studoval a tvořil. Z jeho hraní je slyšet úcta k vzorům, ale i snaha přidat něco ze sebe. Ani se nechce věřit, že v roce 2011 se tento nadaný muzikant zkoušel prosadit v televizní pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar, v níž vypadl v semifinále. Muzikantská poctivost ho však udržela nad vodou a posunula o kus dál.

jergus

Jerguš Oravec Trio hraje způsobem, který může zaujmout nejen podobně zaměřené mladé publikum, ale určitě i fajnšmekry, kteří se v bluesrockových vodách dobře orientují a umějí rozpoznat šunt od poctivého díla. Kdo nevěří, nechť navštíví živé vystoupení zmíněné formace. Vždyť není nic lepšího, než přímý zásah.

Subjektivní preferenci dávám dvěma skladbám tohoto alba: vypalovačce Crossroads (Robert Johnson) a Oravcově vlastnímu kousku Amadeus, který bych doporučoval pro noční rozjímání. Je možné, že právě posledně jmenovaná skladba naznačuje, kam se chce Jerguš Oravec v budoucnu propracovat – k muzice vyrostlé z folku, navíc „čisté“ a důvěryhodné. Držme mu palce! 

 {youtube}kOVPO6HAYF8{/youtube}

Done so far

Interpret: Jerguš Oravec Trio
Žánr: Blues/rock
Skladby: 1/ That´s The Way, 2/ Sweet Home Chicago, 3/ Real, 4/ Vultures, 5/ (You Won´t) Get Away, 6/ No Such Thing, 7/ Stop This Train, 8/ Stormy Monday, 9/ Yesterday Shutting Down, 10/ All Along The Watchtower, 11/ Before You Accuse Me, 12/ Rambling On My Mind (Medley), 13/ Povedz, 14/ Crossroads, 15/ Fire, 16/ Amadeus
Stopáž: 79:57
Vydavatelství: Indies Scope, 2013
Hodnocení:  85 %

Zdroj foto /obálka:  www.indies.eu


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Hrubý Rohozec

hruby rozhozec 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Ne...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Malířka a počítačový genius

mal 200Příběh dvou lidí, kteří nedokázali žít spolu, ale ani bez sebe i když každý z jiného důvodu, na který po letech jedna strana hledá odpověď i po smrti toho druhého.

...

Divadlo

Pěna dní - devastující dopad lásky k idolu

Pena dni perexRelativně mladý divadelní počin režisérů Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského, byl na prknech Klicperova divadla v Hradci Králové představen již po několikáté od jeho premiéry 12. března 2016. Toto velice nekonvenční a netradiční předsta...

Film

Velice účelná procházka Alexandra Hackenschmieda

Hackenschmied 200Alexander Hackenschmied nepatří k našim nejznámějším dokumentaristům - a není se čemu divit. Vždyť tu působil jen v době před druhou světovou válkou a poté se (s mírně pozměněným příjmením - jako Hammid) prosazoval ve Spojených státech. Jeho samost...