Join the joyride s Roxette
Banner

Join the joyride s Roxette

roxette 200Třicet let na scéně, to už je dlouhé prověřené hudební manželství. Švédské duo Roxette v rámci svého výročního turné nevynechali Českou republiku a ve čtvrtek 21. 5. 2015 odehráli koncert v pražské O2 Aréně, v půlce června se ještě objeví v Ostravě. A jaké to bylo setkat se s legendou?

 

It must have been love – píseň, kterou znají snad všichni, i kdyby ani netušili, že za jejím vznikem stojí Marie Fredriksson a Per Gessle. Roxette je skupina, která patří ke stálicím hudebního nebe, i přesto, že v posledních letech nevydala nový materiál, spíše výběrovky, i když nové album je ohlášeno na konec roku. Síla a oblíbenost jejich hitů, stálý zájem jejich fanoušků – to by mohl kde kdo závidět.


Moje historie s kapelou Roxette začíná v mých čtyřech letech, kdy vydali album Joyride (1991), trvalo to tedy opravdu dlouho, než jsem měla konečně možnost je zažít na živo na koncertu. A to čekání se vyplatilo. Zaplněná O2 Arena mluví za vše – 16 200 posluchačů je prostě všeříkající číslo.


Kapela nastoupila na pódium lehce po deváté hodině večerní a začala hned z ostra, s naprostou peckou Sleeping in my car a na to navazuje další hitovka The Big L. – za třicet let prostě není těžké seskládat program ze samých osvědčených písniček, možná spíše bylo těžší rozhodnout, kterou nevynechat.Per po pódiu skáče jako by se čas v jeho životě zastavil a neměl na něj žádný vliv, často komunikuje s publikem a vytváří skvělou atmosféru. Marie nezůstává pozadu, i přesto, že celý koncert kvůli zdravotnímu stavu sedí – i když přeneseně bychom klidně mohli mluvit místo o židli, o trůnu – usmívá se a dává do zpěvu všechno.  Není pochyb o tom, že fanoušci za kapelou naprosto stojí a užívají si každou vteřinu vystoupení a naopak – kapela si vychutnává jejich přízeň a čerpá pozitivní energii.

roxette


Per postupně představuje kapelu a za pomocí basáka Magnuse ukazuje, jak vypadá takový typický švédský chlapík. Kytarista Chris zase pro české publikum hraje Holku modrookou.
Když přichází na řadu píseň ze začátku tohoto reportu – It must have been love – bere Per do rukou akustickou kytaru a připomíná, že balada byla původně napsaná jako vánoční píseň pro lidi, kteří prožívali smutné období. V sále je ticho a čeká se na první tóny, atmosféra je opravdu intimní. Všichni zpíváme do jednoho a užíváme si to.


Podobnou náladu vyvolává i balada Watercolours in the rain, při které na pódiu zůstává jen Marie a za klávesy usedá Dea, doprovodná zpěvačka. Po hodině plné známých melodií, kdy přítomní skáčou, tančí, zpívají, tleskají a je na nich vidět velké dojetí, kapela na chvíli odchází, ale vrací se zpět, aby ještě dohrála zbytek top hitů a loučí se s písní The Look.V jednom z již uveřejněných reportů se píše, že koncert byl zklamáním a zničil vzpomínky na časy největší slávy švédského dua a že za to vůbec nestál, a především, že by už kapela neměla jezdit turné.  Dovolím si tedy odporovat. Během koncertu jsem se rozhlížela po několika tisícovém davu a cítila radost z toho, že si po dlouhé době můžou příznivci kapely užít její koncert. Taky jsem nezaznamenala, že by koncert někoho nebavil natolik, že by v houfech lidé odcházeli. Po koncertě v přeplněném metru jsem si s úplně cizími lidmi o koncertě povídala a všichni byli nadšení. A dokud bude o kapelu takový zájem, jaký je, proč by měli končit? Až začnou hrát přesilovky, tak to na místě bude.
Pro ty, co na koncertě nemohli být, doporučuji zhlédnout videa na oficiální facebookové stránce Roxette, kterou spravuje sám Per Gessle, a sami si utvořte názor, který z reportů odráží realitu lépe.
A jak psal Per v jednom ze statusů – snad brzy na viděnou!Jaké songy jsme slyšeli: Sleeping in my Car, The Big L., Stars, Crush on you,  Spending my Time, Crash-Boom-Bang, Heart Shaped Sea, Watercolours in the rain, Fading like a Flower, How do you do, It must have been Love, Dress for success, Dangerous, Joyride, Almost unreal, Listen to your Heart, The Look


Roxette – 30th Anniversary Tour
Kapela: Per Gessle (zpěv, kytary), Marie Fredriksson (zpěv), Pelle Alsing (bicí), Clarence Öfwerman (klávesy), Magnus Börjeson (baskytara), Christopher Lundquist (kytara), Dea Norberg (doprovodný zpěv)
Kdy: 21. 5. 2015
Kde: O2 Arena, Praha
Hodnocení:  93 %

            
Zdroj foto: www.Kiss98.cz 
www.roxette.se


 

Rozhovor

,,Nezáleží na tom, kdo je má matka, či otec. Záleží na tom, kdo jsem já!“

vero200Mám pocit, že ji znám celý život. A přitom jsem ji poznala až nedávno, když jsem četla její knihu. Dlouho bych mohla mluvit o pocitech, které mě provázely, když jsem tuhle knihu četla. Byla jsem smutná, zhnusená, otřesená, plakala jsem, taky jsem se ale s...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Recenze knihy Jak jsem přišel na svět

200llLámala jsem si hlavu, jak tohle téma uchopím. Úplně na začátku knihy je napsané poděkování: "Všem našim dětem - Ludvigovi, Jacobovi, Davidovi, Danielovi, Ingrid (K. J.) a Pikkutyyppi (M.L.) a taky díky tatínkům za jejich skvělá semínka." Přiznám se...

Divadlo

Zlínské divadlo zažije Vzpouru nevěst

Vzpoura200Láska je hezká věc, ale řízek je řízek. Takový je podtitul nové inscenace Městského divadla Zlín Vzpoura nevěst. Jakkoli zní pragmaticky, půjde o svěží komedii, a to nejen o ženách a nejen pro ženy. Hru pro zlínské divadlo ...

Film

Klapka – letní filmová škola po čtyřicáté!

LFS perexJiž po čtyřicáté se během týdne na přelomu července a srpna stane z Uherského Hradiště, toho menšího ospalého městečka, centrum filmu. Bylo by však zbytečností hledat červený koberec a na něm se promenádující hvězdy. ...