Petr Vyoral v Šalamounovi probudil duši
Banner

Petr Vyoral v Šalamounovi probudil duši

Email Tisk

altPetr Vyoral  je grafik na volné noze. Jeho řemeslo mu umožnilo vytříbit svou uměleckou ilustrační tvorbu do naprosté osobitosti.  Jeho bílá sova Šalamoun v knížce Sára: Kniha první, je něčím, co opravdu vystihuje fakt, že Šalamoun je nadpozemský. A jeho ilustrace, které v sobě snoubí prvky naprosté realističnosti a zároveň prostoru pro fantazii můžete vidět i v jiných knihách.

Je mi velkou ctí, že Petr Vyoral souhlasil s rozhovorem a já mu konečně můžu položit otázky, které se mi líhnou v hlavě od té doby, co jsem se zamilovala do Šalamouna a Sářiným dokonalých vlasů.

Dívala jsem se na originál Sáry: Knihy první… tam je klasická kresba.  Když Vás nakladatelství Synergie oslovilo poprvé s nabídkou ilustrovat Sáru a Vy jste viděl tento originál, bylo vám hned zřejmé, že to pojmete jinak – či spíše – vylétl na Vás v hlavě Šalamoun ve své nádherné podobě už v té první chvíli, v prvních okamžicíh – nebo to chvíli trvalo, než se nápad vylíhl?

Nakladatelství mě oslovilo se svou představou,poslali mi originál kresby a řekli, že by rádi barevné malby  podobné těm, jaké viděli na mém webu. Já jsem zkusil jednu malbu u jedné kapitoly, kde  byla Sára i Šalamoun a vyladili jsme chraktery . Pak jsem se pustil do ostatních a postupně je společně korigovali.

Byl tam někde zásadní rozpor, nebo jste se celkem příjemně shodovali?

„Zásadní rozpor nebyl, já nejsem v pozici, kdy bych nutil nějaký styl, barevnost… je to na představě nakladatele/autora, je dobré mít více stylů, technik. Osobně netoužím mít jeden vyhraněný poznatelný styl, ale hledat to pravé pro daný příběh...spíše řeším kompozici a emoci postav daného výjevu v ději.. (Otázkou je jestli já sám jsem schopen posoudit, jestli mám poznatelný styl, nějakou stylizaci, rukopis...to je na ostatních...)
Na základě ukázek mých nějakých předešlých maleb, které se nakladateli líbily, jsme se pokusili vybrat "to pravé" a snad se to podařilo.“

alt

Sáru jistě znáte jako své boty, ta knížka se naprosto vymyká, kde si její ilustrování stojí na žebříčku řekněme „hodnot“ ve vaší dosavadní tvorbě?

Už je to starší “věc”, každopádně když jsem ji měl poprvé v ruce, měl jsem z ní radost. Když ilustruju knihy, tak jsou to většinou obálky,ale když jde i o vnitřní ilustrace, mám z toho samozřejmě lepší pocit,že jsem tomu více přispěl a není to jen obal, který “prodává”.


Vzal jste si sám nějaké ponaučení z této knihy, zkoušel jste si Šalamounova slova v praxi, zlepšila i Vám tato duchovní knížka, leč pro děti,  nějakým způsobem život?


Nebudu tvrdit, že mi kniha změnila život, ale když jsem si ji pročítal, bral jsem ji jako knihu, kterou se snaží někdo -spíše dětem - vysvětlit formou příběhu, že každý má svůj život ve svých rukou, a i když je těžké podat dětem vysvětlení v otázce smrti, tak za každou tuhle snahu si zaslouží autoři pochvalu. Trochu mi to v tomto připomělo Malého prince.

alt

Budete ilustrovat i další díly Sáry, které se teprve chystají?

Ano, byl jsem osloven ohledně druhého dílu, otázkou bude, zda půjde o stejný rozsah ilustrací a jejich pojetí. To je na nakladateli, samozřejmě.

Cítím správně, že krása těch ilustrací pochází z větší části z počítačové animace? Praxe v 3D tvorbě je tady nepřehlédnutelná…

Krása...děkuji za pochvaly, ale moc si na chválu nepotrpím...oceněním je pro mě spíše odezva čtenářů, a té se mi snad poprvé u knihy dostalo. Důležité je, když ilustrace podpoří příběh, ten je ten hlavní, o ten jde v první řadě. Pokud jde o vliv...Možná nějaký vliv určitě na mé “2D malby” zkušenosti s 3D grafikou mají, ale stejně tak to může být i u dalších žánrů, kterým se občas věnuji. Krajinomalba, komiks.

Který z uměleckých stylů vám je nejblíže, co děláte nejraději, kreslíte, malujete nebo vytváříte 3D animaci.

Jedna věc je, čím se dá uživit a co mě baví. Klasickým případem je komiks - tím jsem posedlý už od útlého dětství, ale vím, že se tím nedá uživit, přesto mi některé příběhy nedají spát a já je musím dostat ze sebe ven. Stejně tak to mám s malbou. Maluju stále, protože malovat musím, ale že bych po vernisáži měl všechny obrazy prodány?...pokud se někomu obraz líbí, rád jej známým nebo přátelům daruji a mám z toho radost.

alt

Kromě toho, že malujete, kreslíte… tak také vyrábíte 3D a ten přehled 3D postaviček je úžasný, na těch se musí každý umělec vyžít. Promiňte mi mou absolutní neznalost, ale k čemu se tyto postavy používají? Mě napadají jen počítačové hry…

3D má mnoho oblastí, pracovně se věnuju spíše “mechanické-ilustrační animaci”, vizualizaci různých strojových zařízení, nebo demonstraci určitých jevů, mechanismů pro různé výukové prezentace. Tvorba 3D postaviček je spíše záliba, ale někdy je podkladem pro 2D malby. Jejich využití bývá různé, můžou to být postavičky her, nebo maskoti firem.

Tak já Vám na oplátku popřeji hodně úspěchů a hlavně šťastné tvoření při dalších “Sárách”… Děkuji za rozhovor.

Zdroj foto: Petr Vyoral, Synergie


 

Rozhovor

Velký rozhovor s tanečnicí Laterny magiky Pavlínou Červíčkovou nejen o Human Locomotion!

cervickova pavlina 200U příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na t...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Výstava Roberta Vana v kavárně Bílá vrána pomáhá lidem s mentálním postižením

DSC 0201Ve čtvrtek 8. března 2018 proběhla v kavárně Bílá vrána benefiční vernisáž Roberta Vana s názvem Fotka nemusí být ostrá. Slavnostní zahájení představilo kolekci černobílých fotografií, která bude k vidění v kavárně do 20. května zcela zda...


Literatura

Jídlo jako životní styl III aneb naučte se správně jíst

jidl 200Autorská dvojice Petra Lamschová a Petr Havlíček už spolu napsali čtyři úspěšné knihy. Tato je pátá a stále ještě je o čem psát. Vzhledem k tomu, že se jedná o knihu věnovanou zdravému životnímu stylu, jsou věci, které se budou opakovat stále dokola. Do...

Divadlo

Konec mafiánů Na zábradlí

chlapci200Moje první návštěva pražského Divadla Na zábradlí po rekonstrukci mě zavedla na hru Dobří chlapci. Pod názvem je možné si představit mnoho variací o tom, o jaké dobré chlapce jde. Realita je ovšem taková, že si divadlo vzalo na paškál samotné mafi...

Film

Knick - doktoři bez hranic

knick 200Newyorská nemocnice Knickerbocker, v níž se desetidílný seriál Knick - Doktoři bez hranic odehrává, skutečně existovala (na rohu 131. ulice a Convent Street) už od dob občanské války, svému účelu sloužila do 60. let m...