Bez knihy se mi špatně usíná, říká Bohdana Tučková

Bez knihy se mi špatně usíná, říká Bohdana Tučková

Tisk

bohdana200Od malička mám rád knihy, knihkupectví a také knihovny, hlavně tu naši holešovskou Ale pravda je, že mám i jednu oblíbenou v Praze, kam rád tu a tam zajdu. Je to Knihovna na Vinohradech a líbí se mi tam z mnoha důvodů. Jednak je to velmi útulné prostředí, jednak jsou tam sympatičtí pracovníci, v tomto případě až na jednoho muže samé ženy. Jednou z nich je knihovnice Bohdana Tučková, která tam často působí i jako organizátorka doprovodných akcí. Poskytla i následující rozhovor. 

Praktický celý váš život pracujete v knihovně. Dovedete si představit, že byste dělala něco jiného?

Tuhle práci jsem objevila už na základní škole. Chodila jsem pomáhat do Místní lidové knihovny v Jáchymově. Takže nedokážu! (smích).

Znám vaši Knihovnu na Vinohradech a vždy mi byla sympatická nejen kvůli lidem, kteří tam pracují, ale i pro její pěkné a útulné prostory...

To mě těší. Knihovna na Vinohradech se od svého založení v roce 1885 již několikrát stěhovala. Já v ní začala pracovat v roce 2007, kdy se nastěhovala právě do prostor na Vinohradské 69, takže mohu srovnávat jen dle fotografií. Ale také si myslím, že toto je jedno z nejútulnějších míst, kde se nacházela. Jsme moc rádi, že s námi náš zřizovatel Městská část Praha 2 stále počítá a je nám nakloněn. V roce 2020 k nám byly přidány prostory nad knihovnou, kde se nachází Sál Boženy Němcové.

Knihovna - to je půjčování knih, setkávání a získávání informací, navíc pořádáte různé akce. Navíc jsem si všiml, že jste často protagonistkou těchto akcí včetně převleků či paruk...

Ano, v naší knihovně probíhají například kurzy Trénování paměti pro seniory, autorská čtení, výstavy, setkání Mladých básníků, besedy pro děti i mládež a také různé tematické akce, například Středověký hodokvas, Vánoční besídka, Pohádková knihovna, Astrologie a numerologie… Od coronavirové pandemie také připravujeme různé kvízy a zábavná čtení na naše výlohy.

A pokud jde o mé převleky. Sama za sebe nevystupuji ráda, ale když se proměním v někoho jiného... (smích).

bohdana foto 1

Že byste měla blízko i k divadlu? A máte ráda divadlo?

Od dětství jsem tíhla k divadlu. Obdivuji herce. Jako dítě jsem chodila do pěveckého sboru, tanečního kroužku i na kroužek divadelní. Přednášela jsem. Divadlo mám moc ráda. Hlavně klasické věci. Nejvíce asi konverzační komedie.

Když se vrátíme k vaší každodenní práci, tak by mě zajímalo, co to všechno obnáší?

Jak kdy. Polovina práce je rutina – udržování knihovního fondu (zařazování, balení, oprava knih) a pro mě, jako katalogizátora, ještě zpracování knih (katalogizace a signování). Druhá polovina je práce se čtenářem - a ta je pokaždé jiná, každý čtenář je jiný. A u nás v knihovně se snažíme o individuální přístup. Není to vždy jednoduchá práce. Ale nestěžuji si. Mám ráda změny a komunikaci s lidmi. Navíc si s kolegy děláme radost právě těmi speciálními akcemi pro veřejnost.

Předpokládám, že jste měla už coby dítě blízko ke knihám. Které vás tehdy upoutaly či okouzlily?

V naší rodině knihy milujeme. Vždy jsme měli a dosud máme doma velké množství knih. Ve čtvrté třídě jsem začala chodit do knihovny a nosila si odtamtud další hromady knížek. Bez knihy se mi špatně usíná. A jaké mě okouzlily v dětství? Já četla, co mi přišlo pod ruku. Nejdříve leporela, pak první čtení, to jsem milovala obrázky Heleny Zmatlíkové. Moje oblíbená byla Helenka a princezna, Eliška a táta Král, Knížka pro Lucinku. Později třeba Malý princ, Království květin, dívčí romány, detektivky. U prarodičů Mayovky, rodokapsy, Tři mušketýři, Hraběte Monte Cristo, Věčně zpívají lesy, Kristina Vavřincová, Svéhlavička…

bohdana foto2

Rodiče vás k tomu podporovali?

Jak už jsem řekla, doma jsme vždy měli rozsáhlou knihovnu. Moji rodiče i prarodiče četli. Když jsem přečetla knihy pro děti svého věku, četla jsem ty pro dospělé.

Co si ráda přečtete dnes a jaké žánr máte nejraději?

V podstatě čtu všechny žánry. Klasickou beletrii, thrillery, sci-fi, fantasy, populárně naučnou literaturu, poezii… Podle nálady.

Co vaše dcera, má ráda knihy a jde ve vašich šlépějích?

Bohužel, doba se změnila a dnešní generace dětí je trochu jiná než naše. Je více zaměřená na techniku. Takže dcera knihám až tak moc neholduje. Ještě když byla malá a četli jsme jí... Ale stále doufáme (smích).

Jak vyplňujete volný čas? Neříkejte, že i doma ležíte v knihách...

Odhalil jste mě (smích). Volného času sice moc není, ale samozřejmě knihy zůstávají stále mým největším koníčkem. Také ráda zajdu do divadla, kina, na koncert. S rodinou vyrážíme po našich hradech, zámcích a zříceninách.

bohdana foto3

Zdroj foto: Robert Rohál


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dvě tvořilky, díky nimž se v jihočeské Soběslavi kreativně vyřádí děti i dospělí

kreativ sobeslav rozhovor200První březnové dny přinesou jistě nejen závan jara, ale i pořádný průvan kreativity, který mají na svědomí Michaela Oubramová Radová a Martina Šimonová. A odkud vane vítr, to vám t...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Sylva Lauerova perexFanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i no...


Literatura

Transsibiřská magistrála

Transsib oblka 200Miluju cestopisy. A obdivuji lidi, kteří je píšou. Projedou kus světa, aby pak ostatním podali svoje svědectví o tom, jak to chodí jinde, jací taM žijí lidé a v jakých podmínkách, v jakých kulturách, co si na sebe oblékají, jaká je...

Divadlo

Stále stejný příběh – inuitská legenda ožije v „recyklované“ inscenaci

Stále stejný příběh A-Vosickova small2Orchestr BERG a PONEC – divadlo pro tanec otevřou v úterý 5. září 2023 novou sezónu premiérou hudebně-taneční inscenace Stále stejný příběh. Renomovaná choreografka Mirka Eliášová a špičková ...

Film

Velký Gatsby - aktualizovaný, neaktualizovaný

velky gatsby plakat 200Dalo se předpokládat, že nejnovější adaptace proslulého díla velikána americké literatury Francise Scotta Fitzgeralda neunikne zběsilým komparačním snahám odborné i laické veřejnosti. Zdá se, že věrnost př...