Krvavá britská detektivka v severském duchu
Banner

Krvavá britská detektivka v severském duchu

Email Tisk

cervena lucerna 200Již třetí příběh o komisařce Katie Maguirové vypustil do světa britský spisovatel Graham Masterton. Pod názvem Červená lucerna se skrývá příběh o prostituci, který zanechá temnou skvrnu na vaší duši.

 

Naše stará známá komisařka se snaží zamezit zneužívání mladých dívek, které jsou nuceny k prostituci. Mnohdy je pasáci přivezou z dalekých zemí za vidinou velkého výdělku v barech. Ovšem na místě musí splatit tuto cestu a další náklady svým vlastním tělem. Největším místním bossem v tomto byznysu je Michael Gerrety, kterého policie nemůže dostat za mříže.
Jednoho dne je ovšem nalezen mrtvý muž, jemuž někdo znetvořil tvář k nepoznání a uříznul obě ruce. Na vyšetřování tohoto zločinu se začne podílet i samotná komisařka Maguirová. Brzy zjistí, že obětí je jeden z pasáků Gerretyho. A rozhodně ne poslední. Jednalo se sice o špatného člověka, ale opravdu si zasloužil takto drsnou smrt? A má někdo právo vykonávat spravedlnost tímto způsobem.
Od prvního dílu série mě tento spisovatel přesvědčuje, že umí napsat kvalitní detektivku se vším všudy. Jeho knihy rozhodně nejsou pro slabé povahy, což dokazuje i Červená lucerna. Ústředním tématem je tentokrát již zmíněná prostituce. Nečekejte ovšem žádné erotické scény, jedná se pouze o prostředí k vraždám.
I tentokrát se můžete těšit na opravdu brutální scény a takřka popravy. Krev poteče proudem, vzduchem budou létat končetiny a hlavy budou rozmašírovány na padrť. Autor se v popisech samotných vražd opravdu vyžívá a dokáže je popsat s až strašidelnou realističností. Obětí se v knize vyskytuje poměrně dost, vlastně umře většina záporáků. Jednotlivé mordy nejdříve sleduje čtenář v přímém přenosu a další podrobnosti se dozví i po příchodu kriminalistů na místo činu. Jedná se opravdu o chuťovky, takže před čtením určitě neobědvejte. Někomu možná může otevřená brutalita vadit, ale s tím musí u tohoto autora počítat.
Samozřejmostí je i pohled do soukromého života Katie. Po celou dobu sledujeme její vztahy a jejich rozpady. V tomto ohledu se opět můžete těšit na dramatické chvilky, protože policejní komisařka to prostě nemá v lásce úplně jednoduché.
Ale vraťme se k samotné detektivní části. Hlavní dějová linka má příjemný spád a prakticky se v ní nenacházejí hluchá místa. Je to způsobeno i častým vražděním a rychlým vyšetřováním. Vedle samotného pátrání po vrahovi se čtenář podívá i do pozadí samotného kšeftu s holkami, aby celou záležitost lépe pochopil.
Jedinou věcí, která mi trochu chybí, jsou výraznější zvraty. Od začátku do konce směřuje děj přímým směrem, ale nedočká se přílišných odboček. Nedočkáte se prostě okamžiků, kdy budete valit bulvy, co se vlastně děje. Vrah se prostě na konci vyloupne a nebude mít žádného podezřelého konkurenta. Veškeré okolnosti jsou zjišťovány postupným vyšetřováním.
Série Grahama Mastertona s komisařkou Katie Maguirovou v hlavní roli si získala pevnou pozici na poli drsné krimi. Nemá příliš blízko k té klasické britské, rozhodně to není další Agatha Christie. Naopak daleko blíže má k severské detektivce, která je stále hodně populární. I Červená lucerna je poskládána na stejných základech jako předchozí díly. Obsahuje velké množství brutálních vražd, ale zároveň se zaměřuje i na osobní milostný život hlavní postavy. Jestliže se vám líbili Bílé kosti a Rozbití andělé, neváhejte ani s pořízením této knihy. Určitě nebudete zklamáni.

cervena lucerna

Název: Červená lucerna/Red light
Autor: Graham Masterton
Žánr: detektivka
Nakladatelství: Host
Roky vydání: 2016
Počet stran: 480
Hodnocení: 80 %

www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

(Foto: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/krimi/cervena-lucerna-1155)

( 0 hlasů )Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Hledáme do týmu...

PřihlášeníAnketa

  • Výstava časopisu TAPÍR
    Náhodou jsme se dozvěděli, že v Branické obecné knihovně „Husmíl“ pořádají výstavu s časopisem Tapír. Jsme mile překvapeni a děkujeme....
  • Tapír č. 5 září/říjen
    Od 30. srpna vychází již páté číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – rozhovor s režisérem Karlem...
  • Anketa – srpen 1968
    Ptali jsme se JAK VZPOMÍNÁTE NA INVAZI SPŘÁTELENÝCH VOJSK DO ČR V SRPNU 1968?   1. Vasil Biľak, autor zvacího dopisu  Súdruhy!...

Partneři

Hledat

Čtěte také...

Víte v čem na ples? Praktické tipy a trocha etikety

ples perexPlesová sezóna je v plném proudu a každá ženy chce zcela přirozeně na parketu zazářit. Není to ale nic snadného, zvláště pokud má v plánu navštívit vícero společenských akcí. Muži to mají snadné, tmavý oblek či smoking mohou obléci, kolikrát jen chtě...

Z archivu...


Literatura

Tajemná procházka rudolfínskou Prahou aneb Juraj Červenák a jeho Krev prvorozených

cervenak perexDo rukou se mi dostala nejnovější kniha slovenského autora Juraje Červenáka, která v nakladatelství Argo vyšla v listopadu. Krev prvorozených se řadí mezi historické detektivky a jako taková nese všechny její atributy – spád, logiku, tajemno...

Divadlo

Premiéra komorní opery Jsem kněžna bláznů

opera diversa perexKomorní opera Jsem kněžna bláznů mapuje soukromý i tvůrčí život první české spisovatelky. Libreto na základě její korespondence, básní Jaroslava Seiferta, Vladislava Vančury a Viktora Dyka sepsala dokumentar...

Film

Celé dlouhé filmové večery na Youtube. A zadarmo!

 

youtubeOblíbený komunitní portál Youtube.com si zřejmě začal zahrávat s ohněm. Nebo je nová strategie společnosti začátkem něčeho nového? Sledujte filmy online a zadarmo.

...