Navštivte rodný domek Josefa Jungmanna

Navštivte rodný domek Josefa Jungmanna

Tisk

exkurze  pamatnik Josefa Jungmana Hudlice 9.6.2017 001Patří mezi naše osobnosti, i když od jeho smrti uplynulo 170 let. Narodil se 16. 7. 1773 a zemřel ve věku 74 let (17. 11. 1847). Pocházel z rodiny ševce z Hudlic u Berouna. Původně byl určen k církevní kariéře, v tom ho zastoupil bratr, který se stal členem Řádu křížovníku s červenou hvězdou. Další bratr Jan se stal lékařem a univerzitním profesorem gynekologie.

 

Josef navštěvoval nejprve piaristické gymnázium v Berouně (1784-88) pak přešel do Prahy, kde studia dokončil. Na pražské filozofické fakultě studoval filozofií (1792-1795), později začal studovat i právo, ale to nedokončil. Při studiích si přivydělával jako soukromý učitel. Od roku 1799 vyučuje na gymnáziu v Litoměřicích, kde také jako první učitel v Čechách, začíná bezplatně vyučovat češtinu. Do Prahy se vrací po 15 letech již se svou manželkou, která sice pocházela z německy mluvící rodiny, ale česky se naučila a jejich šest dětí bylo vychováváno česky.  Stává se ředitelem Akademického gymnázia, vyučuje na filozofické fakultě, kde se později stává rektorem. Patřil mezi vůdčí osobnosti preromantické generace obrozenců. Byl u založení prvního českého vědeckého časopisu Krok, s jehož pomocí vydal pětidílný Slovník česko -německý . Za toto dílo mu byl císařem Ferdinandem udělen v roce 1839 Leopoldův řád. Překládal a snažil se rozvíjet češtinu tak, že vyhledával příbuzná slova v jiném slovanském jazyce, která počešťoval. K překladům připojoval hesláře slov pro lepší srozumitelnost a také k přijetí novotvarů. Ve vlastní tvorbě se zabýval historií české literatury a v šestidílném díle uvádí soupis všech tehdejších známých literárních památek. V díle Dvojí rozmlouvání v dialogu Čecha a Němce přibližuje stoupence a odpůrce národních snah.  Napsal i historickou romanci Oldřich a Božena.

 exkurze  pamatnik Josefa Jungmana Hudlice 9.6.2017 004 

Obyvatelé Hudlic jsou na svého rodáka hrdí a stále udržují jeho rodný dům z roku 1718, který stojí nedaleko kostela. Před domem je Jungmannův litinový pomník z roku 1873.  Ale nezapomínají ani na další významné rodáky. Mezi nimi i na Josefovy bratry Antonína (19.5.1775-10.4.1854) a Jana (23.5.1778- 25.12.1842).

Antonín byl nejen významný lékař, ale i překladatel a rektor Univerzity Karlovy. Přednášel německy i česky, navrhoval nemocenské pojištění pro nemajetné. V roce 1850 byl za své celoživotní zásluhy povýšen do rytířského stavu. Pomáhal při vzniku Josefova Slovníku, přispěl k vytvoření české odborné lékařské terminologii, psal články do časopisu Krok a do Muzejníku. Také Jan, který byl nejen knězem, ale i jazykovědec a odborný publicista, spolupracoval na tvorbě Slovníku. Působil i v Unhošti, kde sbíral a zapisoval neobvyklá česká slova.

 exkurze  pamatnik Josefa Jungmana Hudlice 9.6.2017 003 

Je zajímavé, že v malé chalupě s doškovou střechou, v chudé rodině s deseti dětmi, vyrostly takové osobnosti. Jejich dětství se určitě nelišilo od ostatních vesnických dětí, ale jejich bystrost a nadání rozhodlo, že otec se rozhodl dát tři chlapce na studia. Všichni se zapojili do národního obrození. Josefův  záměr vzkřísit, očistit a zachránit český jazyk byl nejtěžší. Jeho mohutné pětisvazkové dílo bylo dokladem, že čeština je jazyk živý, bohatý a rovnocenný ostatním jazykům. Tím zachránil český jazyk a český národ mu dal již za jeho života poctami, úctou i vyznamenáními najevo.

exkurze  pamatnik Josefa Jungmana Hudlice 9.6.2017 012 

Pro připomenutí jeho významu a uctění památky se ve výročních dnech konaly a konají slavnosti Jungmannovy Hudlice.

  


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Vittoriem Franceschim, autorem hry Úsměv Dafné

vittorio Franceschi usmev dafne200Byl jste už někdy předtím v Praze? Jak se vám tady líbí?

Byl jsem tady opravdu jen na skok koncem 70. let minulého století. Zastavili jsme se tu na ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jablečné slavnosti v Praze: Přijďte ochutnat to nejlepší z českých sadů!

jablko 200Jablka k podzimu neodmyslitelně patří. Jsou doslova „napěchovaná“ zdravím a při pravidelné konzumaci Vás spolehlivě ochrání před všemi podzimními neduhy. Sehnat v supermarketu kvalitní jablka je ovšem téměř nemožné. Jediná rada, jak...


Literatura

Tváří v tvář evropskému Severu

altTváří v tvář Severu. Tak se dívá na evropský sever reportér Tomáš Sniegoň v bezmála stovce fejetonů. Čtenář knihy, vydané Radioservisem, má tak možnost, aniž by se zvedl z pohovky, zavítat za oba polární kruhy.

Divadlo

Zažijte atmosféru Glasgow ve Švandově divadle

johnny2 uvodkaV sobotu 17. října uvedlo Švandovo divadlo první premiéru nové sezóny. Hra skotského autora D. C. Jacksona se na české jeviště dostává po roce od její světové premiéry. Glagow, město s nejvyšší kriminalitou ve...

Film

Kam kráčí Letní filmová škola?

altNapěchovaný program letošní Letní filmové školy, od soboty 21. července 2012 opět pořádané v Uherském Hradišti, pentlí, jako vždy, široký vějíř hostů i doprovodných programů. Organizátorům ani na okamžik nevešlo na mysl, že touha stále bobtnat – v...