Ektomorf - maďarský metal nezná hranic
Banner

Ektomorf - maďarský metal nezná hranic

Email Tisk

200hudKdyž nemáte náladu, když potřebujete vypnout, když si potřebujete vybít frustraci a nabít baterky, nebo když si chcete odpočinout od poslechu Soulfly, tak vám poradím a doporučím k poslechu maďarské metalisty Ektomorf.

 

 

 

 

Maďarsko se nenachází daleko od naší zemičky, ale kolik znáte maďarských kapel? Já osobně jen jednu a tu sleduji už víc než 10 let. Kapela Ektomorf vznikla v Maďarsku už v roce 1993 a jedná se o hudební seskupení jednoho muže – zpěváka a kytaristy Zoltána Farkase. Ten je jediným zakládajícím členem kapely. Doplňují ho tito hudebníci: Tamás Schrottner – kytara, Szabolcs Murvai – basa, Róbert Jaksa – bicí.

hud1

Za léta svého působení stihli vydat pěknou řádku alb: Kalyi Jag (2000), I Scream Up to the Sky (2002), Destroy (2004), Instinct (2005), Outcast (2006), What Doesn't Kill Me... (2009),
Redemption (2010), Black Flag (2012), The Acoustic (2012) a Retribution (31. 1. 2014).
Já osobně jsem příznivcem spíše starší tvorby, ale ráda si poslechnu i novější alba a nezatracuju ani jejich akustické album.

Retribution je jubilejním desátým albem kapely a produkoval ho dvorní producent Ektomorf, Tue Madsen. Jde tu o groove metal a v podání Ektomorf to není žádné párání, jde se rovnou na věc. Přímočarost, agrese a radost z hudby čiší snad z každého hudebního kousku.
Mé pocity ohledně Retribution jsou však rozporuplné. Na jedné straně tu jsou písně, jež se v hudební kuchyni kapely dají považovat za klasiku (You Can’t Control Me, Souls Of Fire); pak tu máme jisté osvěžení v podobě experimentů a to už pro mě nefunguje. Třeba Who The Fuck Are You mi připadá jako jasná výplňovka. Numb And Sick, která má být hitovka, jelikož zde slyšíme Cristiana Machada z Ill Nino, patří dle mého názoru k nejhorším písničkám. Podívejte se sami:

 

 

Za nejhorší písničku považuju Lost And Destroyed – počáteční rádoby recitace nebo promluva do duše, která se sem absolutně nehodí, mi zkazila celý dojem ze skladby. Abych nebyla nespravedlivá, tak přiznávám, že písničky ke konci mě přímo nadchly – jak kytarami, tak vážnějším ražením a svou syrovostí. Tedy kromě bonusové písničky, to je ukolébavka.

Ektomorf mám ráda. Líbí se mi už řadu let. Mnozí jsou k nim nespravedliví a považují je za nějaký druh derivátu Soulfy či Sepultury a nevidí nic jiného. Pro mě je to plnohodnotná kapela, která si jde za svým a daří se jí to. Avšak méně je někdy více – kdyby tolik neexperimentovali a nesnažili se oslovit širší publikum a dál pokračovali ve své přímočaré hudbě, tak by udělali dle mého líp.

hud

Název nosiče: Retribution
Interpret: Ektomorf
Žánr: groove metal
Skladby: 01. You Can’t Control Me, 02. Ten Plagues, 03. Face Your Fear, 04. Escape, 05. Who The Fuck Are You, 06. Numb And Sick, 07. Lost And Destroyed, 08. Souls Of Fire, 09. I Hate You, 10. Watch Me, 11. Mass Ignorance, 12. Save Me, 13. Whisper, 14. Collapsed Bridge (bonusová písnička)
Stopáž: 43:17
Vydavatelství: AFM Records
Hodnocení: 66%

Zdroj foto/obálka: ektomorf.com

( 2 hlasů )

 
PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (4)


Literatura

U nového Kladiva na čaroděje se budeme bát

kladivo11 200Městská knižní fantasy série Kladivo na čaroděje, jež nám přináší nakladatelství Epocha, se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. První sezóna má naplánovaný konec dvanáctým dílem, který vyjde v následujícím roce. Zatím se můžeme kochat je...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

Reklamy světem vládnou

do Pod znackou Bata 200Když se zahledím na dnešní půlminutové reklamy (zvláště pak ty na čisticí a prací prostředky), jímá mě stud nejen za všemu přizpůsobivé tvůrce, ale i za hospodyňky, které se nechávají tímto paskvilem oslovit. Jinak si nedo...