Před Hrou o trůny tu byl Potulný rytíř
Banner

Před Hrou o trůny tu byl Potulný rytíř

Email Tisk

rytir200Dnes už neexistuje mnoho lidí, kteří by neznali kritiky i fanoušky ověnčenou knižní ságu Písně ledu a ohně, potažmo alespoň její seriálovou podobu, tedy televizní Hru o trůny. Pokud vás příběhy ze Sedmi království chytly a bažíte po tom, abyste prožili další, mám tu pro vás zaručený tip – uzavřený grafický román Potulný rytíř.

 


Za Hrou o trůny stojí americký spisovatel scifi a fantasy George R. R. Martin (* 1948). Námětu se chopil kreslíř Ben Avery, který stojí i za dalšími Martinovými fantasy příběhy.
Prequel ke slavným knihám (a ještě známějšímu seriálu) s rytířskou tématikou nám nastíní středověk tak, jak ho z Martinova fantazijního světa dobře známe – nebudou tedy chybět staré známé záchytné body jako dobrodružství, intriky a pletichaření a užijeme si i notnou dávku násilí. Nechybí ani spletitá genealogie, která je o to složitější, že v tomto příběhu jsme 100 let před tím, než Martin začal sepisovat Píseň ledu a ohně.

rytir2


Pevná vazba dodala knize, alespoň tedy v mých očích, elegantnější charakter. Obálka na milovníky knih dýchne rytířskou atmosférou, rozhodně má něco do sebe a určitě naláká spoustu zvědavých a komiksuchtivých čtenářů. Kresba i výběr barevné palety perfektně sedne ke středověku i k celkovému vyznění příběhu. Obálky od různých autorů byly rovněž potěchou pro oko. Délku komiksu považuji za ideální; příběh není rozblemcaný na všechny strany, je sevřenější, ale přesto dosáhl svého potenciálu a dokázal uzavřít a svázat všechny konce dohromady.
Potulný rytíř je vhodný i pro ty, jež jsou ságou Písně ledu a ohně (zatím) nepolíbeni. Komiksů ze středověku moc není, takže i to může být impulzem k začtení se do tohoto ojedinělého příběhu. V této epické fantasy ve své nejčistší podobě zažijete středověk, konkrétně bude cíleno na rytíře, jejich kodex cti a jejich styl života. A pokud vás tento svět chytne, tak v říjnu si můžete brousit zuby na Přísežný meč!

rytir5


Název: Potulný rytíř
Autor námětu a scénáře: George R. R. Martin, Ben Avery
Kresba: Mike S. Miller
Překlad: Richard Podaný
Žánr: grafický román
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2015, pevná vazba
Počet stran: 160
Hodnocení: 90 %


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Čtěte také...

Fotografická výstava projektu Poznej světové dědictví UNESCO zahájila turné po českých městech

unesco Tadz Mahal200Fotografická výstava projektu Poznej světové dědictví UNESCO, věnovaná výjimečným památkám a přírodním celkům, letos vstoupila do svého 11. ročníku. Cílem projektu je prohlubovat znalosti a povědomí o těchto míst...

Nové komentáře

Z archivu...


Literatura

V čem spočívalo tajemství vztahu Hitlera s Evou Braunovou?
ImageCo vlastně Evu Braunovou s Hitlerem spojovalo? Co mělo společného mladé, na začátku vztahu ještě dosti naivní děvče, děvče, které milovalo módu, film a hudbu, rádo sportovalo a o politické d...

Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

Vraždy v kruhu

vrazdy 200Seriál Vraždy v kruhu má za sebou premiéru v České televizi, a proto se musíme zaměřit i na jeho literární předlohu. Napsala ji oblíbená spisovatelka Iva Procházková a kniha nese podtitul Muž na dně.

...