Vyšly Deníky Alana Rickmana – můžete nakouknout do života génia záporných hrdinů

Vyšly Deníky Alana Rickmana – můžete nakouknout do života génia záporných hrdinů

Tisk

big deniky-alana-rickmana-v80-499588 (2)Po roce, kdy Deníky vyšly ve Velké Británii, se poprvé dostávají také k českým čtenářům. Alan Rickman ztvárnil mnoho záporných hrdinů a do povědomí diváků se dostal především svou první filmovou rolí Hanse Grubera ve Smrtonostné pasti. Následně se dostal do širší popularity dokonalým ztvárněním profesora Snapea ve filmové sérii Harry Potter.

Alan Rickman ztvárnil mnohačetné charaktery a právem patří do Královské shakesparovské společnosti

Díky své formě jsou Deníky určeny především pro skalní fanoušky Alana Rickmana, které zajímá jeho život do úplného detailu. Mohla by zaujmout i ty, kteří mají silné zaujetí pro britská divadla a zajímají je zákulisní drobnůstky. Nakonec i to jde z knihy cítit – Alan byl nejraději právě na prknech divadel, oproti tomu u nás je naopak známý především z filmů.

Alan Rickman začínal kariéru herce na prknech divadel začátkem sedmdesátých let, než se dostal na obrazovky. Do filmu se poprvé dostal až koncem osmdesátých let v akčním thrilleru Smrtonosná past. Zde si zahrál po boku Bruce Willise, kterého tento film taktéž celosvětově proslavil. Po této roli střídal běžné hrdiny s těmi zápornými a pro fanoušky je tak neodmyslitelně spjat jako zlomyslný šerif z Nottinghamu v Robinu Hoodovi nebo v sérii Harry Potter jako věčně sarkastický a cynický profesor Snape.

Jste-li nadšencem jednoho dvou filmů, knihu čtěte spíše jako poznámky zajímavého člověka

Pro čtenáře, kteří nesledovali Rickmanův filmový vývoj, budou Deníky velmi hutnou knihou, pokud ji budou číst souvisle a lineárně všechny pasáže. Pravděpodobně je také budou mnohé úryvky nudit nebo se budou ztrácet v neznámých jménech, kterých je v knize opravdu požehnaně. Sice jsou Deníky opatřeny poznámkami a doplňujícími informacemi, které v mnoha případech uvádí kdo je kdo, ale i přesto jde spíše o zápisky z diáře než skutečné deníky. To je asi jeden z hlavních problémů celé knihy – pokud neznáte úplný kontext, budete se ztrácet.

Předmluva byla napsána Alanovou dlouholetou přítelkyní, herečkou Emmou Thompson. Ta si také zahrála v sérii Harry Potter, kde ztvárnila profesorku jasnovidectví Sibylu Trelawneyovou. Předmluva stejně jako následující kapitoly naznačuje, že Rickman je výtečný pozorovatel dění na place i mimo něj. Člověk s notnou dávkou sebeironie a sebekritiky. Doslov pak napsala jeho celoživotní partnerka a spřízněná duše Rima Horton. V něm ve zkratce popisuje poslední rok života Alana Rickmana, který zemřel na rakovinu.

Nadšenci profesora Snapea by neměli čekat mnoho úryvků z natáčení

Kdo očekává, že bude číst o spoustě zmínek ze světa Harryho Pottera, bude s největší pravděpodobností zklamán. Informace z natáčení HP jsou sporadické a v textu se objevují pouze minimálně. Rozhodně nečekejte něco ve smyslu nedávno vydaného textu Toma Feltona, který ztvárnil postavu Draca Malfoye ve stejnojmenném filmu jako Alan Rickman.

Alan Rickman ve svých deníkových poznámkách sarkasticky popisuje kulturní události a udílení cen. Zaznamenává běžné věci a zážitky jako posezení s přáteli, své nemoci, návštěvy pohřbů. A celé je to protkané suchým anglickým humorem a notnou dávkou herecké sebekritiky. Překvapivě dost často Alan Rickman komentuje britské politické dění – zejména špatnou vládu Margaret Thatcher, nevyhýbá se ani podobně neoliberálně smýšlejícímu Reaganovi. Staví se na stranu válečných konfliktů na tu méně populární stranu, ať už nesouhlasí s Bushovou invazí do Iráku, nebo v izraelsko-palestinském konfliktu stojí na straně Palestinců.

Něco mezi diářem schůzek a deníkovým záznamem každodenního života herce

Je škoda, že pro širší čtenářkou základnu není kniha více přístupná. Text jakoby mnohdy neměl výpovědní hodnotu a četli jsme pouze zápisky v diáři. Poznámky pod čarou sotva dostačují a pro čtivější formu by bylo vhodnější usadit deníkové informace do konkrétnějšího kontextu. Nebo je doplnit o biografii, popřípadě z Deníků vytvořit něco jako memoáry. Pro britského čtenáře budou Deníky mnohem srozumitelnější. Obávám se, že pro českého čtenáře bude naopak necelých 500 stran jen zbytečně nepřístupných. Co dalšího zamrzí, jsou překlepy a zkomoleniny jmen známých osobností.

Na konci knihy se objevují v dodatku Rané deníky, které jsou záživnější, s delším textem a tedy i bohatším kontextem. Možná by nebylo od věci vydat spíše je, než novější deníky. Nicméně tam by se zase netěžilo z novějších a známějších filmů. Kniha je tak rozkročená mezi nesourodou směs poznámek bez hlubší hodnoty, což je myslím velká škoda.

Ukázka z knihy:

„Čtení nominací na Oscara. Opět nic nedává moc smysl – ani šestý, ani jiný. Zelená míle je strašně dlouhý film. A je mi jasné, že ať už je téma jakkoli těžké, hlasující potřebují na konci každého filmu prostor, aby se mohli rozveselit a žít dál.“

big deniky-alana-rickmana-v80-499588


Alan Rickman: Deníky
Autor: Alan Rickman
Překlad: Markéta Schubertová
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2023
Počet stran: 496

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/alan-rickman-deniky-521770501


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Štulcová je od dětství jazykový nadšenec a miluje češtinu

renata stulcovaS Renatou Štulcovou jsme se poprvé setkaly v roce 2003. Strávily jsme spolu pěkné dopoledne na besedě s dětmi. Zrovna jí vyšla první kniha Nemetonburk aneb Tajemství ve skále. Renata malovala dětem lab...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Příběh sester, které stály za vznikem parfumerie Douglas

Parfumerie Douglas perexUž jako malé dítě je Marie Carstensová fascinována parfémy hamburských dam. Proto si se sestrou Annou slíbí, že si jednou otevřou vlastní parfumerii.

 

...

Literatura

Ivona Březinová se vydala po stopách Franze Kafky

200litVe svém sedmém – posledním v řadě – literárním cestopisu zůstala Ivona Březinová v hlavním městě naší země. Její hrdinové z „béčkové řady“ (béčko zde není označením jakosti románů, ale vyjádřením toho, že v řadě tituly začínají shodně na „B“ – Básník v ...

Divadlo

Nadčasový příběh o velké lásce a velké nenávisti

Devet krizu200Muzikál Devět křížů napsaný speciálně pro brněnské divadlo vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu dom...

Film

Valerie a tisíc hereckých tváří jedné herečky ve filmu Přišla v noci

prisla v noci200Tak až v únoru jsem konečně viděl český film Přišla v noci! Neskutečný a přitom uvěřitelný horor! Nebo jde o černou komedii? Každopádně se hned v úvodu článku přimlouvám o jeho pokračování! Dvojka by „bodla“! Protože Simona Peková, pře...