České sněmovnictví sahá až k Břetislavovi

České sněmovnictví sahá až k Břetislavovi

Tisk

snemovna perexPoslanecká sněmovna Parlamentu ČR loni v srpnu, poprvé ve své historii, navrhla prezidentovi republiky, aby ji rozpustil. Ten tak koncem loňského léta učinil. Nyní už jsou noví poslanci zase zvoleni. Jaká je vlastně historie českého parlamentarismu a sněmovnictví?  

 


Miroslava Němcová
, která byla do konce srpna 2013 předsedkyní dolní parlamentní komory, vzpomněla historii budovy. Reagovala na to, že v diskusi zaznělo, že „Poslanecká sněmovna je vlastně jenom takové divadlo“. Připomněla, že prostor Thunova paláce opravdu kdysi býval divadlem. „Ještě do roku 1794 zde Thunové měli divadlo. V tom roce, kdy palác vyhořel, také tato etapa života Thunovské práce skončila. Nicméně do divadla sem chodil i syn Marie Terezie Josef II. Takže jakýmsi zvláštním - pro někoho možná bizarním - způsobem, se ocitáme na scéně divadla,“ dodala.  

Český parlamentarismus vznikl v roce 1861  
Pokračovala tím, že před dvěma lety slavil český parlamentarismus 150 let od svého vzniku. Vznik parlamentarismu v českých zemích se datuje 6. dubnem 1861, kdy se v tehdejším domě českých stavů na Malé Straně sešel obnovený Zemský sněm Království českého.
„Od té doby česká politika prošla řadou zvratů a dlouhou cestou. Prošla obdobími, na která můžeme být hrdí, odkazujeme se k nim, a prošla také těmi, která si neradi připomínáme, chceme je vygumovat z paměti a vlastně je bereme jako takovou přítěž, protože je chceme co nejméně připomínat,“ řekla na schůzi sněmovny Němcová.  

Už v roce 1039 vznikla Břetislavova dekreta  
Připomeňme si stručně některá údobí. Především počátky českého sněmovnictví sahají mnohem dál - již v roce 1039 vznikla takzvaná Břetislavova dekreta, v roce 1055 Břetislavovo ustanovení o seniorátě, v roce 1212 Zlatá bula sicilská a v roce 1254 Privilegium Přemysla Otakara II. na práva Židů.  

Různé dokumenty českých sněmů vznikaly i v době husitské - do poloviny 15. století, či v období stavovské monarchie do počátku 17. století - například v roce 1609 byl sepsán Majestát Rudolfa II. na náboženské svobody.  

V něm se mimo jiné uvádí: „Také již po dnešní den žádný jak z vyšších svobodných stavův, tak ani města, městečka i také sedlský lid od vrchností svých, ani žádného jiného duchovního ani světského člověka nemají a nemá od svého náboženství odtiskován a k náboženství strany druhé mocí ani nižádným vymyšleným spůsobem přinucován býti.“  

České sněmy i v habsburském absolutismu  
České sněmy existovaly i v období habsburského absolutismu - do roku 1848. Ústavodárný rakouský říšský sněm existoval v letech 1848 a 1849.

V roce 1861 vznikla nejen Rakouská říšská rada, ale také Sněm království českého, který byl pak ustaven i v dalších letech.  V roce 1918, kdy vznikla samostatná Československá republika, byl ustaven Národní výbor československý, a v témže roce také Národní shromáždění československé. Od roku 1920 do roku 1938 pak Národní shromáždění republiky Československé.  

Za války, v roce 1939 byl ustaven Snem Slovenskej krajiny, v témže roce Snem Slovenskej republiky, v roce 1944 Slovenská národná rada. V letech 1945 až 1946 existovalo Prozatimní Národní shromáždění republiky Československé, v roce 1948 pak Národní shromáždění republiky Československé, stále existovala i Slovenská národná rada, v roce 1969 vznikla i Česká národní rada.  

Zajímavé dokumenty na stránkách sněmovny  
O roku 1971 existovalo i Federální shromáždění Československé socialistické republiky (budova shromáždění poblíž pražského Václavského náměstí byla postavena v letech 1966-1973, dnes tam je část Národního muzea). V roce 1990 bylo přejmenováno na Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky.  

V roce 1993, po rozpadu Československa, vznikl Parlament České republiky - Poslanecká sněmovna, v roce 1996 přibyla druhá parlamentní komora - Senát. Na Slovensku je Národná rada Slovenskej republiky.  Veškeré stenozáznamy a jiné zajímavé dokumenty z dob českého sněmovnictví i parlamentarismu lze nalézt na webových stránkách Poslanecké sněmovny - www.psp.cz.  

snemovna

Sněmovní sál v Thunovského paláci toho zažil již mnoho…

Do sněmovny se vrátily obrazy maršálků zemského sněmu  

Dne 6. dubna 2011 uplynulo 150 let od prvního zasedání obnoveného českého zemského sněmu. U příležitosti tohoto výročí se v Praze ve dnech 7. a 8. dubna 2011 uskutečnila mezinárodní vědecká konference „150 let moderního parlamentarismu ve střední Evropě“. Zároveň byly v prostorách Kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny slavnostně odhaleny obrazy maršálků českého zemského sněmu z období 1861 až 1913, které tam byly původně umístěny do roku 1918, poté uschovány v depozitáři, v roce 1939 uloženy v Národním muzeu a v roce 2011 byly restaurovány díky finanční podpoře ministerstva kultury. Ve středu 30.března 2011 bylo podepsáno memorandum mezi tehdejší předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou a tehdejším ministrem kultury Jiřím Besserem o zapůjčení zmíněných obrazů.  

snemovna marsalci

Fotografie maršálků: www.psp.cz  

Foto: Archiv Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

( 0 hlasů )



 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

2. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

BMC perex2Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům pís...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Vyšly Komárkovy Dějiny českého jazyka

dejiny-ceskeho-jazyka 200Ani si příliš neuvědomujeme, že každý jazyk se vyvíjí, že mnohé výrazivo začíná být vnímáno jako zastaralé, přestává se používat, až posléze zaniká, nahrazeno jiným výrazivem, které v průběhu staletí nejspíš potká tentý...

Z archivu...


Literatura

Pozor na chyby, přichází Korektor!

korektor 200Důvěru v lidstvo dal do zastavárny a peníze za ni propil, ve znaku má škodolibost a sarkasmus je pro něj univerzální odpověď na všechno. Ano, to je cynický korektor, který své poznatky z opravování cizích paskvilů, rady i názory na život sděl...

Divadlo

Inscenace 1000 tváří Adiny přináší dobovou atmosféru a přitažlivý pohled za kulisy

adina200Jeden barvitý život přinesla v živých barvách premiéra nové hry Daniely Sodomové. Inscenace, jejíž režisérkou a choreografkou je Adéla Stodolová, nese název 1000 tváří Adiny, což mnohé napovídá. Samozřejmě že jde o filmovou hvězdu Adinu Mandlovou. A není ...

Film

Dvanáctý ročník festivalu Film a architektura představí nejlepší město na světě i hraný snímek z blízké budoucnosti

fa 200Mezinárodní festival Film a architektura se letos uskuteční opět na přelomu září a října. V termínu od 29. 9. do 4. 10. 2023 bude k vidění v Praze, Brně a v dalších městech po celé České republice i na Slovensku třicítka krátkých a celovečerních snímků zaměř...