Kam za uměním a architekturou v Praze

Kam za uměním a architekturou v Praze

Tisk

 

IMG 6940Máte před sebou volný víkend a nevíte co podniknout? Vydejte se do Prahy a užijte si tak místní architekturu spojenou s příjemným posezením a pohádkovými panoramaty. Nevíte kde začít? V dnešním článku poradím, jak strávit den v Praze, tak trošku jinak. Připraveni?

 



Prvním místem pro takovýto zážitek je Tančící dům. Budova je velmi významná pro svou naprosto jedinečnou architekturu. Trocha historie a zajímavostí o této výjimečné stavbě a ikoně moderní architektury 20.století. Je navrhnuta architekty Frankem Gherim a Vladem Miluňovičem. Budova byla dostavěna v roce 1996. S její stavbou byli provázeny různé komplikace. Jednou z nich byl odpor místních obyvatel, kvůli naprosto specifickému tvaru domu. Ne každý si dovedl představit, že na rohu ulice může stát něco tak neobvyklého. Někteří měli pocit narušení panoramatu Prahy.


IMG 7063


S takovýmito rozpornými názory se setká téměř každá kontroverznější nebo výjimečnější budova. Myslím, že obzvlášť v Čechách je toto na denním pořádku. A však teď je toto místo jedním ze základních zastávek každého turisty. Spousty lidí neví, že je možné tuto stavbu navštívit i zevnitř. Na střešní terase je kavárna, kde si můžete prohlédnout nádherný Pražský hrad a ostatní památky okolo Vltavy, z naprosto jedinečné perspektivy.


PC280096


Každý, kdo si dá nějaké pití nebo zákusek, si zde může odpočinou a udělat krátkou přestávku během poznávání nových míst. Pokud však nemáte rádi posezení v kavárně je zde druhá možnost, jak poznat vnitřní prostory Tančícího domu. Touto možností je návštěva galerie, kde se konají dočasné výstavy.

 

Zůstaneme ještě u břehů Vltavy a přesuneme se na druhý břeh. Zde se nachází muzeum Kampa. Budova tohoto musea má také svou historii. je to bývalý mlýn, který vyhořel a byl zrekonstruován do dnešní podoby až v roce 2000. Pokud nás zajímá samotná stavba, tak je zde zajímavá opět střecha, na které se nacházejí jak zrcadla, tak skleněné plochy. Odrazy oblohy na tyto plochy dodávají člověku pocit, že je v oblacích. A však podstatnější jsou spíše exponáty nacházející se uvnitř musea. Tato galerie moderního středoevropského umění je zpravována nadací Jana a Medy Mládkových. Každý může navštívit stálou expozici nebo některou z dočasných výstav, které vždy stojí za shlédnutí.

 

Do třetice všeho dobrého zůstanu u stavby nedaleko Vltavy. Tentokrát jde o stavbu, také s uměleckým obsahem a využitím. Jedná se o Novou scénu Národního divadla v Praze. Výstavbu Nové scény provázelo hodně komplikací. Budova byla navržena architektem Karlem Pragnerem, který se musel potýkat s mnoha požadavky. jedním z nich bylo, že musí být hlavní sál dokonale odhlučněn. K tomu slouží kamenné desky, před kterými jsou naprosto nepřehlédnutelné skleněné tvarovky. Ty dávají budově svůj vzhled. Je spousty názorů na vzhled budovy, ale každý si musí udělat obrázek sám. Interiér můžete navštívit za různých okolností.

 

Pokud rádi chodíte do divadla a máte rádi spíše moderní představení je Nová scéna tou pravou volbou. Je tu i možnost zajít pouze na sklenku vína, koktejl nebo jen půllitr piva. V prvním podlaží se nachází Cafe Nona, kde se pravidelně konají různé recitační večery, představení kapel nebo se zde scházejí herci a mladí umělci. Kdo chce svůj klid může si zapůjčit knížku a usadit se do některého z křesel. Najde se zde asi od všeho trochu. Pokud však nechcete navštěvovat interiér a zkoumat pouze budovu z venčí, a i tak vidět trochu umění. Pravidelně se na náměstí Václava Havla, které je přímo vedle Nové scény, konají představení, workshopy ale i trhy.

 

Poslední rada, kam na trochu méně známé místo, ale zároveň velmi zajímavé svou architektonickou rekonstrukcí. Kousek od Václavského náměstí ve Vodičkovi ulici se nachází dům se jménem Langhans. Je to zrekonstruovaný obytný dům. Jeho obnovu provedl ateliér známého architekta Ladislava Lábuse. Můžeme zde pozorovat skvělé použití a kombinace materiálů, a to především v jejich surové a přírodní podobě. Budovu si je možné prohlédnout i zevnitř. Nachází se zde foto obchod, kavárna a galerie.

 

Možná máte pocit, že máte Prahu v malíčku. Že už jste navštívili všechna “známá” i neznámá místa a nic Vás nemůže překvapit. Zkuste to ale jinak – staňte se na den “turistou ve vašem městě” a uvidíte, že najdete spoustu malých i velkých detailů, kterých jste si nikdy předtím nevšimly. Tak co, jdete do toho?


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na festivalu Všemi směry se mi nejvíce líbí nadšení studentů do práce, říká Roman Bradáč

Bradac 200Roman Bradáč je bývalý zahraniční zpravodaj České televize. V současné době vyučuje na několika školách, včetně Vyšší odborné škole publicistiky. Studenti této školy už po jedenácté zorganizovali festival nezávislé publicistiky Všemi směry, Bradáč n...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Slovní sebeobrana může pomoci předcházet konfliktům a zmírňovat jejich dopady

bmid slovni-sebeobrana-KUV-517717 (2)Nakladatelství Alpress vydalo praktickou knížku Slovní sebeobrana, která má předložit zásady efektivní komunikace a vést k tomu, aby se lidé zbytečně nehádali, lépe se dorozuměli a především umě...


Literatura

Bratříček

bratricek200Bratříček je první tištěná kniha mladého autora Marka Hnily, na základě které si založil i své stejnojmenné nakladatelství s plánem vydávat novinku ročně. Jaká je tato prvotina?

 

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Gradující drama Znovu a jinak. Najdete se v něm.

altCo je v životě nejdůležitější? Jít si vždy za svým snem i za možností tvrdého pádu nebo uspokojení z fádního života? Poslední film Jasona Reitmana nás zavádí do města Minneapolis v Minnesotě za Mavis Garyovou (Charl...