Pavel Tesař: „V dnešní době už do ČR zahraniční kapely moc nejezdí, doba se změnila, už pominulo ono porevoluční nadšení.“

Pavel Tesař: „V dnešní době už do ČR zahraniční kapely moc nejezdí, doba se změnila, už pominulo ono porevoluční nadšení.“

Tisk

200hookBrněnský klub Mersey slaví 20 let existence a za jeho vznikem stojí promotér Pavel Tesař. Než vyrazíte na některý z narozeninových akcí – na party s Peterem Hookem nebo koncert skupiny Garage a Tonyho Ducháčka, můžete si přečíst, jaká kapela si drží kvalitu 25 let a mnoho dalšího… Jakým směrem se bude Mersey ubírat?

 



Tento rozhovor vzniká k příležitosti 20 let brněnského klubu Mersey. Klub je již dospělý, pubertu má za sebou. Co bylo za jeho existenci nejtěžší? Co vše jste za těch dvacet let dokázali?

Já si nejvíce cením koncertů, které jsme tu měli v 90. letech a teď nedávno. Například Priessnitz, Psí vojáci a The Prostitutes, to byly výjimečné zážitky. A taky jsem rád, že máme stabilní a dobrý tým lidí, který se skládá z provozáka Marka Papika, produkčního Roberta Rohlínka a PR manažerky Katky Červinkové.

Jaká zde byla z vašeho pohledu největší zahraniční a česká hvězda?

Nezapomenutelné byly koncerty v 90. letech – Nikky Sudden and The Jacobites, A Subtle Plague a La Mano z USA. V dnešní době už do ČR zahraniční kapely moc nejezdí, doba se změnila, už pominulo ono porevoluční nadšení.

Jaké máte plány do budoucna? Ať už co se týče koncertů nebo nějakých rekonstrukcí.

Máme v plánu pod klubem udělat chill outovou kavárnu a zde promítat všelijaké alternativní dokumenty, koncerty a filmy. To v Mersey moc nefunguje, klub je spíš místo na všelijaké party a koncerty.

Jak je to s návštěvností klubu? Vidíte za těch dvacet let nějakou změnu?

Návštěvnost je naštěstí stabilní a neklesá a to i při velké brněnské konkurenci, která dříve nebyla. Samozřejmě mění se styly, snažíme se sledovat aktuální trendy ale zároveň si zachovat vlastní tvář.

Co je nejtěžší na práci promotéra klubu? Jde o hodně stresující práci? Chodíte se i vy sám občas bavit do Mersey? Na hudební akce a podobně?

Já chodím hlavně na akce, které sám pořádám, kolega Robert Rohlínek navštěvuje ty, které zajišťuje on. Ono po dvaceti letech existence není možné být v klubu každý den jako kdysi, když jsme vznikli. A taky často návštěvníkům je o 25 let méně než mě. To tak prostě je, to je přirozený vývoj a běh času. Takže chodím samozřejmě na koncerty Plastiků, Garage, Ivy Bittové a na akce, kde potkám vrstevníky. Na zbytek programu dohlíží Robert a já manažersky z povzdálí.

Nebojíte se, že na nějakou akci nikdo nepřijde? Podle čeho se vybírají interpreti, kteří v Mersey zahrají?

Snažíme se sledovat aktuální trendy a styly jako electroswing, deephouse, reggae a zároveň zveme undergroundovou klasiku, jako jsou Garage, Plastic People, Už Jsme Doma, Našrot,The Prostitutes… Takže něco pro starší i něco pro mladé. Vyhýbáme se českému popu a mainstreamu.

hook

V Mersey se také konají Depeche Mode evenings, kterým vévodí DJ Silent. Jaký máte vy vztah k těmto „černým andělům“?

Je to samozřejmě klasika a snad jediná kapela, která si drží vysokou kvalitu přes 25 let. Stejně tak DJ Silent je brněnský „klasik“.

Pojďme se bavit i o vás. Jak byste se charakterizoval? Jaká je vaše oblíbená hudba?

Já mám rád z elektroniky deep house a chill out a z ostatní hudby spíše melancholické věci jako jsou Nick Cave, Sonic Youth, David Bowie. Nedávno jsem dělal festival Henry Lee Fest, který byl orientován právě na underground a melancholii a úplně mě tento projekt nadchnul a těším se jak jej příští rok zopakujeme. Baví mě se odlišovat od mainstreamu, kterým jsme zavaleni.Tím mám namysli všechny ty festivaly „pro celou rodinu“ a „pohodová“ radia.

Jak vznikl takový nápad založit rockový klub? Co byl ten hlavní impuls? Vyčítal jste si to někdy?

Byl to výborný nápad. Díky klubu jsem začal dělat větší koncerty a projekty a nasměrovalo mě to správným směrem. Ničeho nelituji.

Jaká povahová vlastnost vám v této práci nejvíce pomáhala?

Asi pracovitost a jakási vášeň pro věc bez nároku na výdělek.

K závěru se zeptám, co byl váš největší hudební zážitek? Jakou kapelu byste naopak toužil vidět naživo?

Mě nadchli čeští My Dead Cat a Please The Trees na Henry Lee Festu, a vidět a slyšet bych chtěl Sonic Youth, kteří se bohužel rozpadli.

A nyní vás poprosím o narozeninové přání klubu Mersey a vzkaz pro naše čtenáře.

Přeji našim návštěvníkům aby se jim u nás líbilo a zvu je na vystoupení Petera Hooka, zakladatele New Order a Joy Division, který u nás vystoupí jako DJ 18.10.

Soutěžit o vstupenky na vystoupení Petera Hooka můžete na našem webu soutěžit ZDE!


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zpěvák Michal Prokop: Nejlepší důkaz přízně je, když si lidé zpívají s námi

michal prokop 200Michal Prokop pořád s ohromnou energií hraje a zpívá. Ať už s Framusem Five v současném složení: Luboš Andršt – kytara, Jan Hrubý – housle, Jan Kolář ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Kristýna Trpková: „Já se pořád víc než za spisovatele považuju za čtenářku, takže svoje knihy píšu hodně intuitivně.“

kristyna trpkova 200Kristýna Trpková žije v Holicích. Pracovala jako disponentka zákaznického servisu, nyní se věnuje péči o tři malé děti. Od sedmi let hraje na klavír, kromě toho ve volném čase ráda zpívá, jezdí na kolečkových bruslích nebo peče. P...


Literatura

Bylinkomilové pozor! Herbář - Přírodní lékárna

herbar bylinky z klasterni zahrady perecNakladatelství Esence vydalo v říjnu naprosto úžasnou knihu o bylinkách s názvem Herbář – Přírodní lékárna. Původně italská kniha, která vyšla loni, nabízí informace, rady a prakti...

Divadlo

Hadry, kosti kůže. Miroslav Hanuš exceluje v roli Wericha

hadry perexVila na Kampě – U Sovových mlýnů 501/7. Dříve Dobrovského, dnes Werichova vila. Od roku 1945 až do své smrti roce 1980 zde žil „národní klaun a národní rabín“ Jan Werich. V roce 1948, půl roku po odchodu Jiřího Voskovce, se sem do přízemí nastěho...

Film

Jeníček a Mařenka jsou postrachem všech čarodějnic

jenicek a marenka 200Žili byli dva malí sourozenci Jeníček a Mařenka, které jejich otec odvedl v noci do hlubokého černého lesa a zanechal je tam napospas divoké přírodě. Po krátkém bloudění ve vysokém porostu našli bratr se sestro...