Model věže ve 3D
Banner

Model věže ve 3D

Email Tisk

mosteckaVez perexPo naskenování Staroměstské mostecké věze v Praze vznikne model detailů její fasády z 3D tiskárny. Návštěvníci ho v budoucnu uvidí v Muzeu hlavního města Prahy.

 


Skenování poslouží i k posouzení stavu stavby. Staroměstská mostecká věž je poslední z řady pražských památek, kterou odborníci naskenovali. Podobně jako věž byl naskenován také celý Karlův most, socha sv. Jana Nepomuckého z kostela sv. Ducha, nebo maskaron na opěrném pilíři chrámu sv. Víta. Tato metoda je díky své šetrnosti vhodná pro arcarcheologii a památkovou péči, ale vzhledem k malému povědomí, velkým nárokům na kapacitu počítačů a také nedostatku financí je zatím využití v těchto oborech spíše výjimečné. Nejčastěji se využívá v průmyslu, strojírenství a lékařství. U památek dokáže skenování odhalit míru narušení vnějšího pláště objektu.

mosteckaVez1

Autorem věže byl stavitel Petr Parléř, který se zasloužil i o vznik Karlova mostu. Ten věž nechal zhotovit z pískovcových kvádrů, a přidal také unikátní a pro gotiku zcela typický prvek, lomený oblouk a klenbu s trojpaprsky. Stavba byla dokončena v roce 1380. Brána mostní věže sloužila mimo jiné jako průjezd korunovačních královských průvodů, neboť se nacházela na trase Královské cesty. Během třicetileté války byla věž několikrát odstřelována nepřátelskými vojsky, což vedlo k jejímu poškození. Poničena byla také v roce 1848 v období revolučních bojů; proto došlo o několik let později k rozsáhlým stavebním pracím na záchranu památky. Rekonstrukce probíhaly pod vedením českého restaurátora Josefa Mockera. Ve dvacátém století byly původní gotické sochy odstraněny, aby byly následně umístěny do lapidária Národního muzea v Praze. Na věž byly osazeny napodobeniny. Historii věže je věnována stálá expozice v jejím interiéru.

Nejkrásnější gotická stavba Evropy
Hranolovitá věž se skládá ze tří pater. Zakončena je nejen cimbuřím, ale také vysokou břidlicovou střechou. Věž se tyčí do výše bez mála padesát metrů; postranní věžičky dosahují o něco výše.

Staroměstská mostecká věž je unikátní především svou sochařskou výzdobou. Při pohledu z Křižovnického náměstí je věž rozdělena na čtyři části. Ve spodní části jsou umístěny drobnědrobnější plastiky. Nad nimi je část, která je tvořena významnými erby těch historických zemí, kterým vládli lucemburští panovníci. Společně s erby je zde také původní městský znak Starého Města. V prvním patře stojí sochy císaře Karla IV., svatého Víta a krále Václava IV. Ve vyšším patře jsou umístěny sochy svatého Zikmunda a svatého Vojtěcha.

Staroměstskou mosteckou věž spolu s mostem nechal vybudovat císař Karel IV. Jeho syn Václav IV. ji nechal doplnit o dílčí výzdobu. V 60. letech minulého století byla většina gotických soch nahrazena replikami, místo nich byly v letech 2002 až 2006 zhotoveny kopie z pískovce, které jsou na věži dosud. Originály soch jsou uloženy v Lapidáriu Národního muzea v Praze.

Ctibor Čejpa, zdroj  www.propamatky.cz


 
Banner

Přihlášení  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...

Rozhovor

Vlastimil Horváth je zpátky na hudební scéně!

200rozZpěvák Vlastimil Horváth byl posledních sedm let v ústraní a nyní přichází s novou deskou. Na co se můžeme těšit? Jaké budou texty a co nejvíce změnilo Vlastův život? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru!

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Zážitek z Dyzajnu

DM magaela perexDyzajn market léto se bude konat 27. a 28. května na náměstí Václava Havla a v přilehlé provozní budově Národního divadla, jejíž prostory budou letos již podruhé patřit Topdyzajnu. Akce je zdarma a je přístupná i zábavná pro všechny věko...


Literatura

Tajemná procházka rudolfínskou Prahou aneb Juraj Červenák a jeho Krev prvorozených

cervenak perexDo rukou se mi dostala nejnovější kniha slovenského autora Juraje Červenáka, která v nakladatelství Argo vyšla v listopadu. Krev prvorozených se řadí mezi historické detektivky a jako taková nese všechny její atributy – spád, logiku, tajemno...

Film

Hanekeho Láska zatíná tipec valentýnskému sentimentu

amour200Sedmdesátiletý rakouský režisér Michael Haneke si během své více než dvacet let dlouhé filmové tvorby vybudoval pověst kontroverzního a odtažitě konceptuálního umělce proslulého svými nekompromisními analýzami temných stránek lidské psyc...