Tajemství Hedvábné cesty

Tajemství Hedvábné cesty

Tisk

Hedvabna stezka 200V Ostravě byla zahájena těsně před Vánocemi další ze série unikátních výstav, tentokrát zaměřená na historii hedvábné stezky, s názvem „Od Alexandra k Tamerlánovi“ (s podtitulem „Válečná tažení na Hedvábné cestě“).

 

 

Vernisáž výstavy začala na pódiu vánočně vyzdobeného ostravského Masarykova náměstí, neformálně, v rámci dalšího předvánočního programu. Pořadatelé, Mgr. Petr Klučina, CSc. a kurátor výstavy PhDr. David Majer, nám představili výsledky své čtyřleté práce a pozvali nás na vernisáž v Ostravském muzeu. Připomněli, že Hedvábná cesta propojovala v průběhu staletí různé důležité i méně významné státy a civilizační oblasti a umožnila dálkovou výměnu zboží i myšlenek, projevila se v oblasti kultury a umění, náboženského přesvědčení (rozšíření buddhismu, islámu či křesťanství), v předávání vědeckých poznatků a technologií (jako např. výroba hedvábí, papíru, střelného prachu atd.). Rovněž umožnila přesuny vojsk. Válečné události v této oblasti měly přímý dopad na dějiny Evropy včetně našeho území. Připomněli, že legendární Jantarová stezka, procházející Evropou z jihu na sever, je vlastně protažením Hedvábné cesty do střední a severní Evropy. Díky Jantarové stezce vznikla i samotná Ostrava v místě brodu přes řeku Ostravici. Autoři výstavy tak ujasnili důvod, proč situovali tuto výstavu do Ostravského muzea.

Hedvabna stezka 1


Po tomto úvodním představení jsme se, navnaděni, přesunuli do prostor Ostravského muzea, kde jsme si mohli svým vlastním tempem prohlédnout vystavované exponáty, povykládat si s autory výstavy a jejich hosty a vnímat slavnostní atmosféru. A že bylo na co se dívat! Kolegiu autorů se podařilo formou výpůjček shromáždit řadu jedinečných předmětů, maket, map atd. Spolupracovalo s nimi zhruba 130 institucí z dvaceti států světa. Podařilo se jim tak poprvé zpracovat komplexní dějiny Hedvábné cesty na pozadí válečných událostí. Mohli jsme tak spatřit mramorovou podobiznu Alexandra Velikého v podobě Hérakla se lví kůží přes hlavu, část hrobové výbavy tráckého válečníka z Čatalky v Bulharsku z 1. – 3. století, luxusní památky z doby čínské dynastie Tchang, staromaďarský poklad z Nagyszentmiklós, korunovační meč uherských králů, modely části Velké čínské zdi, hradeb Konstantinopole, opevněné karavanseráje z území dnešního Jordánska či opevněné strážní věže z Ázerbájdžánu atd. Tyto modely vytvořili pro ostravskou výstavu třebíčtí modeláři Stanislav Vrška a Eva Pokorná.

Hedvabna stezka 2


Při prohlídce jsem si uvědomila, kolik práce se za touto překrásnou výstavou skrývá. Ale taky to, že lidé jsou fascinováni válkami a někteří jsou kvůli slávě a bohatství schopni obětovat životy mnoha lidí, způsobovat bolest, trýznit, rozsévat hrůzu. Představovala jsem si, jak nepříjemné muselo být celodenní nošení brnění a přileb, odkrývajících často pouze oči, nošení těžkých zbraní atd. Vystavené exponáty mají skutečně vypovídající hodnotu. Milovníky historie tato výstava určitě potěší. Výstava potrvá až do konce února 2015 a rozhodně stojí za návštěvu. Autorům patří velké poděkování.

Hodnocení: 100 %

http://www.silk-road-az.com/1/aktuality/vystava-od-alexandra-k-tamerlanovi-valecna-tazen_i-na-hedvabne-ceste
Foto: www.silk-road-az.com

( 8 hlasů )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s významnou trenčianskou osobnosťou

atletika 200Trenčiansky športovec v atletike Dušana Čikela, ktorý je rodákom z Beckova.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Žatecké muzeum zaplní Mýdlová bublina

bublina 200Vánoce už jsou definitivně pryč, a tak Regionální muzeum  K. A. Polánka v Žatci urychleně mění svou expozici. Po velmi úspěšné výstavě Za Ježíškem do Afriky, která návštěvníkům představila betlémy z černého kontinentu, se teď příznivci muzea mohou...

Z archivu...


Literatura

Lékař léčí, Hnízdil uzdravuje – Zaříkávač nemocí

Zarikavac perexDoktora Jana Hnízdila není třeba příliš představovat. Proslavily ho nejen kontroverzní názory na medicínu, ale i jeho první kniha Mým marodům, která vnesla svěží vítr mezi regály knihkupectví a našla si ...

Divadlo

Ženy pod tónem rozezpívají Dílnu zlínského divadla

Zeny-pod-tonem plakat200Na narozeninové oslavě vás přivítají herečky Městského divadla Zlín v novince Ženy pod tónem, kterou čeká česká premiéra 16. dubna v hudebním a divadelním klubu Dílna. Novou zlínskou hudební komedii, kterou napsal čtyřem že...

Film

7 dní v Havaně aneb jak její obyvatelé žít umějí

7 dni v havane„Film 7 dní v Havaně“ je velmi netradičním filmem, který se bude promítat v našich kinech. Zaujme nás zejména svým poutavým pohledem na Havanu  roku 2011.  Pokud jste ještě v Havaně nebyli, anebo jste mě...