Krvavá britská detektivka v severském duchu
Banner

Krvavá britská detektivka v severském duchu

Email Tisk

cervena lucerna 200Již třetí příběh o komisařce Katie Maguirové vypustil do světa britský spisovatel Graham Masterton. Pod názvem Červená lucerna se skrývá příběh o prostituci, který zanechá temnou skvrnu na vaší duši.

 

Naše stará známá komisařka se snaží zamezit zneužívání mladých dívek, které jsou nuceny k prostituci. Mnohdy je pasáci přivezou z dalekých zemí za vidinou velkého výdělku v barech. Ovšem na místě musí splatit tuto cestu a další náklady svým vlastním tělem. Největším místním bossem v tomto byznysu je Michael Gerrety, kterého policie nemůže dostat za mříže.
Jednoho dne je ovšem nalezen mrtvý muž, jemuž někdo znetvořil tvář k nepoznání a uříznul obě ruce. Na vyšetřování tohoto zločinu se začne podílet i samotná komisařka Maguirová. Brzy zjistí, že obětí je jeden z pasáků Gerretyho. A rozhodně ne poslední. Jednalo se sice o špatného člověka, ale opravdu si zasloužil takto drsnou smrt? A má někdo právo vykonávat spravedlnost tímto způsobem.
Od prvního dílu série mě tento spisovatel přesvědčuje, že umí napsat kvalitní detektivku se vším všudy. Jeho knihy rozhodně nejsou pro slabé povahy, což dokazuje i Červená lucerna. Ústředním tématem je tentokrát již zmíněná prostituce. Nečekejte ovšem žádné erotické scény, jedná se pouze o prostředí k vraždám.
I tentokrát se můžete těšit na opravdu brutální scény a takřka popravy. Krev poteče proudem, vzduchem budou létat končetiny a hlavy budou rozmašírovány na padrť. Autor se v popisech samotných vražd opravdu vyžívá a dokáže je popsat s až strašidelnou realističností. Obětí se v knize vyskytuje poměrně dost, vlastně umře většina záporáků. Jednotlivé mordy nejdříve sleduje čtenář v přímém přenosu a další podrobnosti se dozví i po příchodu kriminalistů na místo činu. Jedná se opravdu o chuťovky, takže před čtením určitě neobědvejte. Někomu možná může otevřená brutalita vadit, ale s tím musí u tohoto autora počítat.
Samozřejmostí je i pohled do soukromého života Katie. Po celou dobu sledujeme její vztahy a jejich rozpady. V tomto ohledu se opět můžete těšit na dramatické chvilky, protože policejní komisařka to prostě nemá v lásce úplně jednoduché.
Ale vraťme se k samotné detektivní části. Hlavní dějová linka má příjemný spád a prakticky se v ní nenacházejí hluchá místa. Je to způsobeno i častým vražděním a rychlým vyšetřováním. Vedle samotného pátrání po vrahovi se čtenář podívá i do pozadí samotného kšeftu s holkami, aby celou záležitost lépe pochopil.
Jedinou věcí, která mi trochu chybí, jsou výraznější zvraty. Od začátku do konce směřuje děj přímým směrem, ale nedočká se přílišných odboček. Nedočkáte se prostě okamžiků, kdy budete valit bulvy, co se vlastně děje. Vrah se prostě na konci vyloupne a nebude mít žádného podezřelého konkurenta. Veškeré okolnosti jsou zjišťovány postupným vyšetřováním.
Série Grahama Mastertona s komisařkou Katie Maguirovou v hlavní roli si získala pevnou pozici na poli drsné krimi. Nemá příliš blízko k té klasické britské, rozhodně to není další Agatha Christie. Naopak daleko blíže má k severské detektivce, která je stále hodně populární. I Červená lucerna je poskládána na stejných základech jako předchozí díly. Obsahuje velké množství brutálních vražd, ale zároveň se zaměřuje i na osobní milostný život hlavní postavy. Jestliže se vám líbili Bílé kosti a Rozbití andělé, neváhejte ani s pořízením této knihy. Určitě nebudete zklamáni.

cervena lucerna

Název: Červená lucerna/Red light
Autor: Graham Masterton
Žánr: detektivka
Nakladatelství: Host
Roky vydání: 2016
Počet stran: 480
Hodnocení: 80 %

www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

(Foto: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/krimi/cervena-lucerna-1155)

( 0 hlasů )Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

 • Tapír už tento týden!
  POZOR, POZOR! Na vědomost se dává, že první číslo Tapíra vyjde zcela výjimečně už tento týden! A to 23. března! ...
 • Předplatné časopisu Tapír
  Hledáte předplatné časopisu Tapír? Na níže uvedeném odkazu ho najdete nejvýhodněji, levněji než v trafice, u vybraných variant předplatného dárky...
 • Tapír na papír!
  Sen se stal skutečností! Po třech letech existence našeho klubu se pomalu ale jistě zhmotňuje sen o tištěném Tapírovi. Naše...

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

  je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

  Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 39

Čtěte také...

Jděte s dobou, čtěte e-knihy

nesbo 200Držet prst na tepu dnešního zrychleného života není vůbec jednoduché. Naštěstí je okolo nás plno moderních pomůcek nabitých technologiemi, které nám pomohou udržet krok s dobou.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter

Z archivu...


Literatura

Sluníčko Helena Illnerová hovoří o světle

Illnerova perexČeská fyzioložka a biochemička Helena Illnerová je i ve světě uznávanou autoritou v oboru chronobiologie. V knize s příhodným názvem Čas pro světlo se může čtenář ponořit do dobrodružství vědeckého výzkumu, ...

Divadlo

Divadelní Ostrava představí v listopadu v Praze Shakespeara pětkrát jinak

ostrava v praze 200V Praze / Ostravě 25. října – Divadelní Ostrava míří do Prahy - od 6. do 28. listopadu představí v průběhu pěti večerů výběr her nesmrtelného Williama Shakespeara. V Praze tak vyvrcholí celoroční projekt SHAKESPEARE OSTRAVA 2016, j...

Film

Legenda o Tarzanovi

tarzan 200Filmů o Tarzanovi vznikl za posledních sto let bezpočet, statečný muž z divočiny bojoval se všelikými chamtivci, ovšem teprve nyní v nejnovější verzi nazvané Legenda o Tarzanovi se stáváme svědky pokusu propojit Tarzanova dobrodružství s kritikou...