Zapojte své závity – oslavte Evropský den mozku!

Zapojte své závity – oslavte Evropský den mozku!

Tisk

mozek ostatni perexEvropský den mozku je sice již za námi a Světový den mozku nás teprve čeká, není však od věci si i v tomto „mezičase“ udělat chvilku a zaměřit se trochu detailněji na řídící jednotku našeho těla. Každý má talent na něco jiného – pro někoho jsou tyto dary darem od Boha, pro jiné prokletím. Nelze však popřít, že bez „geniálních mozků“ by byl svět pěkně nudným místem pro život.

 

Ve filmech velmi často vídáme vysoce inteligentní jedince coby extravagantní podivíny – místy více či méně s narcistickými, sociopatickými sklony (Sherlock, Sheldon Cooper, Hercule Poirot, Dexter,..) Avšak i přes tyto „nedostatky“ jsou exemplárním příkladem zázračných schopností lidského mozku na poli uvažování. Níže se podíváme na filmy, v nichž hrál ústřední roli mozek – ať už se jednalo o oblast hudební geniality, duševní nemoci, emocí nebo vliv stimulantů.  


Čistá duše

John Forbes Nash jr. (Russel Crowe) byl americký matematik, o jehož velkém přínosu dnešní ekonomii není pochyb. S genialitou mohou jít však ruku v ruce občas i duševní poruchy. John Nash trpěl schizofrenií, která mu málem zničila kariéru a život, nebýt podpory jeho rodiny. Film krásně vykresluje halucinace, které nejde v případě schizofrenie jen tak lehce oddělit od reality.

 

Všemocný 

Kdo by nechtěl naplno využít svůj potenciál a získané celoživotní znalosti v plné míře? Být lvem salonů a k tomu „kralovat na burze“? Ve filmu „Všemocný“ je toho názorným příkladem neúspěšný spisovatel Eddie Morra (Bradley Cooper), který se snaží bezúspěšně zapracovat na svém románu. Po letech potká švagra, který mu nabídne neznámou drogu NZT, která mu rozšíří obzory na maximum – v podstatě taková „chytrá droga“, jejíž nežádoucí účinky nejsou zanedbatelné. Vizuální ztvárnění „nového vnímání světa“ by se dalo přirovnat k jakékoliv droze, která při zneužití ukáže svou „pravou tvář“ - proto je lepší při povzbuzení mozku vsadit raději na přírodu - ať už v podobě ženšenu, guarany nebo ginkgo biloby.

 

Amadeus

Klasická hudba je nadčasovým hudebním žánrem – povznášející, vhodná k učení nebo k relaxaci. Pravá hemisféra našeho mozku zodpovídá za tvůrčí činnost, kreativitu, snění. Člověk, který hraje na hudební nástroj se lépe učí například i cizí jazyky. Albert Einstein skvěle využíval obě hemisféry - ať už se jednalo o práci na poli fyziky nebo hru na housle.


I v případě, že se neřadíte mezi fanoušky vážné hudby, jméno W.A.Mozarta jste určitě slyšeli při nejedné příležitosti.  Pokud bychom brali Formanův portrét geniálního skladatele do detailu,dal by se Mozart zařadit mezi „rockery své doby“. Anarchista, požitkář, milovník žen, který skončil na samém dně. Geniální Mozart, jehož skladby se staly „populárnější in memoriam“ byl prototypem bohéma, který za svého života nedošel plného uznání a pochopení.

 

V Hlavě

Animovaný film ze studia Pixar znázorňuje hravou a vtipnou formou ukázku toho, jak pracují naše emoce – především v období prudkých výkyv nálad začínající puberty, do které se ústřední postava Railey dostává. Na řadu přichází emoce jako smutek, strach, radost, nechuť, vztek, které v náctiletém období fungují tak trochu všechny naráz. Seznámíme se s  ostrovy osobnosti (naši osobnost neutvářejí pouze geny, ale především naše okolí a prostředí v němž vyrůstáme), studiem snů, centrem vzpomínek (jak se ukládají naše krátkodobé, dlouhodobé a především klíčové vzpomínky, které mají vliv na celý náš život) nebo centrem dejávu. Mozek se skládá ze tří menších mozků – mozkového kmene (plazí mozek), savčího mozku (limbický systém) a neocortexu, který nám pomáhá udržet své emoce „na uzdě“ v souladu s normami našeho prostředí.

 

Mozek je bezpochyby náš nejdůležitější orgán – díky němu jsme tím, čím jsme, řídí nás. V případě, že dojde k jeho narušení, nezvratnému úrazu, nádoru,..mění se spolu s tím i naše osobnost, vnímání světa, paměť. Největším strašákem pro lidi v pokročilém věku je dozajista Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba – lidé se stanou znovu bezbrannými jako děti, odkázané na péči okolí. Tato choroba je v současné době nevyléčitelná, dá se pouze oddálit správnou aktivitou mozku až do pokročilého věku a podpůrnou péčí okolí.

 


Mozek je tzv. „továrna“, kde má každý úsek svou jasně danou roli a vědomí funguje v pozici “ředitele“ této továrny. Skutečnost vnímáme tak, jak nám ji předkládají naše smysly díky čemuž může každý vnímat realitu trochu odlišně. To, co zažíváme v raných letech života nás ovlivní po celý život. To kým jsme se v průběhu života mění tím, jak se mění náš mozek. Je tvárný a díky tomu se můžeme naučit v podstatě cokoliv i v pozdějším věku. Jeho fungování bylo prototypem pro populární vědce a myslitele při jejich vynálezech jako byl například PC, jehož základy použil matematik Alan Turing. Mozek je úžasný a nenahraditelný orgán, co říkáte?


Další filmy, které stojí za zhlédnutí:
- Hidden Figures
- Teorie všeho
- Dobrý Will Hunting
- Kód Enigmy
- Pořád jsem to já

Zdroj: pixabay.com, youtube.com


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kristína Peláková: Chcela by som si zahrať v rozprávke alebo filme

DSC 2146kopia6web-nKristína je 25ročná speváčka z Košíc, ktorá našu republiku reprezentovala na súťaži Eurovision Song Contest 2010. Skončila síce na 16. mieste, ale jej úspech sa rozrástol a v súčasnosti sa venuje spevu, ku ktorému inklinuje od...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Kniha plná tipů, jak snížit krevní tlak

jak-snizit-tlak-prirodni-cestou200V nakladatelství Kazda vyšla kniha alternativní lékařky Claudie Ritterové zaměřená na to, jak snížít krevní tlak přírodní cestou.

...

Literatura

Jaké byly manželky nacistů?

Manzelky nacistu perexGöring, Goebbels, Himmler, Heydrich, Heß, Bormann – tato jména zná každý, kdo se alespoň trochu zajímá o druhou světovou válku. Jména jako Carin, Emmy, Magda, Margaret, Lina, Ilse a Gerda však už tak známá nejsou.

Divadlo

Absolventka Harvardu a velitel zvláštních jednotek. Muzikál IAGO láká diváky na moderní pojetí Othella

Othello Lukas Adamec Iago J. Ledecky DSC1934 zarlivostMinulý týden proběhla v pražském divadle Hybernia poslední tisková ...

Film

7 dní v Havaně aneb jak její obyvatelé žít umějí

7 dni v havane„Film 7 dní v Havaně“ je velmi netradičním filmem, který se bude promítat v našich kinech. Zaujme nás zejména svým poutavým pohledem na Havanu  roku 2011.  Pokud jste ještě v Havaně nebyli, anebo jste mě...