Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

Tisk

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbírání uměleckých děl s tématikou slonů pomocí známých výtvarnic. Jaké jsou jeho taktiky a kdy bude výstava? To vše a mnohem víc se dozvíte právě v tomto rozhovoru.


Pane Štefánku, tímto rozhovorem chceme ukázat, že když se chce, všechno jde. Impulsem pro tento nápad bylo potěšit přítelkyni, která miluje slony. Jaká byla její reakce, když jste jí dal první dílo?
Byla dost překvapená, jelikož nic podobného neočekávala, ale je pravda, že příjemně.


Kolik tato sbírka nyní čítá obrazů?  Od kterých umělkyň obrazy jsou? Je nějaký, který má pro vás zvláštní význam?


Sbírka zatím čítá okolo čtyřiceti obrázků, jedná se o malá dílka až velké kusy malované různými styly, prostě tak, jak je ta která malířka/výtvarnice zvyklá. Právě o to mi šlo… Nechat každé z nich její vlastní vyjádření, nic si nediktovat… prostě momentální nápad a políbení múzy. :) Takže každý styl je přínosem, sbírku obohacuje a vytváří její rozmanitost.
Malovaly již například tyto ženy: Radu Tesaro, Bára Bálková, Dáša Krásná, Kateřina Klára Budíková, Alena Mazochová, Marie Saudková, Jarmila Králová, Petra Timurová, Jana Plísková, Alice Géryková, Karla Nix, Adéla Tas, Renata Filipová, Iveta Autratová, Alena Ančová, Ida Novotná, Jana Kasalová a mnohé další, kterým se omlouvám, ale to bych mohl pokračovat ještě dlouho.

stefanek sloni Ida  Novotna

Kde máte obrázky vystavené? Máte jimi vy (popřípadě vaše přítelkyně) ozdobenou domácnost?


Některé obrázky jsou vystavené přímo v bytě, další ještě přibudou, ale všechny samozřejmě pověsit na zeď nejde. To mi bylo líto a byl to jeden z důvodů, proč se pokusit je vystavit jako kompletní sadu a dát jim takto vyniknout.


Oslovoval jste malířky s tím, aby pro vás nakreslily obrázek se sloní tematikou výměnou za minerály. Jak vás něco takového napadlo?


Z nouze ctnost… Co si budeme nalhávat… Mnohé z oslovených výtvarnic prodávají své obrazy za několikatisícové částky a to si bohužel opravdu nemůžu dovolit. Tudy by pro mě cesta nevedla. Takže jsem sebral odvahu a pokusil se nabídnout něco na výměnu… Něco, co sbírám již mnoho let a co dokáže též polahodit oku stejně jako pěkný obrázek. Něco, k čemu mám vztah a je to pro mě srdcová záležitost. A neměřit to penězi. O to v tomto případě vůbec nejde. Je to o dávání si vzájemné radosti.


Jak přesně zněl váš požadavek na vytvoření uměleckého díla? Zajímal vás například i formát nebo jste jim nechal úplně volnou ruku?


Prosba, obyčejná prostá prosba s tím, že chci udělat radost a něco mého za to dát, co by mohlo potěšit druhou stranu. Jak jsem již řekl… Nic jsem si nediktoval a nediktuju. Velikost obrázku, styl a způsob malby… Vše je na malířkách… naprosto volná ruka.

stefanek sloni Karla Nixova


Proč jste oslovoval jen ženy? Proto, že mají ke zvířatům obecně blíže, nebo jste očekával, že budou vstřícnější?


To vyplynulo jaksi samo, protože první oslovenou byla Radu Tesaro a řekl jsem si, že jestliže chci později z obrázků vytvořit nějakou výstavu, tak by měla mít aspoň nějaký rámcový kontext. Navíc je pravda, že ženy mají k přírodě mnohdy blíž a líbí se jim hezké minerály a jsou chápavější.


Jak malířky reagovaly, když jste přišel s touto nabídkou? Divily se, byly nadšené nebo něco jiného? Setkal jste se i s nějakou negativní odezvou?


:) Většinou to byl údiv a překvapení nad takovouto zvláštní žádostí a mnohdy snaha mi vyjít vstříc a tohoto se zúčastnit. Problém je často čas, protože mnohé z nich jsou pracovně vytížené několik měsíců dopředu. O to víc si vážím toho, že i tak si onen čas našly a dílko vytvořily. Přímo s negativní reakcí jsem se nesetkal nikdy, ani s nějakým strohým odmítnutím. Jen jednou zněla odpověď, že nekreslí zvířata a nemá zájem se o to pokoušet. Spíše se prostě někdy stane, že dotyčná nereaguje a ani neodepíše. Respektuji to. Je to věc každého, jak se k tomu postaví, a navíc si uvědomuji, že to je asi opravdu jaksi bláznivý nápad a nemusí se všem líbit. :)


Můžete prozradit, jaká je tedy „průměrná cena“ obrazu? Kamínky jste pro umělkyně vybíral sám, nebo jste nechal výběr na nich?


Průměrná cena obrazu prostě není, jelikož není žádná cena. Já se na to opravdu nedívám z pohledu nějakého ocenění. Takto by to ani nešlo. Nemůžu porovnávat cenu obrazu od známé výtvarnice s cenou kamínků, co jí pošlu výměnou. Je to neporovnatelné. A myslím, že to takto vidí i druhá strana. Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého. Minerály jsem zatím vždy vybíral sám a vždy byla spokojenost, teď jsem byl požádán, abych vytvořil pro jednu malířku malou kolekci, z které si vybere její dcera.

stefanek sloni Petra Timurova


A jak probíhalo předání děl? Stalo se během toho například něco, co jste neočekával?


Předání děl probíhalo doposud vždy přes poštu, takže zatím žádné osobní zážitky nemám, ale v prosinci bych měl jet na setkání do Prahy, takže uvidíme. :) Jinak jsem s výtvarnicemi v kontaktu přes email.


Ještě by mě zajímalo, jaké máte doma minerály?  Kolik jich máte a jak dlouho se tomuto sbírání věnujete?


Máme doma minerály z celého světa, někde jsem byl i osobně, jako například v Maroku, na což nikdy nezapomenu, a v poslední době se orientuji na sběr leštěných věciček, jako jsou různé acháty, jaspisy, opály a podobně. Je jich dohromady opravdu mnoho a jen některé jsou vystavené. Jinak výstavy minerálů jsem měl již také, a to v Děčíně, Rakovníku, Jesenici a Lánech. Jejich sbírání se věnuji již přes dvacet let.


Neubylo jich mnoho touto výměnou? A nemrzelo vás dávat je pryč?


Ubývají, takže bude potřeba zase někam na ně do Podkrkonoší nebo Krušných hor vyrazit. :) Nemrzí, dávám je za hezké věci, kdy dělají radost a potěchu mé protistraně. A to je fajn pocit.

stefanek sloni Simonetta


Na závěr nám povězte něco o výstavách, které se budou příští rok konat v Rakovníku. Co vše tam návštěvníci uvidí? Máte už nějakou představu například o vernisáži?


Výstavy se uskuteční příští rok v Rakovníku 24. 2. - 17. 4 a v Jesenici u Rakovníka 12. 5. - 28. 6. Návštěvníci uvidí všechny obrazy, které se mi zatím podařilo shromáždit. Každý je naprosto jiný, malovaný osobitým stylem té které malířky/výtvarnice. U každého by mělo být od koho je i s fotografií a stručným profesním životopisem té, jež ho vytvořila.
Pokouším se i některé výtvarnice pozvat přímo na vernisáž, která by měla z důvodu místa být nejspíš v Jesenici u Rakovníka, tak uvidíme… Snad to vyjde. Moc bych si to přál.

Děkuji za rozhovor!
Ne… Já děkuji a jsem rád, že mi dáváte prostor na vašich stránkách. Díky.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Klemeš: „Program nám letos narostl o několik set procent.“

chillibrani 200Festival milovníků pálivého Chillibraní se bude konat 5. září 2015 na brněnském koupališti Riviéra. Připraven je celodenní program pro děti a dospělé, kterému dominuje soutěž Mistrovství ČR a SR v pojídání pálivého - Chilližrout 2015. O to...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Martin Lihač: K21 je pro mě nástrojem, kterým bych rád zúročil své zkušenosti a využil je pro dobrou věc

Lihac perexV redakci internetového magazínu Kultura21, který si klade za cíl přinášet co největší objem kvalitních informací z kulturní sféry, se za dobu jeho trvání vystřídalo již mnoho redaktorů. Ti skalní zůstávají věrni kme...


Literatura

Angeles Arrien: Druhá polovina života

druhapol200Možná ani nemusíte být v druhé polovině života, abyste ocenili moudrost této jemně tyrkysové knížky. Je to kniha, která čistí, vede dál a zbavuje strachu ze změn, které jsou přirozené a které můžeme cítit třeba tak, jak autorka popisuje, jako před...

Divadlo

Slovácké divadlo uvádí soudní drama Teror přímo u Okresního soudu

teror200V pátek 29. dubna se příznivci Slováckého divadla dočkají dalšího výjimečného zážitku. Soudní drama Teror německého dramatika a právníka Ferdinanda von Schiracha Teror budou hrát divadelníci v jednací síni Okresního soudu v Uherském Hradišti a o vině či n...

Film

Vyšla výpravná monografie o Jiřím Brdečkovi

brdecka perexNení pochyb, že noblesní, jemně ironický kreslíř, výtvarník, scenárista a zejména režisér animovaných filmů Jiří Brdečka (1917-1982) se trvale zapsal do dějin české kinematografie. Do diváckého povědomí vstoupil díky nápaditým, parodicky styliz...