Krvavá britská detektivka v severském duchu

Krvavá britská detektivka v severském duchu

Email Tisk

cervena lucerna 200Již třetí příběh o komisařce Katie Maguirové vypustil do světa britský spisovatel Graham Masterton. Pod názvem Červená lucerna se skrývá příběh o prostituci, který zanechá temnou skvrnu na vaší duši.

 

Naše stará známá komisařka se snaží zamezit zneužívání mladých dívek, které jsou nuceny k prostituci. Mnohdy je pasáci přivezou z dalekých zemí za vidinou velkého výdělku v barech. Ovšem na místě musí splatit tuto cestu a další náklady svým vlastním tělem. Největším místním bossem v tomto byznysu je Michael Gerrety, kterého policie nemůže dostat za mříže.
Jednoho dne je ovšem nalezen mrtvý muž, jemuž někdo znetvořil tvář k nepoznání a uříznul obě ruce. Na vyšetřování tohoto zločinu se začne podílet i samotná komisařka Maguirová. Brzy zjistí, že obětí je jeden z pasáků Gerretyho. A rozhodně ne poslední. Jednalo se sice o špatného člověka, ale opravdu si zasloužil takto drsnou smrt? A má někdo právo vykonávat spravedlnost tímto způsobem.
Od prvního dílu série mě tento spisovatel přesvědčuje, že umí napsat kvalitní detektivku se vším všudy. Jeho knihy rozhodně nejsou pro slabé povahy, což dokazuje i Červená lucerna. Ústředním tématem je tentokrát již zmíněná prostituce. Nečekejte ovšem žádné erotické scény, jedná se pouze o prostředí k vraždám.
I tentokrát se můžete těšit na opravdu brutální scény a takřka popravy. Krev poteče proudem, vzduchem budou létat končetiny a hlavy budou rozmašírovány na padrť. Autor se v popisech samotných vražd opravdu vyžívá a dokáže je popsat s až strašidelnou realističností. Obětí se v knize vyskytuje poměrně dost, vlastně umře většina záporáků. Jednotlivé mordy nejdříve sleduje čtenář v přímém přenosu a další podrobnosti se dozví i po příchodu kriminalistů na místo činu. Jedná se opravdu o chuťovky, takže před čtením určitě neobědvejte. Někomu možná může otevřená brutalita vadit, ale s tím musí u tohoto autora počítat.
Samozřejmostí je i pohled do soukromého života Katie. Po celou dobu sledujeme její vztahy a jejich rozpady. V tomto ohledu se opět můžete těšit na dramatické chvilky, protože policejní komisařka to prostě nemá v lásce úplně jednoduché.
Ale vraťme se k samotné detektivní části. Hlavní dějová linka má příjemný spád a prakticky se v ní nenacházejí hluchá místa. Je to způsobeno i častým vražděním a rychlým vyšetřováním. Vedle samotného pátrání po vrahovi se čtenář podívá i do pozadí samotného kšeftu s holkami, aby celou záležitost lépe pochopil.
Jedinou věcí, která mi trochu chybí, jsou výraznější zvraty. Od začátku do konce směřuje děj přímým směrem, ale nedočká se přílišných odboček. Nedočkáte se prostě okamžiků, kdy budete valit bulvy, co se vlastně děje. Vrah se prostě na konci vyloupne a nebude mít žádného podezřelého konkurenta. Veškeré okolnosti jsou zjišťovány postupným vyšetřováním.
Série Grahama Mastertona s komisařkou Katie Maguirovou v hlavní roli si získala pevnou pozici na poli drsné krimi. Nemá příliš blízko k té klasické britské, rozhodně to není další Agatha Christie. Naopak daleko blíže má k severské detektivce, která je stále hodně populární. I Červená lucerna je poskládána na stejných základech jako předchozí díly. Obsahuje velké množství brutálních vražd, ale zároveň se zaměřuje i na osobní milostný život hlavní postavy. Jestliže se vám líbili Bílé kosti a Rozbití andělé, neváhejte ani s pořízením této knihy. Určitě nebudete zklamáni.

cervena lucerna

Název: Červená lucerna/Red light
Autor: Graham Masterton
Žánr: detektivka
Nakladatelství: Host
Roky vydání: 2016
Počet stran: 480
Hodnocení: 80 %

www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

(Foto: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/krimi/cervena-lucerna-1155)

( 0 hlasů )Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Čtěte také...

Dobrá zpráva pro knihomily

zlate knihy200V polovině dubna bude spuštěno nové internetové knihkupectví Zlatéknihy.cz, které může změnit knižní trh od základu. Čtenářům přinese garantované nižší ceny o 25% a nakladatele osvobodí od rabatu.

...

Nové komentáře


Literatura

Vladimír Ráž jako detektivní případ

altNapsat knihu o nějakém slavném herci, to dnes dokáže kdekdo. Jenže ne každý z mnohých vydavatelských počinů, jimiž jsou zaplaveny regály českých knihkupectví, je skutečně tak hodnotný, aby mělo smysl ho vůbec vzít do ruky.  To, co novinářka Blanka Kova...

Divadlo

19. DIVADELNÍ FLORA se hlásí o slovo

divadelni flora 200Od 8. do 17. 5. bude v Olomouci na jedenácti městských scénách – za účasti divadelníků ze sedmi evropských zemí – probíhat již 19. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora.

...

Film

Když draka a jeho jezdce pojí společné vědomí

Eragon 200Mimořádný úspěch "fantasy" filmů, velkolepých epopejí z rodu Pána prstenů a nejnověji Hobita, uspíšil vznik dalších obdobně zacílených děl. Vyznačují se touž realizační rozmáchlostí zvláště při bitevních výjevech, t...