14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí zábavu všeho druhu

14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí zábavu všeho druhu

Tisk

batuv institut 200Během letních prázdnin je v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT připraven bohatý program pro celou rodinu. Kromě prohlídky jedinečných stálých expozic muzea a galerie jsou pro návštěvníky připraveny i poutavé krátkodobé výstavy s doprovodným programem a další akce pro celou rodinu.

 

Stálá muzejní expozice PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost nabízí návštěvníkům tři zajímavá zlínská témata: historii firmy Baťa do roku 1948, tvorbu zdejších filmových ateliérů i příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. Součástí je i muzeum obuvi, jedno z největších v Evropě. Až do 28. srpna 2022 nabídne tato expozice příjemný bonus – výstavu výtvarných prací umělců tvořících v důsledku hendikepu pouze ústy či nohama. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ji zrealizovalo ve spolupráci s nakladatelstvím UMÚN a nabízí zhruba pět desítek obrázků. Řada z nich je inspirována přírodou, ale jsou zde k vidění i ilustrace Jakuba Hříbka s baťovskou tematikou, portréty a zátiší. Nakladatelství UMÚN je součástí celosvětového sdružení a snaží se umožnit lidem s těžkým postižením, aby mohli žít a pracovat podle svých možností jako ostatní. Ve čtvrtek 21. července v 16 hodin proběhne ve výstavě setkání s některými autory.

V muzeu zajisté zaujme také krátkodobá výstava barevných kreseb brouků od známého popularizátora entomologie Vladimíra Javorka z jeho nikdy nevydaného rukopisu „Broučci, které bychom měli znát“. Ten věnovala jeho vnučka muzeu a kresby se tak staly základem výstavy, v níž budou také prezentováni brouci z přírodovědných sbírek muzea pro porovnání s jejich vyobrazením. Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani výstavu Hlavu vzhůru! Furt se de!, která zachycuje život rodiny Fischerových a zejména pak malířky Marie Fischerové-Kvěchové, jejíž ilustrace krásné literatury, lidových písní a říkadel u nás formovaly estetické cítění několika generací. Výstava nabídne v záplavě barev a vzorů ukázky jejího díla i pohled do života velké průmyslnické rodiny Fischerových. K vidění je tu i část její rozsáhlé sbírky hraček.

batuv institut Hlavu vzhuru

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně láká také na svou stálou expozici Prostor Zlín | Řády vidění, která prezentuje unikátní kulturní odkaz Zlína, zdejší architekturu i to nejzajímavější z průmyslového designu spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti.

Zajímavá bude určitě také komentovaná prohlídka výstavy věnované staviteli na přelomu doby Dominiku Feyovi, která se uskuteční 12. července v 17 hodin. Její kurátor Ivan Bergman na ní seznámí s životem a dílem architekta a stavitele Dominika Feye (1863-1950), který svou profesní kariéru spojil s tvorbou v regionu jihovýchodní Moravy. Fey svými stavbami např. výrazně zasáhl do podoby pomalu se proměňujícího Zlína na konci 19. stol. – budovy Záložny a měšťanské školy. Výstava je k vidění do 31. července v grafickém kabinetu.

batuv institut fey

Na dalších komentovaných prohlídkách galerie ve dnech 26. července a 30. srpna vždy v 17 hodin představí svou tvorbu přímo autor své výstavy „Naléhavost času“ Václav Vaculovič. Výstava tohoto českého výtvarníka a hudebníka je jedním z výstupů širšího výstavního projektu retrospektivního charakteru. Ve vybraném konvolutu velkých formátů převažuje aktuální tvorba s připomenutím obrazů čtyř dekád. Z hlediska malířských přístupů jej charakterizuje pohyblivá hranice mezi figurativním a abstraktním tvarem. Autor, který má za sebou výstavy v prestižních galeriích v Evropě i zámoří, se po téměř dvacetileté pauze vrací do českých státních galerií.

batuv institut Nalehavost casu

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve na letní výstavu Milan Kundera (neztracen) v překladech. Brněnský rodák Milan Kundera patří k nejpřekládanějším spisovatelům na světě; jeho dílo dnes čítá více než tři tisícovky vydání v různých světových jazycích. Právě překladům jeho knih je věnována tato výstava, která byla veřejnosti poprvé představena v Moravské zemské knihovně v Brně 1. dubna 2019, v den autorových 90. narozenin. Autorem obsahové části výstavy je Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny.

Ve čtvrtek 14. července v 17 hodin se uskuteční další komentovaná prohlídka autobusem Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína, na které kurátor krajské galerie seznamí účastníky s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi, budovami a také s historií při projížďce městem Zlín. „O tyto projížďky je velký zájem, i místní se vždy dozví spoustu nových zajímavostí. Doporučuji tedy zájemcům, aby neváhali a včas si rezervovali své místo“ doplnila Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p. o. Trasa vede přes známé městské čtvrti a stavby, prohlídku je vhodné doplnit návštěvou galerie.

Zdroj foto: archiv 14l15 BATUV INSTITUT, archiv KGVU

Více informací:

www.muzeum-zlin.cz
www.galeriezlin.cz
www.kfbz.cz
www.14-15.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tereza Tobiášová: „Někdy se člověk prostě blbě vyspí nebo nemá svůj den, takže říká blbosti nebo mu to nemyslí.“

tobiasova tereza 200Terezu Tobiášovou už nějaký ten pátek můžeme vídat jako moderátorku na úspěšné televizní hudební stanici Óčko. Za svou kariéru měla možnost poznat nespočet kvalitních českých interpretů a dělat ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Leaving Space aneb Když svůj prostor opouštíme

leaving space galerie vernonGalerie Vernon za účasti ředitelky Moniky Burian Jourdan a kurátorky Jacqueline Nowikovsky 13. 11. 2012 připravila výstavu prací mladých rakouských a německých umělců.

...

Literatura

Tajemství hedvábného vějíře – přátelství, jenž pomáhá přežít

vejirKdyž jednoho dne malá dívka jménem Lilie dostane hedvábný vějíř od dívky jménem Sněžný kvítek, nemůže uvěřit svému štěstí. Sněžný kvítek ji totiž žádá o to, aby s ní mohla být spojena v citový svazek lao-thung. Svazek, který je pevnější než jakýkoliv jiný a zprav...

Divadlo

Když kamarádi už nejsou, co bývali

fuk 200Divadlo pod Palmovkou opět hraje po rekonstrukci ve svých prostorech. Jednou z premiér aktuální sezóny je i hra nizozemské autorky Marie Goos, která poukazuje na to, že časy a lidi se mění, i když byli skálopevně přesvěd...

Film

Mezinárodní filmový festival ovládl film Bob a stromy

Karlovy Vary 200Slavnostním zakončením 50. Mezinárodního filmového festivalu, který se konal 11. července v hotelu Thermal, provázel moderátor Marek Eben. Po krátkém úvodu, kdy zažertoval na téma jubilejních festivalových padesátin, pozval na podium ...