Ředitel Klášterních hudebních slavností: „Již se nebojím.“

Ředitel Klášterních hudebních slavností: „Již se nebojím.“

Tisk

Roman Janku 200Rozhovor s Romanem Janků, ředitelem hudebního festivalu, který neúnavně pořádá v srdci Jeseníků již 15 let. Letos má od 27. června do 13. září na programu symbolických 15 koncertů. Vystoupí mimo jiné světová harfistka a patronka festivalu Jana Boušková spolu s houslistou Josefem Špačkem, nejlepší hornista světa Radek Baborák či rezidenční soubor festivalu Musica Florea.


Na úvod provokativní otázka, pane řediteli. Bojíte se?

Ne, letos se již nebojím. Po zkušenostech z loňského roku jsme všichni otrlejší, akčnější, připraveni pružně reagovat na situaci a dělat i radikální změny. Loni jsme byli přeci jen šokově paralyzováni.

Co Vás přesvědčilo, uspořádat festival i v tak nejistých podmínkách?

Neuspořádat nic nebo festival letos zrušit úplně by bylo velice jednoduché, ale fatální. Takové rozhodnutí se bere zpátky velice těžce. Já naopak vnímám, že mám ke společnosti jisté závazky. Kdysi jsem začal pořádat koncerty a musel si získat důvěru lidí na různých úrovních. Přesvědčit je, že to myslím vážně a že to, co nabízíme, je životaschopné, maximálně kvalitní a jedinečné. 15 let existence tak velkého festivalu je rozhodně závazkem.


Na druhou stranu existují současná omezení, které kultuře neprospívají. I proto jsem součástí jedné pracovní skupiny, která se snaží s ministerstvem kultury komunikovat podmínky, za kterých by se mohly koncerty v létě konat. Jsem přesvědčen, že lze najít konsenzus, abychom mohli přivítat publikum na živých koncertech, a přitom je neohrožovat na zdraví. To vše musí vykomunikovat ministerstvo kultury s ministerstvem zdravotnictví. My se v pracovní skupině snažíme nabídnout pohled pořadatelů na podmínky a jejich reálnost.

Můžete tedy shrnout, jaké jsou nyní (v dubnu) vyhlídky konání kulturních akcí?

Shrnuje se velice těžce, protože na veřejnost mnoho informací neproniká. Ministerstvo kultury oznámilo, že Česká filharmonie a Pražské jaro budou pilotně zkoušet hrát pro publikum, které bude očkované. Žádné konkrétní informace, jak to bude probíhat, jaké další podmínky pro takový koncert budou vyžadovány. Nevíme tedy nic. Nicméně jsem výše naznačil, že není již možné nečinně čekat, takže jednáme.

Můj osobní názor je takový, že v létě již budeme moci publikum do sálů pozvat. Můžeme zohlednit proočkovanost populace v daný moment, akceptaci čerstvých PCR nebo antigenních testů, sníženou kapacita sálů, rozestupy mezi místy v publiku, pravidelné větrání, dezinfekci, ochranu úst a nosu. To jsou naše vyhlídky na léto.

Myslíte si, že opatření poznamenají pohodu na koncertech?

Z loňských zkušeností si troufnu říci, že ne. Stále si myslím, že živý koncert žádný online přenos nenahradí. A pokud přesvědčíme lidi, že děláme maximum pro ochranu jejich zdraví, věřím v pohodovou atmosféru na všech koncertech.

Jak to vidíte, přijdou lidé na koncerty nebo se budou bát?

Záleží, jak se situace bude vyvíjet. S mnohými opatřeními v současnosti nelze souhlasit, mnohé zase smysl dávají. Pokud budeme jako pořadatelé jasně deklarovat podmínky, za kterých se koncerty budou moci uskutečnit, a budeme je mít podpořeny z ministerstva zdravotnictví, tak nevidím důvod se bát.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se festival povede.

Roman Janku 1

KLÁŠTERNÍ HUDEBNÍ SLAVNOSTI 2021

Festival KLÁŠTERNÍ HUDEBNÍ SLAVNOSTI si za 15 let fungování našel cestu k tisícům diváků a je nedílnou součástí kulturního léta v Olomouckém kraji. Letos od 27. června do 13. září uvede 15 koncertů.

Rezidenční soubor festivalu Musica Florea uvede na zahajovacím koncertu díla Antonína Reichenauera a jeho současníků a závěrečný večer pak věnuje konfrontaci Oratoria Václava Horálka s Requiem W. A. Mozarta.

Mezi skutečné hudební lahůdky bude letos patřit vystoupení patronky festivalu harfenistky Jany Bouškové s koncertním mistrem České filharmonie Josefem Špačkem v dřevěném kostelíku v Maršíkově.

Vůbec poprvé festival zavítá do klášterního kostela v Bílé Vodě a hned se světovým hornistou Radkem Baborákem. V Jeseníku se odehraje barokní opera Endymio včetně originálních kostýmů a kulis. Varhany v klášteře Na Hedeči rozezní Waclav Golonka. Kostel ve Šternberku bude hostit soubor Czech Enseble Baroque. Znovu ožije unikátní Tančírna v Račím údolí projekty nespoutané Gabriely Vermelho a mužského vokálního kvarteta Q VOX. Nádvoří zámku Velké Losiny ozáří světelná show s hudbou Clarinet Factory. Osvěžení přinese swingový Orchestr Ježkovy stopy v Rapotíně, multižánrové Bardolino ve Šternberku a fúze klasické hudby s folklórem FolkloreClassic v Loučné nad Desnou. Vzpomínce na Václava Havla bude věnován pořad Dopisy Olze v podání harfistky Zdeňky Šolcové, mezzosopranistky Evy Garajové a herečky Valérie Zawadské. Do Karlovy Studánky přiveze Ensemble Lucis Vivaldiho Čtvero ročních dob.

roman janku2

Více informací: www.klasternihudebnislavnosti.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tvoření s Pipasikem

Pipasik perexZuzana Šuleková a Jitka Musilová jsou kamarádky, povoláním architektky, které se zároveň starají o své malé děti. Společně založily značku Pipasik. Pod touto značkou vymýšlejí pro děti smysluplné činnosti spojené s tvořením a dávají dětem ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Rozhovor s výherkyní naší literární soutěže Povídky z lesa

LesPaní Jana Mlejnková (45) nás poctila vtipnou povídkou s názvem Ledka nebo cigaretka, kterou jsme vyhodnotili jako vítěznou. O tom, že paní Jana jen srší humorem, nelze pochybovat. Přečtěte si rozhovor, ve kterém objasňuje, jak k tomu,...


Literatura

Bez výtahů není život v New Yorku jako dřív

vytah 200Knihy Linwooda Barclaye u nás dříve vycházely ve nakladatelství Readers Digest Výběr (ČR) a Knižní klub. Jeho posledního počinu se ujalo Domino a pro mě se jednalo o první setkání s autorem.

 

...

Divadlo

Je přátelství víc než láska?

stara dobra kapela 200Studentská, a třebaže jen platonicky prožitá láska poznamená člověka na celý život. Ve většině případů zanechají tyto leckdy i první příznaky zamilovanosti příjemné vzpomínky. Najdou se však případy, které vyjdou z tohoto neop...

Film

Ace Ventura: chlap s gumovým ksichtem

altAce Ventura (1994) je detektiv, který chrání a vyšetřuje zločiny na zvířatech. Jde o dost odlehčené téma, a tak hlavní roli ztvárňuje Jim Carrey, který se v každé scéně ksichtí snad nejlépe ze všech jeho fil...