Poslední etapa oprav Klementina už v příštím roce

Poslední etapa oprav Klementina už v příštím roce

Tisk

Klementinum200Národní knihovna příští rok zahájí poslední etapu několikaletých oprav areálu Klementina, v němž sídlí. Rozsáhlý barokní komplex se opravuje od roku 2010 a budují se také depozitáře.

 

Původně se plánovaly ještě tři samostatné etapy oprav, ty se ale sloučí do jedné. Celkové náklady na opravu někdejší jezuitské koleje a dostavby depozitáře dosáhnou necelé dvě miliardy korun. Končící druhá etapa oprav se týká zejména nejstarší části Klementina.

Oprava Klementina měla původně skončit v roce 2016; podle současných plánů to ale bude až v roce 2018. Projekty pro rekonstrukci se měnily, protože vznikaly ještě v době, kdy se počítalo s novou stavbou pro knihovnu.

Klemenitnum4

 

Historie Klementina                                                                                                                            

Klementinum za sebou skrývá dlouhou a bohatou historii a dodnes je důstojným stánkem kultury a vědění.

Rozsáhlý areál Klementina byl založen jezuity v roce 1556. Zpočátku členové řádu sídlili v bývalém dominikánském klášteře; roku 1653 začali areál rozšiřovat. Přestavba trvala přes 170 let.  V Klementinu tak lze vypozorovat nejrůznější stavební slohy. Se svou rozlohou více než 2 hektary je Klementinum jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. Na stavbě se podíleli významní architekti, např. Carlo Laguno, František Maxmilián Kaňka nebo Kilián Ignác Dienstbierová.

Od počátků svého působení jezuité v areálu provozovali školu, v roce 1622 povýšenou na univerzitu. Kromě tříd a prostor pro řádovou komunitu se v Klementinu nacházela nejen knihovna, ale také tiskárna, lékárna, divadlo a chrámové stavby.

Klementinum3

 

Roku 1654 byla klementinská univerzita spojena s Karlovou, jezuitům byla předána i její knihovní sbírka. Z nově vzniklé Karlovo-Ferdinandovy Univerzity v Klementinu sídlily filozofická a teologická fakulta. Jezuité museli Klementinum po zrušení řádu v roce 1773 opustit, univerzita zde však přetrvala. Po rozdělení univerzity na českou a německou část v roce 1882 zůstává jen část česká. V roce 1930 se filozofická fakulta univerzity stěhuje do nové budovy a Klementinum se stává sídlem Národní knihovny.
 

V současné době lze v rámci prohlídky areálu Klementina navštívit Barokní knihovní sál, Mediánovou síň a Astronomickou věž.

zdroj: Národní knihovna Praha, www.nkp.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Barbara Semenov by si přála, aby byl čtenář knihou inspirován a motivován, že nic není nemožné, když se chce, když je vůle.

barbara semenov 200Barbara Semenov je novinářka, publicistka, básnířka a producentka, která vystudovala Fakultu žurnalistiky UK a v letech 1975 až 1981 působila jako redaktorka v Televizních novinách Československé televize. Pod tlakem odporu k t...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Noam Chomsky a jeho disidentství

chomsky perexI ve vysokém věku provokující americký myslitel Noam Chomsky, jenž nedávno zavítal i do našeho státu (a leckoho tu naštval svými výroky, jimiž umenšoval trpitelství místního disentu v dobách komunistického režimu), sice z...

Z archivu...


Literatura

Vzhůru do pravěku!

brontik perPo úspěšném prvním dílu se autor Thomas Brezina rozhodl i pro pokračování příběhu o dinosauřím kamarádovi Brontíkovi. Tentokrát se spolu s ním i novým členem rodiny vydáváme do druhohor, kde, jak Týna s Tobíkem brzy poznají, ne...

Divadlo

Tři muži v nesnázích

altBranické divadlo uvedlo ve čtvrtek 3. května premiéru komedie Tři muži v nesnázích. Typická divadelní fraška, plná zvratů, humoru a neuvěřitelných náhod je „nudolapkou“ s výborným hereckým obsazením a perfektní prací ...

Film

Sympatie k ďáblovi je další americký film, na kterém se podílel Petr Jákl

petr jakl200Právě v těchto dnech míří v zámoří do kin psychologický thriller Sympatie k ďáblovi (Sympathy fot the Devil), na kterém se podílel Petr Jákl jako spoluproducent. Hlavní roli tajemného pasažéra ztvárnil mistr poněkud složitějších osobností a podi...