České sněmovnictví sahá až k Břetislavovi

České sněmovnictví sahá až k Břetislavovi

snemovna perexPoslanecká sněmovna Parlamentu ČR loni v srpnu, poprvé ve své historii, navrhla prezidentovi republiky, aby ji rozpustil. Ten tak koncem loňského léta učinil. Nyní už jsou noví poslanci zase zvoleni. Jaká je vlastně historie českého parlamentarismu a sněmovnictví?  

 


Miroslava Němcová
, která byla do konce srpna 2013 předsedkyní dolní parlamentní komory, vzpomněla historii budovy. Reagovala na to, že v diskusi zaznělo, že „Poslanecká sněmovna je vlastně jenom takové divadlo“. Připomněla, že prostor Thunova paláce opravdu kdysi býval divadlem. „Ještě do roku 1794 zde Thunové měli divadlo. V tom roce, kdy palác vyhořel, také tato etapa života Thunovské práce skončila. Nicméně do divadla sem chodil i syn Marie Terezie Josef II. Takže jakýmsi zvláštním - pro někoho možná bizarním - způsobem, se ocitáme na scéně divadla,“ dodala.  

Český parlamentarismus vznikl v roce 1861  
Pokračovala tím, že před dvěma lety slavil český parlamentarismus 150 let od svého vzniku. Vznik parlamentarismu v českých zemích se datuje 6. dubnem 1861, kdy se v tehdejším domě českých stavů na Malé Straně sešel obnovený Zemský sněm Království českého.
„Od té doby česká politika prošla řadou zvratů a dlouhou cestou. Prošla obdobími, na která můžeme být hrdí, odkazujeme se k nim, a prošla také těmi, která si neradi připomínáme, chceme je vygumovat z paměti a vlastně je bereme jako takovou přítěž, protože je chceme co nejméně připomínat,“ řekla na schůzi sněmovny Němcová.  

Už v roce 1039 vznikla Břetislavova dekreta  
Připomeňme si stručně některá údobí. Především počátky českého sněmovnictví sahají mnohem dál - již v roce 1039 vznikla takzvaná Břetislavova dekreta, v roce 1055 Břetislavovo ustanovení o seniorátě, v roce 1212 Zlatá bula sicilská a v roce 1254 Privilegium Přemysla Otakara II. na práva Židů.  

Různé dokumenty českých sněmů vznikaly i v době husitské - do poloviny 15. století, či v období stavovské monarchie do počátku 17. století - například v roce 1609 byl sepsán Majestát Rudolfa II. na náboženské svobody.  

V něm se mimo jiné uvádí: „Také již po dnešní den žádný jak z vyšších svobodných stavův, tak ani města, městečka i také sedlský lid od vrchností svých, ani žádného jiného duchovního ani světského člověka nemají a nemá od svého náboženství odtiskován a k náboženství strany druhé mocí ani nižádným vymyšleným spůsobem přinucován býti.“  

České sněmy i v habsburském absolutismu  
České sněmy existovaly i v období habsburského absolutismu - do roku 1848. Ústavodárný rakouský říšský sněm existoval v letech 1848 a 1849.

V roce 1861 vznikla nejen Rakouská říšská rada, ale také Sněm království českého, který byl pak ustaven i v dalších letech.  V roce 1918, kdy vznikla samostatná Československá republika, byl ustaven Národní výbor československý, a v témže roce také Národní shromáždění československé. Od roku 1920 do roku 1938 pak Národní shromáždění republiky Československé.  

Za války, v roce 1939 byl ustaven Snem Slovenskej krajiny, v témže roce Snem Slovenskej republiky, v roce 1944 Slovenská národná rada. V letech 1945 až 1946 existovalo Prozatimní Národní shromáždění republiky Československé, v roce 1948 pak Národní shromáždění republiky Československé, stále existovala i Slovenská národná rada, v roce 1969 vznikla i Česká národní rada.  

Zajímavé dokumenty na stránkách sněmovny  
O roku 1971 existovalo i Federální shromáždění Československé socialistické republiky (budova shromáždění poblíž pražského Václavského náměstí byla postavena v letech 1966-1973, dnes tam je část Národního muzea). V roce 1990 bylo přejmenováno na Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky.  

V roce 1993, po rozpadu Československa, vznikl Parlament České republiky - Poslanecká sněmovna, v roce 1996 přibyla druhá parlamentní komora - Senát. Na Slovensku je Národná rada Slovenskej republiky.  Veškeré stenozáznamy a jiné zajímavé dokumenty z dob českého sněmovnictví i parlamentarismu lze nalézt na webových stránkách Poslanecké sněmovny - www.psp.cz.  

snemovna

Sněmovní sál v Thunovského paláci toho zažil již mnoho…

Do sněmovny se vrátily obrazy maršálků zemského sněmu  

Dne 6. dubna 2011 uplynulo 150 let od prvního zasedání obnoveného českého zemského sněmu. U příležitosti tohoto výročí se v Praze ve dnech 7. a 8. dubna 2011 uskutečnila mezinárodní vědecká konference „150 let moderního parlamentarismu ve střední Evropě“. Zároveň byly v prostorách Kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny slavnostně odhaleny obrazy maršálků českého zemského sněmu z období 1861 až 1913, které tam byly původně umístěny do roku 1918, poté uschovány v depozitáři, v roce 1939 uloženy v Národním muzeu a v roce 2011 byly restaurovány díky finanční podpoře ministerstva kultury. Ve středu 30.března 2011 bylo podepsáno memorandum mezi tehdejší předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou a tehdejším ministrem kultury Jiřím Besserem o zapůjčení zmíněných obrazů.  

snemovna marsalci

Fotografie maršálků: www.psp.cz  

Foto: Archiv Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

( 0 hlasů )
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Richard Jaroněk: Starý lovec už jen tak bezmyšlenkovitě do všeho nekouše

Jaronek zralok perexCo si mnozí z nás představí, když se řekne ,,velký bílý ŽRALOK“? Hádám, že jste si právě vybavili nezastavitelného zabijáka, nejen díky filmu ,,Čelisti“ obecně vžitý předsudek. Nemám pravdu? Tito tvorové ale za svou robustnost ne...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Židovské muzeum v Praze otevřelo nové informační centrum

Muzeum perexŽidovské muzeum v Praze oslaví letos v říjnu 20 let činnosti jako nestátní organizace. V tomto jubilejním roce zahajuje řadu změn, které mají zvýraznit jeho podobu jako moderního, dynamického a návštěvnicky přívětivého středisk...

Z archivu...


Literatura

Marek Řezanka – Procházky po Jelení

prochazky po jeleni200

Máte rádi poezii a baví vás hledání příběhů ukrývajících se ve veršech? Jestli jste na obě otázky odpovědeli “ano”, básnická sbírka Marka Řezanku s názvem Procházky po Jelení vás určitě zaujme.

 

 

...

Divadlo

Bratři Bubeníčkové přivezou do Plzně choreografii inspirovanou filmem Piano z prostředí Nového Zélandu i maorské kultury

bubenic200Na pozvání Evropského hlavního města kultury 2015 přijíždí do Plzně slavný baletní soubor Les Ballets Bubeníček Jiřího a Otta Bubeníčkových. 18., 19. a 20. července uvedou oba bratři v Novém divadle DJKT svůj letošní nový program, ve kterém vysto...

Film

Nepohodlné masakry

foto k filmu perexVe čtvrtek 30. listopadu tohoto roku jsem se v Berlíně zúčastnila premiéry filmu ZER tureckého režiséra s kurdskými kořeny Kazima Öze. Během 110 minut filmu jsem střídavě zatajovala dech, plakala a smála s...