Hromnička vás ochrání před zlými duchy

Hromnička vás ochrání před zlými duchy

Tisk

hromnice 200V otevřených vratech kostela se krátce před mší schází celá vesnice. Starší i mladší ženy v šátcích svírají v promrzlých rukou velkou bílou svíci. Co na tom, že drkotají zuby, sníh jim padá za kabáty a studený vítr zalézá až do morku kostí. Je právě 2. února a všechny vesničanky si chtějí od faráře nechat posvětit svoji hromničku.


Bouřka přináší jaro

Typickou velkou silnou a vysokou bílou svíci si pak schovají doma a zapálí ji, jakmile jim v dálce z oblohy svým nezaměnitelným zvukem pohrozí hrom. Právě její světlo má zažehnat blížící se bouři. Hromy a blesky se v tomhle předjarním období objevovaly docela často a měly být znamením končící zimy, která svoji vládu přenechává jaru. Rachot hromu spojený se staroslovanským bohem Perunem lidé vítali s radostí, protože ve vzduchu po bouři už cítili blížící se jaro. Jarní hřmění zkrátka mělo probudit přírodu.

Vyhánění zlých duchů

Před hromy také utíkali zlí duchové do svých nejroztodivnějších skrýší. První zahřmění brávali staří Slované jako velice vážný symbol, například si při něm klekli na zem a políbili ji, aby byla v následujícím roce plodná. Představovali si totiž, že se při něm obnovuje síla země a všechno se začíná hýbat. Také různě hýbali nábytkem a věcmi, mávali nářadím a před vrata svého domova zasekli sekeru, která byla Perunovým symbolem. Těmito zvláštními rituály pomáhali bohu Perunovi v jeho nelehké práci spočívající ve vyhánění zlých duchů.

hromnice perun

Šití se raději vyhněte

Hromnička se stala symbolem ochrany před nečasem a zdrojem světla svítícího na cestu. Světlo přinášelo orientaci na životní pouti. Umírajícím svítila na jejich putování do nebe, aby jejich duše nikde nezabloudila, než dorazí k bráně u svatého Petra.

Existovala také pověra, že se na Hromnice nemá nic šít, protože jehla přitahuje boží posly v podobě blesků, které udeří na zem. Kov samozřejmě přitahuje blesky, ale že by ho přivábila drobná jehla v našem šicím polštářku, tak to stěží můžeme předpokládat.

Probouzejí se i ptáci

Druhý únorový den také mnohde lidé věštili, jaké bude počasí v dalším období. Většina z nás určitě zná přísloví „Na Hromnice o hodinu více,“ jež symbolizuje prodlužování dne, kdy už se tak brzy nestmívá. Také je-li na Hromnice jasná noc, bude prý mrazů ještě moc a jsou Hromnice zelené, pak Velikonoce budou bílé. Nebo ještě jedno přísloví, které značí, že už i ptáci se probouzejí: „Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.“

hromnice skrivan

Svítili si i Keltové

Pro církev se Hromnice staly svátkem Uvedení páně do chrámu. Připomínají okamžik, kdy se 40 dnů po narození Krista vydala Maria s Josefem představit svého syna do jeruzalémského chrámu. Při tomto rituálu zasvětili malého Ježíška bohu a obětovali také dvě hrdličky nebo holoubátka.

Symbolem světla byl 2. únor i pro Kelty. Ti v tento den zapalovali ohně jako ochranu před bouřemi nebo krupobitím. I oni už tušili příchod jara.

hromnice1

Zdroj foto: internet


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Češtinářka měla pro moje básničky velké pochopení, říká Jaromír Šlosar

jaromir slosar2Básník a dramaturg České televize Jaromír Šlosar miluje Beskydy. Právě on je tím správným člověkem, který přijal ochrannou ruku nad naší soutěží Povídky z lesa. Popovídala jsem si s ním o jeho začátcích, básnic...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Češtinu a projev Libora Boučka i Karla Kašáka ocenil herec a známý rétor Jan Přeučil

B-E perexKdyž se sejdou dva moderátoři a k tomu i známý profesor a rétor, je to vždycky trochu riziko. Herec, pedagog a rétor Jan Přeučil ale jejich češtinu ocenil. Řeč je o Liboru Boučkovi a Karlu Kašákovi. Jeden byl jako host, druhý provázel dětským dnem škol...


Literatura

Splácení dluhu

stati perexFilozofická fakulta Karlovy univerzity v Praze přinesla na knižní trh opravdovou lahůdku. Výběr z literárních studií a statí jedné z nejvýznamnějších osobností české germanistiky, literárního vědce, básníka, dramati...

Divadlo

Pohádka o stvoření bude plná magie a hravosti

MDZ Pohadka-o-stvoreni200Městské divadlo Zlín připravilo pro své nejmenší diváky zbrusu novou pohádku. Po Pipi dlouhé punčoše a Palečkovi přichází s další českou premiérou, tentokrát v režii Hany Marvanové s názvem Pohádka o stvoření. Nepůjde o bi...

Film

La Película aneb průvodce španělských filmem
ImageLetošní festival španělských filmů už klepe na dveře. V Praze se stane útočištěm španělštiny kino Světozor od 14. do 19. února a poté se festival přestěhuje do brněnského kina Art od 20...