Od dubna opět do zahrad pod Pražským hradem

Od dubna opět do zahrad pod Pražským hradem

Tisk

Zahrady perexSoubor barokních zahrad lemuje pozadí malostranských paláců v okolí Valdštejnské ulice. Na jejich výtvarné kompozici a provedení se podíleli významní architekti a stavitelé své doby; Santini, Aichl, Alliprandi, či Palliardi. Každá ze zahrad nabízí návštěvníkovi své specifické uspořádání a rozličná romantická zákoutí s nezapomenutelnými pohledy na panoráma města. Z teras přes střechy malostranských domů a věže kostelů se tak návštěvníkovi otevírá jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Zahrady jsou od roku 1992 součástí statku, zapsaného na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Jižní svah pod Pražským hradem se utvářel od středověku až do 19. století. Dodnes tu najdeme stopy gotického opevnění, užitkových zahrad renesančních šlechtických paláců i reprezentativní barokní partery. Krása architektury se tu doplňuje s malebnými přírodními zákoutími, členitý terén je doslova posetý fontánami, tajemnými schodišti a průchody, gloriety a loggiemi. V Ledeburské zahradě s reprezentační salou terrenou se každoročně koná řada kulturních akcí. Zahrady jsou využívány k pronájmům například při svatebních obřadech a různých komerčních a společenských akcích. Kromě toho je zde možno též uspořádat komorní akce soukromého rázu.

Palácové zahrady pod Pražským hradem jsou komplex vzájemně propojených zahrad. Leží na  jižním svahu hradčanského vrchu. Původně byly budovány při šlechtických palácích; dodnes je zachován odlišný charakter jednotlivých samostatně řešených zahrad, spojených do jednoho celku.

Historie zahrad
V 16. století ztrácely hradby na jižním svahu hradčanského vrchu svou obrannou funkci; proto byly částečně zbourány. Pozemky, zahrady a vinice skoupila šlechta a měšťané. V roce 1580 byla vytvořena dnešní Fürstenberská zahrada. Zahrady byly budovány jako renesanční italského typu a sloužily k odpočinku a potěšení vlastníků přilehlých paláců. Zahrady byly zpustošeny Švédy po dobytí Malé Strany roku 1648. Při své následné obnově už byly zahrady budovány v barokní úpravě. Objevily se terasy s plastikami, monumentální schodiště, kašny a vodotrysky, saly terreny, pavilony a galerie.

Zahrady1

Ve 2. polovině 20. století byly zahrady pro svůj chátrající stav uzavřeny. Kolem roku 1990 se započalo s jejich náročnou rekonstrukcí, která probíhala ve třech etapách. Obnovená podoba zahrad pochází z 18. století. Velká Pálffyovská a obě Fürstenberské zahrady mají náročnou architektonickou úpravu, symetrickou koncepci se středovou osou, různě řešené schodiště a dekorativní a vyhlídkové architektonické prvky. Naproti tomu Malá Pálffyovská a Kolovratská zahrada mají užitkový charakter a jednoduché opěrné zdi. Správcem zahrad je Národní památkový ústav. Jednotlivé zahrady byly pojmenované podle paláců, ke kterým původně patřily.

Ledeburská zahrada
Architektonicky nejvýznamnější je velký vyvýšený parter zahrady. Západní část uzavírá sala terrena uvnitř s bohatou dekorativní výzdobou, proti ní je náročně členěná stěna s výklenkem s fontánou a sochou Herkula a mohutným symetrickým schodištěm. Terasy jsou přístupné kombinací středových a symetrických schodišť, na opěrných zdích se uplatňuje červené režné zdivo. Vrchní terase dominuje otevřený pětiboký pavilon.

Zahrady4

Malá Pálffyovská zahrada
Má zvýrazněn původní užitkový charakter. Převažují travnaté plochy a ovocné stromy.

Velká Pálffyovská zahrada
Je architektonicky zajímavější. Spodní dvě terasy jsou širší, na druhé je uprostřed malá kruhová fontána a za ní portál tunelového schodiště se slunečními hodinami. Horní vyhlídková terasa je z nižší úrovně rovněž přístupná tunelovým schodištěm v ose zahrady.

Kolovratská zahrada
Zahrada se i po rekonstrukci zachovává charakter užitkové zahrady. Zahradní architektura omezuje převážně na ovocné stromy a trávníky. V původním zahradním domku je dnes malá kavárna. Zahrada je oddělena od Velké Pálffyovské zahrady původní románskou zdí opevnění Malé Strany.

Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada má terasy ze všech palácových zahrad nejbohatší dekorativností a architektonickým členěním. Typické jsou ozdobné balustrády a další štuková výzdoba. Ve spodní části je gloriet ve tvaru baldachýnu, od něho mezi dvěma oranžériemi na třetí terase vede středové schodiště kryté pergolou k lodžii v horní části zahrady. Od lodžie je vpravo přístup k vyhlídkové věži.

Velká Fürstenberská zahrada
Je největší zahradou v komplexu. Je rozdělena na nepřístupnou část kolem paláce (polské velvyslanectví) a přístupnou stupňovitou část. Množství teras a stoupajících cest je koncipováno symetricky kolem střední osy vrcholící dvoupodlažním glorietem. Ve střední části jsou také dvě oranžérie. Ve výsadbě dominuje vinná réva.

Zahrady2

Zahrady jsou pro veřejnost přístupné každoročně od dubna do října.

Významné kulturní akce v zahradách
5. dubna – otevření zahrad v nové sezóně
18. dubna – Mezinárodní den památek a sídel
14.-15. dubna - Víkend otevřených zahrad
30. srpna – Hradozámecká noc v zahradách
6.-14 září – Dny evropského kulturního dědictví.  

Ppodle podkladů Národního památkového ústavu, ilustrační foto autor

www.npu.cz

( 1 hlas )

 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lenka Pavlovič: Dokážu se zamilovat do každé role

archiv Lenka PAvlovič jako HELENA Polská krev (Jihočeské divadlo, Č. Budějovice) (2)Původně se chtěla věnovat hře na klavír, ale místo...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Eseje Václava Cílka: Věci, které září

Věci, které záříNakladatelství Dokořán představuje novou knihu Václava Cílka, který se tentokrát netradičním způsobem zaměřil na umění v pravém slova smyslu. Ve spolupráci s fotografem a sběratelem umění Ivanem Zubaľem a dalšími umělci a výtvarníky vytvoř...

Z archivu...


Literatura

Prolhaný život dospělých: Nový román Eleny Ferrante se zamýšlí nad začarovaným kruhem mezilidských vztahů

 

ferranteČetli jste někdy knihu psanou z pohledu teenagera? Pokud ne, viděli jste aspoň film ze středoškolského prostředí. První láska, konflikt s rodiči, popsáno s lehkým humorem, známe to. Právoplatná hvězda současné italské literatury Elena Ferrante však přistupuj...

Divadlo

Derniéra kultovního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť z Plzně už 22. května streamem!

muzikal josef 200Velkolepá a zábavná muzikálová show pro všechny generace z autorské dílny Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť dobyla doslova celý svět!!! Muzikál s podtitulem Bible v rytmu rokenrolu vznikl na m...

Film

Reportérka

repor 200Reportérka (2015)  je nová televizní minisérie České televize, která se od 1.února 2015 vysílala v České televizi na Čt1 vždy od 20 hodin. Tři díly daly nahlédnou do prostředí novinářské profese. Jednotlivé díly líčí pokaždé zajímavý příběh podle skute...