Přečtu kolem pětačtyřiceti knih za rok a nejradši mám šálek dobrého kakaa

Přečtu kolem pětačtyřiceti knih za rok a nejradši mám šálek dobrého kakaa

Tisk

Vrata3Vratislav Šálek patří mezi výrazné osobnosti magazínu Kultura 21, pro který pilně pracuje již řadu let. Jeho hlavní pracovní náplní je komunikace s nakladatelstvím a zprostředkovávání knižních výtisků k recenzi. Co na sebe v rozhovoru prozradil?

 

 

Jak dlouho pracuješ pro K21 a kolik času týdně cca ti tato činnost zabírá? 

Úplně se stydím na tuhle otázku odpovědět, protože už jsem fakt veterán, ale dobrá. Můj první článek byl recenze na bondovku Quantum of Solace, což je rok 2008. Takže asi tak. Teď už mi ale činnost nezabírá tolik času, když nepíšu recenzi, což už není tak často, tak je to o tom, že rozesílám partnerské nabídky na benefity a vždy v neděli večer o ně žádám, aby to vycházelo na ten interval jednou týdně. Takže řekněme, že třicet minut intenzivní činnosti plus rozesílání mailů každý den.

Jaké je tvé civilní zaměstnání, a co třeba nějaké koníčky a sport?

V létě jsem po čtyřech letech skončil práci v oboru cestovního ruchu a teď hledám něco smysluplnějšího, kde bych mohl využít trochu tvůrčího potenciálu. Uvidíme, co mi život přinese, každopádně bych rád, aby mě práce naplňovala a viděl bych v ní nějaký smysl, což je tedy, upřímně řečeno, v některých pozicích dost těžké. Ohledně koníčků je to jednoduché, miluju filmy, které ale nestíhám tolik, kolik bych chtěl, jsem totální knihomol, sem tam nějaká ta procházka, ale z povahy jsem spíš lenoch, což bývá někdy problém. Jinak jsem velký fotbalový fanda, u nás držím palce Slavii, s níž prožívám vše dobré i špatné, v zahraničí je to rozličné (Bayern Mnichov, Barcelona, Manchester United), sport jako takový se ale snažím sledovat obecně.

Vrata3

Máš čas na čtení? Co nejraději čteš?

Držím se toho, že čas na čtení je vždycky. Už několik let čtu denodenně, byť třeba někdy fakt není tolik prostoru a přečtu jen deset stránek, ale opravdu čtu pravidelně a v posledních letech mi to vychází někde kolem pětačtyřiceti knih za rok, takže jsem spíš takový lehce nadprůměrný čtenář. Čtu skoro všechno, ujíždím na americké a ruské klasice, můj nejoblíbenější spisovatel je Stephen King, těch oblíbených je ale mnohem víc a nestačila by na to asi stránka. Nebráním se ale fakt ničemu. Jediné, co nemusím, je fantasy, do toho se nepouštím.

Jací byli tví oblíbení knižní hrdinové z dětství?

Ačkoli jsem uměl číst, než jsem šel do školy, tak jsem zase nebyl knihomol a prakticky někam do puberty jsem skoro nečetl. Chytilo mě to až někdy před koncem střední školy. Jinak z těch dětských knih jsem žádné hrdiny neměl, spíše typicky devadesátkové televizní hrdiny. S kamarády jsme si hráli na Vražedné pobřeží, Odpadlíka, Jakea a tlusťocha, Magnuma a tak. Později jsem objevil kouzlo Jamese Bonda a ještě později Harryho Callahana, což jsou dodnes mé nejoblíbenější filmové postavy.

Co pro tebe představuje pojem kultura?

Kdybych měl citovat, co nás učili v občanské výchově, tak je to vše, co vytvořil člověk. Ale jinak je to pro mě soubor určitých věcí, které mají duševní a vnitřní hodnotu, která nejde vyjádřit. Ať už si sednete k filmu, přečtete nějakou knihu, posloucháte oblíbenou hudbu, vždy z toho máte nějaký zážitek, který ve vás zůstane a něco vám přinese. Jen těžko ho ale přenesete na druhé a už vůbec si za něj nic nekoupíte, ale je to hrozně fajn. Ale třeba na tom fotbale, o němž jsem mluvil, je ta kultura ryze buranská v podobě piva, klobás a pořádného řvaní, takže je to opravdu hodně široký pojem.

Vrata2

Jak by sis představoval chod ideálního společenství nebo státu?

Hmm, to je zajímavá otázka. Jsem spíš liberál a zastávám názor, že stát by měl řešit jen to nejnutnější, a o své občany se v případě nějaké tragédie (ať už osobní, nebo celospolečenské) postarat. Především by měl být ale transparentní v tom, jak nakládat s penězi, které jsou od těch, kteří v něm žijí, pracují a poskytují mu je, za což pochopitelně žádají nějaké služby, které ale bohužel moc nefungují. A tím bych asi skončil, protože je to téma hodně citlivé a může hodně lidí dost naštvat …

Věříš v Boha?

Jednoduchá odpověď by byla, že ano, ale sluší se to rozvést. Ano, v Boha věřím, ale jsem „gauner“ – do kostela moc nechodím, s církví mám zásadní problém, skoro každou minutu svého života hřeším a nemám problém s hodně drsným humorem, který si mnohdy z Boha dělá legraci. Rozhodně nejsem dogmatik a co se výkladu nábženství týče, jsem dost otevřený. Žije se mi tak poměrně dobře, ale podle návodu to asi není...

Tvoje příjmení je super ..... co je tvým šálkem dobré kávy? A piješ raději šálek kávy nebo čaje? 

Ano, moje příjmení bylo zdrojem humoru skoro všude, kam jsem přišel, takže mi super úplně nepřijde, ale chápu tě. Mým šálkem dobré kávy je pohoda s lidmi, které mám rád, dobré jídlo, dobré pití a celkově atmosféra, v níž víš, že tě všichni znají. Vědí, co od tebe můžou čekat a nemusíš si na nic hrát, což mi přijde úplně super a bohužel se to moc nenosí. A jestli káva, nebo čaj? Nejsem úplným vyznavačem ani jednoho, i když kávu a čaj piju, ani jedno úplně nevyhledávám. Spíš si dám dobré kakao.

Vrata1

Foto: Archív Vráti Šálka


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Adam Mišík: Návrat Flamenga s mým tátou byla ta nejúžasnější věc, co se mohla stát.

adam misik200Adam Mišík je zatím pro většinu lidí jméno méně známé. Patnáctiletý chlapec, který se na svoji životní cestu připravuje od píky a váží každého kroku. Žongluje s pěti míčky, škola, přátelé, rodina, hudba, herectví a všechno drž...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jiří Pazour: Improvizace mi umožňuje zažívat vše naráz

Jiri Pazour perexPochází z hudební rodiny a hudební improvizace ho doprovázela od dětství. Není tedy divu, že se z něj stal vynikající klavírista, skladatel, pedagog, ale především výjimečný klavírní improvizátor. Věnuje se klasické skladatelské tvor...


Literatura

Záchrana dospívajících dívek s křehkou psychikou

OFELIe produhe perexDívky jsou ve své podstatě stejné u nás jako ve Spojených státech. Měla jsem zprvu lehké obavy, že dospívání amerických dívek bude nám zcela cizí, ale až na zcela jasné kulturní rozdíly, které vycítíme, je tu dobrých 80 – 90 pr...

Divadlo

Máma říkala, že bych neměla: divadelní hit pro matky i dcery ve Vršovickém divadle MANA

mama rikala 200Říkáte si, že svoje dítě vychováte úplně jinak než vaši rodiče? Máte starosti s dětmi? A také vám máma říkala, co by se mělo nebo nemělo? I o tom je nová hra o rodinných vztazích Máma říkala, že bych neměla uznávané anglické autorky Char...

Film

Záhy začne další ročník Febiofestu

Febiofest JJ perex
Stejně jako v uplynulých letech se i letos pořádá v Praze FEBIOFEST. Tato filmová přehlídka, obohacená i soutěžními sekcemi, se měla původně uskutečnit na jaře, avšak kvůli epidemii covidu byla odložena.  Začíná v pátek ...