"Buď do něčeho jdu se stoprocentním zapálením anebo to nechávám být."

"Buď do něčeho jdu se stoprocentním zapálením anebo to nechávám být."

Tisk

isla200Nedávno ste mohli zaznamenať na našich stránkach viacero článkov týkajúcich sa Islandu. Na Febiofeste bol ocenený islandský režisér za film Vrabčáci, v Prahe sa 9.4 uskutoční Islandský deň organizovaný Klubom islandských fanatikov a určite ste tiež zaznamenali recenziu na knihu Island - Život s nádechem ledu. Teraz Vám prinášame rozhovor s autorkou tejto novej knihy o živote na Islande Evou Učňovou.

 

Pani Učňová, ste autorkou a cestovateľkou. Máte za sebou už množstvo malých i veľkých cestovateľských dobrodružstiev. Prečo ste sa rozhodli napísať knihu práve o Islande?

To, že vůbec přišla myšlenka napsat knihu zřejmě souvisí s tím, že od roku 2007 jsem se pokoušela více psát, zdokonalovat se a zaměřovat se na psaní o cestování. Začalo to ve chvíli, kdy už jsem věděla, co chci v knize čtenářům ukázat a nikdo z oslovených přátel mě s tím neposlal do háje. Byl to pro mě signál, že má smysl do toho jít i přes obrovský závazek odvést dobrou práci a psát pravdivě. Proč o Islandu? Je to prozatím jediná země, kde jsem strávila několik let života. Díky tomu jsem měla možnost ji poznat více než turista na týdenní dovolené. V žádném případě se však nepovažuji za znalce země, tím může být jen člověk, který se v zemi narodí.

island8

 

Na Islande žije i množstvo obyvateľov, ktorí sú pôvodne z iných krajín, napríklad i Češi a Slováci. Čo ľudí z našich končín na Island priláka a čo ich prinúti zotrvať?
Každý má jistě své vysvětlení, svůj podnět proč zůstává a chce zůstat, např. vztah, životní šance jak osobní tak i pracovní, touha po bohatství, atd.

Sama ste tam žili a pracovali niekoľko rokov. Dokázali by ste si predstaviť prežiť na Islande aj celý život?
Pokud bych se tak rozhodla, pak ano. Buď do něčeho jdu se stoprocentním zapálením anebo to nechávám být.

IMG 0869

 

Ktorá vec Vám na ostrovnom živote najviac prekážala?
Jazyková bariéra.

V knihe opisujete rôzne typy obyvateľov Islandu, odhaľujú svoje osudy a životné cesty. Je niektorý z nich taký, s ktorým ste sa najviac stotožnili?
Příběhy osobností, jež jsem potkala na Islandu, najdete v knize. Mnozí z nich se postupem času stali mými dobrými přáteli. Každý z nich je jiný, svým způsobem jedinečný, ale spojuje nás cílevědomost a odhodlání pro naše předsevzetí.

island0

 

Island sa stal v súčasnosti veľmi populárny, je lákadlom pre cestovateľov. K čomu sa viac prikláňate v prípade prvonávštevníkov – k cestovaniu na vlastnú päsť alebo pre cestovanie s cestovnou agentúrou?
Nezáleží ani tak na zemi, kterou chcete poznávat. Během rozhodování vždy berte v potaz několik faktorů (mimo jiné - zdravotní omezení, jazykové schopnosti, finanční prostředky, časové možnosti a organizační schopnosti). Na základě těchto faktorů poté zvolte tu nejlepší variantu, která je tou správnou právě pro vás.
Já osobně upřednostňuji cestování na vlastní pěst. Je pro mě přitažlivější, jelikož nejsem konzumní cestovatel. Díky tomu se dostávám do nevšedních situací, které je třeba flexibilně řešit, obohacuje mě to, inspiruje a přináší vzrušení.  Více dokáži zemi vnímat a mám šanci se dostat blíže tamnímu obyvatelstvu.

island30

 

V knihe spomínate i zážitky so stopovaním. Čo Vás k tomu viedlo? Dali by sa Vaše skúsenosti zhrnúť?
Člověk, který chce poznat okolí trochu hlouběji, ale nevlastní auto, si musí uvědomit, že islandská města a vesnice jsou od sebe poměrně daleko, veřejná doprava je drahá a jezdí jen některé dny v týdnu. Je tedy třeba hledat jiné varianty. Do té doby jsem nikdy nestopovala - až tehdy, když jsme se s mojí islandskou známou Annou Duou dohodly, že se pojedeme o víkendu podívat na velryby do Húsavíku. Její maminka ji vysadila na náměstí v Akureyri, zamávala nám a my se poprvé vydaly za město stopovat s papírem v ruce.
Islanďané nemají potřebu stopovat - každá rodina má alespoň dva automobily. Oni vědí, že když někoho vidí na cestě je to cizinec, proto se vždy snaží člověku pomoci. Hned vás upozorní, abyste použili bezpečnostní pás. Je potřeba věci předvídat, i přesto, že Island je velmi bezpečná země. Je to také způsob, jak nejen poznávat krásy země, ale i její obyvatelstvo, protože právě takto se může rozvinout zajímavá konverzace. Je to oboustranná šance jak poznat jiné národy. Kde chcete potkat Islanďana a dát se s ním do řeči, když všichni jezdí autem?

island7

 

V čom je podľa Vás to pravé čaro Islandu? Veľa ľudí označuje prírodu, nezvyčajných ľudí alebo počasie... Čo bolo Vaše puto, pre ktoré ste sa na Islande rozhodla žiť 5 rokov?
Nedokáži s přesností říci, proč jsem se rozhodla vrátit. Po půl roce v cizí zemi jsem se přestala bát mluvit, poznávat okolí i sebe a najednou přišel konec. Možná jsem se nevyrovnala s kulturním šokem po návratu domů, možná to byla touha po poznání sebe sama.
Island vás naučí vnímat zákony přírody, pokud se chcete vydat na onu cestu sebepoznání.

 

Foto Island: Eva Učňová

http://kultura21.cz/literatura/14159-eva-ucnova-island-zivot-s-nadechem-ledu


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Spisovatelka Sylva Lauerová ví, jak zkrotit drzé opice

200lSpisovatelka a básnířka Sylva Lauerová je autorkou, která se rozhodně nebojí otevírat tabuizovaná či hůře stravitelná témata. Ve svých románech i básních se dotýká hlubin lidské psychiky, duchovna, různých podob lásky a sexu, společenských témat. Díky tomu, že ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Nasycen: „S kůží na trh“

nasycen 200„Prostě moje baskytara stála už hrozně moc dlouho opřená v koutě a já navíc dostal chuť sníst zase s kapelou pár baget na nočních pumpách.“ Komentuje s nadsázkou svůj návrat k aktivnímu hudebnímu životu a znovuvzkříšené pražské kapely


Literatura

Prodloužená jízda vzpomínek Václava Kopty

prodlouzena jizda 200V březnu vyšla pod taktovkou nakladatelství Motto poměrně útlá knížka vzpomínek Václava Kopty s názvem Prodloužená jízda. Autor nás seznámí se svým dětstvím a rodinou, která ho formovala, ale podíváme se pod pokličku jeho prof...

Divadlo

Nahlédneme pod pokličku herectví

Herectvi 200S herci se setkáváme všude, na divadle, v kinech i při pohledu na televizi. Někdy nás uchvátí bezprostředností i uvěřitelností své práce, jindy jen kroutíme hlavou, neschopni přijmout nabídnutý produkt. Někdy se kolem herectví vytváří převtěl...

Film

Týždeň slovenského filmu 2016

tyden slovenskeho filmu 200Prehliadka Týždeň slovenského filmu 2016, ktorá sa koná od 11. do 17. apríla v bratislavskom Kine Lumiére sa predstaví domácou tvorbou uplynulého roka. Nadväzuje tak na priaznivo prijatý prvý ročník, ktorý vznikol m...