Putování kolem světa aneb středověké národní eposy

Putování kolem světa aneb středověké národní eposy

Tisk

Eposy 200Z literatury či dějepisu na střední škole si jistě všichni pamatujeme epos Ilias a Odyssea od Homéra – ale to jsme v antice. V tomto článku bych ráda otřepala naše akademické znalosti národních eposů středověku a nabídla jejich krátkou přehlídku dle dané země. Koneckonců, opakování je matkou moudrosti.

 

Snad každý západoevropský národ se může pyšnit středověkými eposy – tedy obsáhlými epickými veršovanými skladbami. Ty se koncentrují na postavu hrdiny, ať už je to šlechtic či pouhý bojovník, který je nadán ctnostmi a křesťanskými zásadami.


Mezi snad vůbec nejznámější epos středověku řadíme anglického Beowulfa, dílo z doby kolem roku 1000. Beowulf byl synovec krále, který se vydal na pomoc dánskému králi v boji proti příšeře Grendelovi. Hrdina zabil nejen Grendela, ale i jeho matku. Rek úkol splnil, vrací se tedy do své domoviny. V druhé části eposu bojuje Beowulf s ohnivým drakem, ale nakonec umírají oba. Zajímavostí je, že děj tohoto díla se neodehrává na Britských ostrovech, ale v oblasti Švédska a Dánska 5. století.


Z Velké Británie se přesuneme do Francie, konkrétně k starofrancouzské skladbě Píseň o Rolandovi, z doby asi kolem roku 1100. Jedná se o hrdinský epos, jež adoruje postavu hrdiny jako čestného a ctnostného rytíře. Píseň je psána vysokým stylem, každá postava ztělesňuje určitý morální postoj (např. křesťan versus pohan), je založena na skutečné události a byla mnohokráte upravována a přepracovávána.


Ve Francii se ještě chvíli zdržíme – a to díky jednomu z nejoblíbenějších milostných příběhů středověku, tedy Tristan a Isolda, pravděpodobně z 12. století. Hlavním tématem je zde nenaplněná láska ctnostného rytíře Tristana k irské princezně Isoldě.

Eposy


Nyní skočíme do Španělska, kde se kolem poloviny 12. století vynořila Píseň o Cidovi. Opět se jedná o hrdinský veršovaný epos a jde o nejvýznamnější památku španělské středověké literatury.  Opěvuje udatnost národního hrdiny Cida, který se proslavil v bojích proti Maurům.


Mezi vrcholná díla středověké německé literatury se bezesporu řadí Píseň o Nibelunzích z období kolem roku 1200.  Tato literární památka je zajímavá v tom, že spojuje různé okruhy legend: germánské, severoislandské a hunské. Ač epos popisuje život soudobé šlechty a bohatých, tak se zde vyskytují také nadpřirozené prvky (např. víly, neviditelný plášť).


Závěrem se podíváme do Finska na Kalevalu, díky které celý tento článek vznikl. Kalevala je národním eposem, který z ústní slovesnosti Finů a Karelů sestavil Elias Lönnrot. Epos shrnuje v příbězích tří bohatýrů, kteří jsou potomky mýtické Kalevy, celou finskou mytologii.


Pro úplnost doplňuji, že v severské literatuře se setkáme s pojmem ságy; v Rusku jsou to byliny – lidové epické písně s postavou bohatýra; v srbské, chorvatské a bulharské literatuře mluvíme o junáckých písních a konečně dumy jsou názvem ukrajinských hrdinských písní.

Více informací o Kalevale se dozvíte díky Měsíci Kalevaly ve Skandinávském domě: http://www.skandinavskydum.cz/mesic-kalevaly

Zdroje: Vladimír Prokop: Dějiny literatury od starověku do počátku 19. století, www.wikipedia.com

( 0 hlasů )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor se Scarlett Wilkovou na řecké téma

Scarlett Wilkova200SCARLETT WILKOVÁ se narodila se v Ostravě, ale lidé si často myslí, že je cizinka, protože jim její jméno připadá zvláštní. Wilková je však běžné polské jméno – na Ostravsku je polských jmen hodně – a Scarlett proto, že její maminka ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Rockerka Ina Urbanová natáčí píseň s herečkou Míšou Kuklovou


Michaela Kuklova perexZpěvačka Ina Urbanová, známá z muzikálů Hair, Jack Rozparovač a Tajemství, nejčastěji zpívá sólově se svojí rockovou kapelou Ina Hany Bany. V minulosti však natočila duety s Alešem Brichtou, hostovala na CD skupiny...

Z archivu...


Literatura

Poslání knižních detektivů

zlodeji-knih200Kniha, kterou dneska představujeme, je tak trochu kombinace Zlodějky knih a filmu Památkáři (The monuments men) s Georgem Clooneym. Se Zlodějkou knih nejde jen o téměř stejný název, ale o lásku ke knihám, s Památkáři zase paralela v zachra...

Divadlo

Goebbels/Baarová: síla, moc a poté křehkost a slzy


altV rámci Divadelní Flory v Olomouci jsme měli možnost zhlédnout představení excelentní inscenace Goebbels/Baarová.

 

...

Film

Dny evropského filmu začínají



DEF perexJiž po osmadvacáté si můžeme vychutnat DNY EVROPSKÉHO FILMU, pořádané od středy 16. června 2021 nejen v Praze, ale i v dalších velkých městech – v Ostravě (od 17.6.) a v Brně (od 18.6). Přehlídka pak se pak shodně uzavírá v tentýž den,...