Od kořenů po vlastní cestě - Jerguš Oravec Trio, Done so far

Od kořenů po vlastní cestě - Jerguš Oravec Trio, Done so far

Email Tisk

jergus perexTalent v kombinaci s pílí a odhodláním se jen tak neztratí. Slovenský muzikant Jerguš Oravec (*1989) je toho příkladem. Před pár lety sice neuspěl v televizní soutěži mladých hvězdiček, avšak na bluesrockové scéně se i přes své mládí stává respektovanou figurou.

 

 

Pokud tohoto muže ještě neznáte, doporučuji rychlé seznámení – nejlépe poslechem nového alba „Done so far“, pod nímž je podepsána formace Jerguš Oravec Trio. Nahrávka je záznamem vystoupení v brněnské hudební kavárně Stará Pekárna v srpnu loňského roku. Předesílám, že skvělý zvuk a obrovská dávka energie potěší nejedno zvídavé ucho.

Mezi šestnácti opravdu šťavnatými kousky najdete většinou interpretace světově známých klasiků – například skladby Fire (Jimi Hendrix), That´s The Way (Jimi Page, Robert Plant), Before You Accuse Me (Bob Dylan)… Důkazem, že protagonista alba se nechává inspirovat staršími i mladšími mistry a snaží se hledat vlastní cestu, jsou čtyři písně z vlastní dílny, konkrétně Real, (You Won´t) Get Away, Povedz, Amadeus.

Jerguš Oravec je pozoruhodným zjevem hudební scény. Jako dítě se učil hrát na klavír, ale když ve třinácti letech vzal do ruky kytaru, nedokázal přestat. Nejdříve ho prý očarovala kapela Led Zeppelin a později se začal zajímat o bluesové kořeny a jazz. Pozorně naslouchal, studoval a tvořil. Z jeho hraní je slyšet úcta k vzorům, ale i snaha přidat něco ze sebe. Ani se nechce věřit, že v roce 2011 se tento nadaný muzikant zkoušel prosadit v televizní pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar, v níž vypadl v semifinále. Muzikantská poctivost ho však udržela nad vodou a posunula o kus dál.

jergus

Jerguš Oravec Trio hraje způsobem, který může zaujmout nejen podobně zaměřené mladé publikum, ale určitě i fajnšmekry, kteří se v bluesrockových vodách dobře orientují a umějí rozpoznat šunt od poctivého díla. Kdo nevěří, nechť navštíví živé vystoupení zmíněné formace. Vždyť není nic lepšího, než přímý zásah.

Subjektivní preferenci dávám dvěma skladbám tohoto alba: vypalovačce Crossroads (Robert Johnson) a Oravcově vlastnímu kousku Amadeus, který bych doporučoval pro noční rozjímání. Je možné, že právě posledně jmenovaná skladba naznačuje, kam se chce Jerguš Oravec v budoucnu propracovat – k muzice vyrostlé z folku, navíc „čisté“ a důvěryhodné. Držme mu palce! 

 

Done so far

Interpret: Jerguš Oravec Trio
Žánr: Blues/rock
Skladby: 1/ That´s The Way, 2/ Sweet Home Chicago, 3/ Real, 4/ Vultures, 5/ (You Won´t) Get Away, 6/ No Such Thing, 7/ Stop This Train, 8/ Stormy Monday, 9/ Yesterday Shutting Down, 10/ All Along The Watchtower, 11/ Before You Accuse Me, 12/ Rambling On My Mind (Medley), 13/ Povedz, 14/ Crossroads, 15/ Fire, 16/ Amadeus
Stopáž: 79:57
Vydavatelství: Indies Scope, 2013
Hodnocení:  85 %

Zdroj foto /obálka:  www.indies.eu


 

Rozhovor

Cocotte Minute: Baví mě, jaký mají Pio texty, a jak pracují s češtinou

cocotte-pio-700x420Cocotte Minute zanedlouho vyjedou na své další turné. Tentokrát sebou na něj vezmou hiphopery Pio Squad a slovenské BijouTerrier. O turné, dětech i kariéře jsme si povídali s Martinem Zellerem a Czendou....

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)


Literatura

Penis monology: O mužství vážně i nevážně, ale hlavně inteligentně

Penis monology 200Láká vás název? Dráždí vaši zvědavost? Nebo vás pohoršuje? Ať je to tak či onak, vězte, že Penis monology nejsou žádnou kontroverze budící pornografickou literaturou. Ba naopak, jde o poselství lásky a odsouzení násilí na ženách. A nejen to.

...

Divadlo

Divadelní Rozmarné léto na počest Vančury

altNa počest spisovatele Vladislava Vančury, kterého před sedmdesáti lety popravili nacisti, byly uskutečněny Vančurovské dny 2012 konané v pražské Zbraslavi.

 

...

Film

Zahajovací večer Severského filmového podzimu

sfp 200Severský filmový klub zahájil ve čtvrtek 9. listopadu v kině Lucerna další ročník festivalu Severský filmový podzim. Jeho cílem je přiblížit divákům severskou filmovou tvorbu a vybrat to nejlepší co se v poslední době urodilo. Filmy se promítají v originálním znění s českými ...