Ve svíčkárně mají před Vánoci napilno!

Ve svíčkárně mají před Vánoci napilno!

Email Tisk

svickarna 200Hřejivá a mihotavá světýlka svíček zútulní každý prostor, dodají mu nádech tajuplnosti a podtrhnou intimní či romantickou atmosféru, kterou sdílíme se svými blízkými.

 

 

Abychom poodhalili tajemství výroby těchto předmětů, které jsou zdrojem světla již od středověku, a bez nichž si Vánoce snad ani nedovedeme představit, navštívili jsme svíčkárnu v České Lípě a absolvovali zde krátkou exkurzi. Průvodcem nám byl sám majitel, pan Petr Procházka.

svickarna 1 sortiment

Okénko do výroby

Svíčka může být buď pouze soliterem, nebo je součástí svícnů, adventních a ozdobných věnců, andělských zvonění a vánočních stromků. Ve svíčkárně pana Procházky jsou jich vytvářeny tisíce, různé vzory i tvary. Dá se říci, že co kus, to originál.

Základními surovinami pro výrobu jsou parafín, palmový vosk, včelí vosk, různá aditiva (přídavné látky, které zabezpečují lepší povrchový vzhled a celistvý tvar bez šupinek), barviva a vůně. Do výrobků z palmového vosku se aroma nepřidává, protože je díky svým vlastnostem vhodný i pro alergiky.

Parafín nebo vosk se rozehřejí, přidají se aditiva, případně barva a aroma, hmota se zhomogenizuje a vlévá do předem připravených forem. Ty běžně bývají ze silikonu (lukopren), polykarbonátu, hliníku, ba i skla. Samozřejmě, že nesmíme zapomenout na vložení knotu. Po zatuhnutí se vyjímají polotovary z forem, upraví se délka knotů, zahladí případné nerovnosti a některé z nich se dále dekorují buď ručním malováním nebo ubrouskovou technikou. Ta umožňuje ozdobit svíčku v podstatě jakýmkoliv motivem, často i na přání zákazníka. Momentálně nejoblíbenějším vzorem i vůní je levandule a dále vánoční tématika – stromečky, andílci, Madonky, Kristus, ale i svíčky se jmény a znameními zvěrokruhu.

Ve firmě zhotovují svíčky v mnoha barvách od bílé a krémové přes modrou, fialovou, červenou či žlutou až po černou a konečně i vícebarevné. Z nich velmi příjemně působí kávové svíčky (jak barva, tak aroma) a v poslední době velmi žádané svíčky čakrové. Pro esoterické účely jsou ve vosku zality i drahé kameny. Lze si tedy vybrat dekoraci do každého interiéru a dárky pro různé příležitosti.

Velmi dekorativně působí lampiony na čajové svíčky, které jsou tvořeny voskovým válcem zdobeným ubrouskovou technikou a malbou. Ten má pevné dno, na kterém je připevněn skleněný kalíšek, do něhož je možno vložit čajovou svíčku. Stěny lampionu s egyptskými, africkými či jinými motivy jsou prosvíceny zevnitř a vytvářejí tak měkké, příjemné světlo.

svickarna 5 lampion

Všelijaké tvary a kuriozity

Sortiment je opravdu široký i co se tvarů týče. Zvířátka, květiny, buddhové a jiní bůžci, geometrické tvary (klasické válečky, jehlany, koule, kostky) a dokonce i žertovné a erotické motivy. Občas se objeví speciální zakázky od klientů, kuriozitou byly svíce ve tvaru knihy, svatebního dortu, nilského kříže či jablíček. Jinak se ovšem svíčky ve tvaru ovoce nebo dortíků nesmějí, z bezpečnostních důvodů, vyrábět.

Raritou jsou svíčky s fotografiemi, které tato svíčkárna vyrábí jako jediná v republice!

svickarna 3 kniha

Ty nejnáročnější, vykrajované svíčky zhotovují pracovníci chráněné dílny, se kterou firma spolupracuje a tím ji i podporuje.

svickarna 2 vyrezavane

Jak to všechno začalo…

Pan Procházka se i se svými zaměstnanci musí nyní opravdu činit, aby uspokojili poptávku. Velký objem zboží se prodá přímo v krámku, pak při stánkovém prodeji v rámci předvánočních trhů a dále firma dodává své výrobky i do obchodů v Libereckém, Ústeckém, Karlovarském a nyní již i Středočeském kraji. Nějaké kousky se dostaly i do zahraničí, například Itálie, Španělska, USA, Turecka…

Nepřeberné množství tvarů, barev a vzorů pochází z hlavy pana Procházky. Myšlenka vyrábět svíčky jej oslovila poté, co onemocněl rakovinou a prodělával její léčbu. První kousky začal zkoušet odlévat doma do kelímků od jogurtů a obdarovával jimi své příbuzné a známé. Na popud své kamarádky postupně výrobu rozšiřoval a s pomocí rodiny a přátel vybudoval tuto rodinnou firmu. O nové nápady zatím nemá nouzi. Pro školky a jiné zájmové skupiny pořádá exkurze, návštěvníci si mohou nějakou tu svíčku i vyrobit.

svickarna 4 exkurze

Ukázky ze sortimentu Svíčkárny Procházka naleznete na stránkách www.propebe.cz, kde můžete objednávat i prostřednictvím e-shopu.

Děkuji panu Procházkovi za poutavý výklad a za to, že nám, v příjemném prostředí prodejny i jejím zázemí, umožnil nahlédnout do tajů technologického postupu výroby světýlek, bez nichž by kouzlo Vánoc nebylo úplné.


Zdroj foto: propebe.cz, p.ProcházkaSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

10. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

10 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovník...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)

Z archivu...

Čtěte také...

Claude Monet: malíř světelné atmosféry (přednáška: PhDr. Jana Jebavá)

monet 200Claude Oscar Monet (14. listopadu 1840 v Paříži – 5. prosince 1926 v Giverny) byl francouzský impresionistický malíř a grafik. Zakladatel a „otec impresionismu“ neustále objevoval světlo a okamžik, což je patrné v každém z jeho obrazů. Vnesl do umění ...


Literatura

Broukobol pro milovníky proudů slov

broukobol 200V nakladatelství Argo vyšla loni kniha Broukobol lákající jak barevným až psychedelickým přebalem s Johnem Lennonem, tak jeho osobnostní.

 

...

Divadlo

Červená + Wilson + Hašek + Kraus = 1914 Světová premiéra již 30. dubna ve Stavovském divadle!

1914 perexČervená – Wilson – Hašek – Kraus. Čtyři jména, čtyři legendy, které spojil mimořádný umělecký projekt s názvem 1914, právem jedna z nejočekávanějších událostí letošní divadelní sezony. Nevznikla by be...

Film

Režisér a producent TOMÁŠ MAGNUSEK představil nový unikátní televizní seriál s názvem: Čechovi - rodinná sága

Cechovi perexKdyž se v 90. letech minulého století objevil v Česku seriál Dallas, všichni tuto rodinnou ságu s napětím sledovali a stal se z ní naprostý fenoménem. Již brzy budeme u nás mít “český Dallas” a rodinnou ságu ČECHOVI. Médiím 13-ti dílnou sérii ...