Model věže ve 3D

Model věže ve 3D

Tisk

mosteckaVez perexPo naskenování Staroměstské mostecké věze v Praze vznikne model detailů její fasády z 3D tiskárny. Návštěvníci ho v budoucnu uvidí v Muzeu hlavního města Prahy.

 


Skenování poslouží i k posouzení stavu stavby. Staroměstská mostecká věž je poslední z řady pražských památek, kterou odborníci naskenovali. Podobně jako věž byl naskenován také celý Karlův most, socha sv. Jana Nepomuckého z kostela sv. Ducha, nebo maskaron na opěrném pilíři chrámu sv. Víta. Tato metoda je díky své šetrnosti vhodná pro arcarcheologii a památkovou péči, ale vzhledem k malému povědomí, velkým nárokům na kapacitu počítačů a také nedostatku financí je zatím využití v těchto oborech spíše výjimečné. Nejčastěji se využívá v průmyslu, strojírenství a lékařství. U památek dokáže skenování odhalit míru narušení vnějšího pláště objektu.

mosteckaVez1

Autorem věže byl stavitel Petr Parléř, který se zasloužil i o vznik Karlova mostu. Ten věž nechal zhotovit z pískovcových kvádrů, a přidal také unikátní a pro gotiku zcela typický prvek, lomený oblouk a klenbu s trojpaprsky. Stavba byla dokončena v roce 1380. Brána mostní věže sloužila mimo jiné jako průjezd korunovačních královských průvodů, neboť se nacházela na trase Královské cesty. Během třicetileté války byla věž několikrát odstřelována nepřátelskými vojsky, což vedlo k jejímu poškození. Poničena byla také v roce 1848 v období revolučních bojů; proto došlo o několik let později k rozsáhlým stavebním pracím na záchranu památky. Rekonstrukce probíhaly pod vedením českého restaurátora Josefa Mockera. Ve dvacátém století byly původní gotické sochy odstraněny, aby byly následně umístěny do lapidária Národního muzea v Praze. Na věž byly osazeny napodobeniny. Historii věže je věnována stálá expozice v jejím interiéru.

Nejkrásnější gotická stavba Evropy
Hranolovitá věž se skládá ze tří pater. Zakončena je nejen cimbuřím, ale také vysokou břidlicovou střechou. Věž se tyčí do výše bez mála padesát metrů; postranní věžičky dosahují o něco výše.

Staroměstská mostecká věž je unikátní především svou sochařskou výzdobou. Při pohledu z Křižovnického náměstí je věž rozdělena na čtyři části. Ve spodní části jsou umístěny drobnědrobnější plastiky. Nad nimi je část, která je tvořena významnými erby těch historických zemí, kterým vládli lucemburští panovníci. Společně s erby je zde také původní městský znak Starého Města. V prvním patře stojí sochy císaře Karla IV., svatého Víta a krále Václava IV. Ve vyšším patře jsou umístěny sochy svatého Zikmunda a svatého Vojtěcha.

Staroměstskou mosteckou věž spolu s mostem nechal vybudovat císař Karel IV. Jeho syn Václav IV. ji nechal doplnit o dílčí výzdobu. V 60. letech minulého století byla většina gotických soch nahrazena replikami, místo nich byly v letech 2002 až 2006 zhotoveny kopie z pískovce, které jsou na věži dosud. Originály soch jsou uloženy v Lapidáriu Národního muzea v Praze.

Ctibor Čejpa, zdroj  www.propamatky.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Jsem v podstatě od přírody neuvěřitelně líný tvor a jen okolnosti mě neustále nutí vyvíjet další a další aktivity,“ tvrdí dabér a moderátor Michal Jagelka

jagelka michal 200Michal Jagelka – herec, moderátor a princ českého dabingu. Jeho hlas známe všichni, díky němu k nám česky hovoří takové hvězdy, jako jsou Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Orlando Bloom… Denně slýcháme j...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Věčný kalendář? Proč ne?

200ostTak nějak mi je každý rok líto vyhazovat mezi vánočními svátky kalendář a vlastně ani nevím proč. Snad nostalgie. A tak je takový věčný kalendář, který můžete používat dokola rok co rok, docela dobrým nápadem. Jeho autorkou je navíc Louise L. Hay (nar. 196...


Literatura

Pročtené léto 2023: Tipy na knihy pro dospívající

Mravenčí chůvaPročtené léto je letní projekt, který vás provede prázdninami. Na stránkách webu Mravenčí chůva můžete zdarma po registraci získat prázdninový deník, který vám pomůže uchovat ty nejkrásnější vzpomínky. Najdete v něm t...

Divadlo

Saturnin místy ani nepotřeboval slova

saturnin 200Předposlední premiérou Městského divadla Zlín se stal Saturnin, notoricky známé humoristické dílo Zdeňka Jirotky.

...

Film

Mezinárodní festival outdoorových filmů již 4. října v Ostravě!

MFOF 2019 tiskovkaPříznivci outdooru se opět mají na co těšit! Putovní soutěžní festival, který navštíví 60 míst v ČR i SR, bude již tradičně zahájen v Ostravě, a to v pátek 4. října. Nabídne 83 snímků, které musely pr...