Febiofest zakončilo dojemné drama Pořád jsem to já

Febiofest zakončilo dojemné drama Pořád jsem to já

Tisk

febio plakat 200V pátek 17. dubna byly slavnostně ukončeny Regionální ozvěny mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest a tím i celý 22. ročník této oslavy filmu. U této příležitosti byl promítán také Oscarem ověnčený film s názvem Pořád jsem já.

 

 

 

Moderátorkou slavnostního večera byla Jolana Voldánová oděná v honosné černé róbě. Nejprve si na pódium pozvala ředitele Febiofestu Kamila Spáčila, který pochválil hlavně herce a tvůrce, kteří letos na festival přijeli: „Umělci byli fantastičtí – komunikativní a bezvadní. Je smutné, že už to končí, ale za 11 měsíců začíná nový ročník, tak snad se vše podaří.“

A o jaké umělce šlo? O ty, kteří získali cenu Kristián za přínos světové kinematografii, jmenovitě herečka Kim Novak, režiséři Jean-Jacques Annaud a John Madden, herci Alan Rickman a Jeroen Krabbé. Jejich díla si mohli návštěvníci připomenout díky krátké projekci, která byla promítána jen ve Zlíně.

febio alan rickman

Promluvila také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která nejprve zdůraznila, že nestihla slavnostní zahájení festivalu kvůli korupční kauze a je ráda, že může být na zakončení. Navíc předala pozdrav od svého kolegy ministra kultury Daniela Hermana s tím, že společně doufají v záštitu festivalu i pro další rok. Následoval krátký projev radního pro kulturu, církve, památkovou péči a cestovní ruch Zlínského kraje Ladislava Kryštofa: „Dnes máme ve Zlíně svátek. Zlín je vnímaný jako město, kde se tvořily krásné filmy. Chtělo by tomu pomoci – ateliéry tu jsou a kéž budete jednoho dne moci říci ´pamatujeme dobu, kdy se ve Zlíně netočily filmy´“. Na to se ihned ozvala paní Šlechtová: „Není to náhoda, že jsem zrovna tady ve Zlíně. Chci vidět ty potřeby. Jsem ráda, že tu můžu být a vy mi to vše ukážete.“ Tím nechala návštěvníky v napětí a mohlo se přejít k projekci filmu.

Tím bylo drama režisérů Richarda Glatzera a Washe Westmorelanda s názvem Pořád jsem to já (Still Allice) pojednávající o Alzheimerově chorobě. Tou onemocněla Alice (Julianne Moore), padesátiletá světově uznávaná lingvistka. Jednalo se o unikátní příklad onemocnění v tak mladém věku. Vše začalo zapomínáním slov a dezorientací a pokračovalo nepředstavitelnou změnou osobnosti a především běžného života. Alice je nejen učitelkou, ale především manželkou a matkou tří dospělých dětí. Ve filmu je ukázána jejich neutuchající podpora a láska.

febio still alice 1

Film Pořád jsem to já není rozhodně nenáročným filmem, ke kterému byste si v pátek večer sedli doma s popcornem a pivem. Jde o drama, které je nabité emocemi. Několikrát se zasmějete, ale větší většinu času budete svírat v rukou kapesník a myslet na vaše blízké. Nemoc je zde ztvárněna opravdu věrohodně, až z toho mrazí, ale přesto film nepůsobí prvoplánově nebo nuceně.

Velkou zásluhu na kvalitě filmu má jeho hlavní hvězda – Julianne Moore, která za tuto roli získala Oscara, Zlatý glóbus a také ceny BAFTA (Filmová cena britské akademie). Nutno uznat, že naprosto zaslouženě, protože její výkon byl neskutečný. Nebo spíše skutečný a to hrozně moc. Bylo až neuvěřitelné sledovat její mimiku a chování, skvěle znatelná byla také její proměna v průběhu času.

Pořád jsem to já je velmi silný film, který není jen o nemoci, ale je především o významu rodiny a hlavně o lásce.

febio still alice2

Pořád jsem to já (Still Alice)
Žánr: Drama
USA, 2014,
Stopáž: 100 min
Režie: Richard Glatzer, Wash Westmoreland
Předloha: Lisa Genova (kniha)
Scénář: Richard Glatzer, Wash Westmoreland
Kamera: Denis Lenoir
Hudba: Ilan Eshkeri
Hrají: Julianne Moore, Alec Baldwin, Kristen Stewart, Kate Bosworth, Shane McRae, Stephen Kunken, Seth Gilliam, Hunter Parrish, Victoria Cartagena, Erin Darke

Hodnocení: 90 %

Zdroj foto: MFF Praha – Febiofest


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem spíš orientovaný na naše zpěvandule, říká Martin Fritsch alias Miss Angelika

angelika 200Dělat travesti show, kdy během jednoho večera uvidí publikum na jevišti celou plejádu známých hvězd, není žádná legrace. Něco o tom ví brněnský rodák Martin Fritsch, který už od konce devadesátých let vystupuje jako Miss Angelika. Zatímco v min...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Největší padouch chce ukrást Měsíc

ja padouch 200Animovaná komedie Já padouch (2010) nás dostává do malovaného sousedství, plného rozkvetlých zahrad a dobrých lidí, kde v černém vysokém domě spřádá své plány jeden velký zločinec.

...

Literatura

Klejinčino tajemství

 

Klejinka 200Klejinka. Krásná, tajuplná vila z počátku 20. století, projektována slavným Aloisem Fousem jako jeho prvotina, pro zámožnou rodinu továrníka Kleina. Po něm je i vila pojmenována.

...

Divadlo

Slam poetry exhibice vol.8

slam poetry report200První letošní pražská exhibice se uskutečnila ve čtvrtek 7. února, již tradičně v Rock Café. Osm slamerů, finálový rozstřel a značně vypjaté emoce. Letošní start do soubojů básníků se rozhodně povedl, vydali ale...

Film

Jak došlo ke zrození kinematografického času

zrozeni kinematograf casu perexPlynutím času ve filmu se v minulosti zabývala řada tuzemských badatelů: neznámější je rozhodně úvaha Jana Mukařovského, napsaná ve 30. letech, z pozdějších lze zmínit aspoň studie Stanislava Ulve...