Každé filmování je velké dobrodružství, říká herec a šansoniér Jiří Bartoň

Každé filmování je velké dobrodružství, říká herec a šansoniér Jiří Bartoň

Tisk

jiri barton 200Nejen na zámku Libochovice, ale také v Praze a na dalších místech v Česku vznikal během léta německý historický film Ottilie von Faber-Castell. V jedné z rolí se objeví také Jiří Bartoň. Jde o velkoryse pojatý televizní projekt, který pro ARD režíruje Claudia Garde. Pro talentovaného českého herce, který se navíc uplatnil také jako šansoniér, je to už čtvrtá zkušenost se zahraniční produkcí.


Barvitý životopisný snímek, který se odehrává na rozhraní 19. a 20. století, přinese příběh o německé baronce, jejíž rodina založila výrobu pastelek a psacích potřeb. Ze známých německých herců se v očekávaném filmu objeví Kristin Suckow, Martin Wuttke, Johannes Zirner nebo Hannes Wegener. Premiéra filmu, v němž český herec ztvárnil postavu okultisty Aleistera Crowleyho, je ohlášena na příští rok.

"To natáčení provázely nejrůznější organizační komplikace, bylo to celé trochu zakleté. Ale každé filmování je velké dobrodružství. Mě čekala takzvaná nočka, skončili jsme před čtvrtou ráno. Hrál jsem postavu šamana Aleistera, vyvolával jsem na seanci ve starém šlechtickém sídle ducha ztraceného člověka. A protože každá hra má svou pravdu, tak doufám, že jsem na sebe něco nenachytal,“ říká herec.

jiri barton 

Po letních prázdninách čeká Jiřího Bartoně nejen zájezdová představení s divadelní komedií Pan Kaplan má třídu rád, kde hraje titulní roli, ale také reprízy hudebního pořadu Staré filmové melodie, jehož premiéra proběhla letos v březnu. V pořadu zpívajícího herce a šansoniéra doprovází klavíristka Marie Drkulová, zatímco průvodkyní, respektive moderátorkou, je Romana Blažková.

Právě s tímto programem, kde zaznívá celá řada písní ze starých českých filmů, se Jiří Bartoň představí 15. září v Dobrušce, a to v rámci třetího ročníku Dobrušské filmové klapky, a 18. října ve Vyškově. V plánu a jednání jsou i další města jako Oslavany, Luhačovice nebo Liberec.

"Na koncerty se moc těším. A nejvíc na diváky a posluchače. Na to, jak bude kontakt mezi námi fungovat,“ říká Jiří Bartoň.

jiri barton 1

 

Ještě předtím ho však čekají dvě akce na Kroměřížsku: 13. září bude protagonistou besedy, kterou povede v Centru pro seniory v Holešově na téma Filmoví herci první republiky a protektorátu, zatímco o den později zazpívá na Neslýchaně zábavném večeru v Domě kultury v Kroměříži, kde vedle něj budou účinkovat ještě Yvetta Simonová, Leona Machálková, Aleš Cibulka, bubeník Hanz Sedlář, Karel Gott revival Morava a kouzelník Pavel Kožíšek.

V bohatém podzimním programu Jiřího Bartoně nebude chybět ani práce v nahrávacím studiu, kde by měl natočit dva nové šansony, které mu přímo na tělo napsali Vítězslav Hádl a Vlady Gryc.

Foto Robert Rohál a archiv Jiřího Bartoně


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha + pobočka Dittrichova

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Páté kolo u vozu

altČeská filmová komedie v režii Bořivoje Zemana je o babičce, která přijede i s husou v košíku bydlet k dceři, s vyhlídkou na klidné stáří. Dcera s manželem a dvěma dětmi babičce slibují, jak ji budou hýčkat a ona si bude užívat štěstí v k...


Literatura

On loví své oběti. Ona loví jeho. Řezník a střízlík

reznik a strizlik200Nakladatelství Kalibr v červnu v Edici světový bestseller vydalo knižní debut Američanky Alainy Urquhart Řezník a střízlík. Svižný a poměrně krátký detektivní příběh dokážete slupnout za jeden večer. Necháte se nalákat?

Divadlo

Tvořit! Ale za jakou cenu?

Leni200

Umělci jsou zvláštní sorta lidí. V jejich konání je pohání nespecifikovatelná síla, která je udržuje v činorodosti, a nutí je tak neustále něco tvořit. Protože pokud herec, zpěvák, malíř či jinak umělecky nadaný člověk...

Film

Francouzské filmy ovládnou plátna kin

FFF perexLetos již po pětadvacáté se koná FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU – bude uspořádán ve dnech 24. až 30. listopadu a kromě Prahy zavítá i do dalších měst: do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové či Ostravy. Návštěvníci si mohou vybírat z více než půls...