Podzim v Národní galerii ve znamení nových projektů
Banner

Podzim v Národní galerii ve znamení nových projektů

Email Tisk

Galerie 200Podzimní sezóna Národní galerie nabídne široké spektrum vizuálního umění od gotiky po současnost a přinese nové výstavní projekty. Otevření posledního výstavního bloku letošního roku probíhá již tradičně ve Veletržním paláci zahájením pěti projektů současného umění včetně výroční výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého či úplné novinky – Prostoru pro poezii.

Během října a listopadu pak galerie otevře výstavy pro příznivce starého umění či českých autorů převážně 20. století. Cena Jindřicha Chalupeckého letos slaví 25 let od svého založení. Letos poprvé Národní galerie hostí také přehlídku  diplomových prací studentů evropských uměleckých škol. Výstava představuje 20 vybraných autorů z 34 škol 18 evropských zemí.

Galerie 1

Dva komorní výstavní projekty připravila Národní galerie pro Konírnu paláce Kinských a Šternberský palác. Konírna vystaví téměř 400 let ztracený obraz Léda s labutí rudolfinského mistra Josepha Heinze staršího a další díla s proslulou malbou související – mimo jiné i jednu ze tří přípravných kreseb, jež je součástí sbírek Národní galerie. Do Šternberského paláce poputuje zápůjčka Rubensovy Večeře v Emauzích z madridského Museo del Prado.

Galerie 2

Od konce listopadu bude Valdštejnská jízdárna hostit přehlídku středověkého umění z oblasti Krušnohoří. Výstava vypráví o nebývalém rozvoji kulturně silných královských a poddanských měst na české i saské straně během vrcholného a pozdního středověku.

Salmovský palác se od konce října promění v místo oslav 125. výročí Akademie věd. Výstava  představí výtvarná díla, jejichž prestiž podpořily ceny Akademie v letech 1891–1952.

Odlišný pohled na význam umění pak předvede výstava Budování státu, jež seznámí diváka se způsoby, jakými Československo reprezentovalo sebe sama v letech 1918–1939 a 1945–1992.


Zdroj foto: www.ngprague.cz 


www.ngprague.cz


 

Rozhovor

MUDr. Jan Hnízdil vydává svou knihu i na Slovensku: Není v ní nic, co byste nevěděli

hnozd200Léčí svým celostním přístupem k pacientovi. Zdraví netvoří jen tělo, ale především duše, styl života a to, jakým způsobem sami se sebou zacházíme. Když ale necháme vzletných slov, můžeme MUDr. Jana Hnízdila charakterizovat jako člověka, který se svým...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Současný český industriál aneb netradiční výstava s koncertem
ImageV pražské Galerii Jaroslava Fragnera mohou návštěvníci zhlédnout velice zajímavě řešenou výstavu, která si dala za úkol představit nejlepší a nejzajímavější stavby současné průmyslové architektur...

Literatura

Dům, ve kterém straší vzpomínky

Dum perexNakladatelství Jota vydalo poutavou detektivku s názvem Dům. Autorem je britský novinář Simon Lelic. Už od začátku vás děj chytne a nepustí. Všechno je jaksi tajuplné a podivné. 

 

...

Divadlo

Divadlo Na Jezerce má další nominaci na Cenu Thálie

hitler perexUž podruhé v krátké době se dočkalo Divadlo Na Jezerce prestižního ocenění. Herec Ondřej Kavan získal širší nominaci v Cenách Thálie 2017 za mimořádný výkon v roli Adolfa Hitlera v tragikomedii Už je tady zas!  Thálii za muž...

Film

Poláková i Plesl museli rok cvičit na hudební nástroje, aby si zahráli v Krobotově Kvartetu

krobot 200Nový film Miroslava Krobota uvidí ještě před českou premiérou kromě festivalů v Chicagu, Denveru a ve Španělsku nově také diváci na 41. ročníku mezinárodního filmového festivalu v brazilském Sao Paulu. Krobotovo Kvarteto bude v Jižní Americe soutěžit v sekci New Filmmak...