Skoro úplně vymyšlený film je dotočen!

Skoro úplně vymyšlený film je dotočen!

Tisk

skoro vymysleny film200Skoro úplně vymyšlený film, autorské dílo z rukou mladých umělců, je dotočen! Film vychází z poetiky básně Charlese Bukowskiho a věnuje se hledání, iluzím, platonické lásce a je protkán melancholií, hravostí i sexem. V tomto článku si můžete přečíst mini rozhovory s tvůrci.

 


Film ve slovech a číslech:

„7 hlavních postav, 6 vedlejších rolí, 59 komparzistů, 26 natáčecích dní, přes 6 TB materiálu, 1087 klapek, 18 lokací, přes 20 zapojených partnerů a institucí, děšťostroje, kruhová jízda, easyrig, hasiči, umělé vousy, vysokozdvižná plošina, vlak - OLOMOUC, OSTRAVA, PRAHA“

Několika tvůrců (tvůrkyň) filmu jsme se zeptali na pár slov a nechyběla ani otázka, proč byste se měli na film vypravit.

1) Co bylo na celém natáčení a přípravě filmu nejlepší a nejhorší?

Petra Ptáčková: Obecně mám na projektech nejraději fázi příprav, kdy se potkávají noví lidé, spojují své síly a nápady a původní myšlenka sílí a dostává tvar. To je pro mě vždy nejkrásnější část výroby. Nejdůležitější je nevzdat se v těžkých časech a nezapomenout, proč to vlastně celé děláme. S takovou filosofií pak člověk nevnímá nic jako nejhorší překážku. Vždycky se věci vyřeší a co se má stát, najde si cestu. Na tomto principu vlastně fungovalo celé naše natáčení :)

Režisérka Tereza Kovářová: Dobrý den, v průběhu jak příprav, tak natáčení, bylo nejtěžší zůstat silnější než ten film, udržet ho na uzdě, protože se občas snažil krotit on mě. A nejkrásnější bylo vidět, jak na place ožívají dávno napsané scény, jak jsou jiné než na papíře, doplňují se a dávají nové významy. Vlastně mi říkaly: "Ještě chvíli a už tě nebudem potřebovat." Ale tak mluvím teď, kdybyste se mě zeptali na place, řekla bych, že nejlepší byly ty hordy pečiva, které přivážela Petra každý večer po natáčení.

Jitka Nešněrová: Z mého hlediska byla příprava velmi zábavná fáze, kdy jsme se třeba i pomocí skype konference domlouvali na všem možném. Na natáčení samotném byla nejlepší asi soudržnost všech během toho dobrého i toho horšího.

skoro vymysleny film

Bez koho/čeho by film nevznikl? Byla i nějaká krize?

Petra: Úplně na začátku jsme se s Terkou shodly na tom, že chceme točit film z pohledu naší generace o věcech, které zažíváme a známe. Nedokázali bychom to však bez podpory rodiny a přátel. Pro mne bylo největším překvapením, že naši vizi pochopili a podpořili i úplně neznámí lidé, kteří ani nemohli mít jakoukoliv jinou motivaci než opravdový zájem o náš film. Chtěla bych poděkovat jim i portálu kreativcisobe.cz, kde jsme mohli uskutečnit naši crowdfundingovou kampaň. Krizí bylo několik, ale překonali jsme je - ty realizační i finanční.

Tereza: Bez každého z lidí, kteří se rozhodli jít do toho s námi, by ten film vypadal jinak. Každopádně by ale nikdy nevznikl, kdyby mi před pěti lety neukázal kamarád v mrazu na ostravském náměstí svou oblíbenou Skoro úplně vymyšlenou báseň… A krize? Padající sníh, padající střechy, tanky a helikoptéry v záběru. Ustáli jsme je.

Jitka: Film by nevznikl bez celé té velké party lidí, bez štábu a samozřejmě bez dalších hodných lidí, kteří nám půjčili prostory na natáčení, na spaní, dali nám jídlo nebo i jen psychickou podporu. Krize se samozřejmě vyskytly, ale nikdy ne tak velké, které by nebylo možné překonat.

skoro vymysleny film3

Cítíte se nyní jako hvězda nebo slavnější osobnost? Alespoň jako maličká?

Petra: Jako hvězda se tedy opravdu necítím. Když mě v Olomouci začali zdravit lidé, které jsem si nedokázala zařadit, trochu mě to vyděsilo. Ale už jsem je poznala a je to v pořádku. Cítím se prostě jen tak, že mám víc přátel a známých ochotných vyjadřovat se a vyvíjet nové věci.

Tereza: Cítím se maličká. Musíme toho ještě tolik stihnout. Jsem teď mnohem vyrovnanější, když vidím, že ten skok do prázdna někam dopadl.

Jitka: :) Jako hvězda? Mám dobrý pocit z toho, co se povedlo dokázat, ale rozhodně se necítím ani jako maličká hvězda.

skoro vymysleny film4

A na závěr: proč by měl člověk vidět Skoro úplně vymyšlený film?

Petra: Naše generace malých problémů už strašně dlouho nic neřekla. Nereaguje na společnost, na současné dění ani na svůj vlastní život. Snažíme se naším filmem nabídnout divákům výpověď, byť psanou mezi řádky, o tom, jak žijeme, co nás trápí a pohled na naše malé problémy z trochu jiné perspektivy. Výzva pro vás jako diváky je, jestli jste už nezapomněli, jak mezi řádky číst :)

Tereza: Přece aby zjistil, jak chutná pampeliškové víno. Myslím, že je v tom kus života. Možná to budete chtít vidět, abyste se ujistili, že nejste jediní, kdo takhle hledá a skrývá. Navíc tam jsou moc hezké obrázky, a jestli vás baví s filmy mluvit, spojovat souvislosti a ne jen koukat, bude se vám to líbit.

Jitka: Lidi by měli vidět náš film prostě proto, že ta práce, to úsilí, ten příběh a nakonec ten dobrý film si zaslouží, aby ho lidi viděli.

skoro vymysleny film2

Pro více informací sledujte stránky nebo Facebook!

Zdroj foto: Facebook


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ředitel Klášterních hudebních slavností: „Již se nebojím.“

Roman Janku 200Rozhovor s Romanem Janků, ředitelem hudebního festivalu, který neúnavně pořádá v srdci Jeseníků již 15 let. Letos má od 27. června do 13. září na programu symbolických 15 koncertů. Vystoupí mimo jiné světová harfistka a patronka festivalu...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ráda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Miriam Čížková

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z...


Literatura

Věž úsvitu září na Skleněný trůn

Věž úsvitu, perexHurá! My, fanoušci Skleněného trůnu, jsme se dočkali dalšího dílu této fenomenální fantasy série. Ač je Věž úsvitu již sedmou knihou v řadě, je vlastně druhým dílem mimo hlavní dějovou linii. Tentokrát sledujeme osudy Chaola a Nesryn. A opět nás čeká fenome...

Divadlo

Macbethovi ožívají, les se dává na pochod!

macbeth 200Macbeth ztvárněný Markem Němcem vykročil vstříc svému osudu. Na Letních shakespearovských slavnostech, jejichž generálním partnerem je skupina PPF, odstartovaly přípravy letošní premiéry.

...

Film

Bláznivá komedie aneb Což takhle dát si špenát

altKomedie Což takhle dát si špenát vznikla v roce 1977 a od té doby patří mezi nejlepší filmy, které se u nás vůbec kdy podařilo natočit. Velmi vhodně navržené hlavní postavy, které se dostávají vinou stroje na omlazování do rů...