Pozdrav ze slunných Helsinek – část druhá
Reklama
Banner

Pozdrav ze slunných Helsinek – část druhá

Email Tisk

hel5 200Katedrála Tuomiokirkko na Senátním náměstí je středobodem města, které nelze minout ani přehlédnout. Když se řekne Helsinky – tato monumentální stavba se objeví v mysli každého, kdo už město navštívil. Vedou k ní obrovské schody, které využívají místní, ale i turisti k odpočinku a poklidnému rozjímání. Nedaleko narazíte ještě na Uspenskou katedrálu (nebo také Chrám věčného spánku Panny Marie), která se tyčí na kopci a shlíží na město. A i přesto, že jsou všude nápisy, aby nikdo nelezl na skálu okolo, narazili jsme na Helsinčany, kteří i zde polehávali, posedávali na dekách a užívali si květnového slunce.

 

Katedrála na Senátním náměstí

hel5

Náměstí Kauppatori najdete na konci Esplanadi a můžete z něj odplout na poznávací plavby nebo si projít stánky s občerstvením nebo jiným zbožím – laponské rukodělné výrobky, trička, tašky, hrnečky pro turisty nebo snové náušnice – a pozor, i ve stáncích u vody (tedy asi ne stoprocentně u všech) můžete platit kartou. Překvapením bylo, když stánky s ovocem nabízely čerstvé jahody, třešně nebo borůvky. U rychlého občerstvení ochutnáte třeba grilovaného lososa, a pokud si troufáte, nabízejí i sobí maso.
Temppeliaukio Kirkko nebo také Rock Church patří mezi další vyhlášené „atrakce“. Kostel je vytesán do skály a má netradiční kulatý půdorys. Netyčí se do výšky, jak je zvykem, ale na atmosféře to neubírá. Otevřeno bývá mezi desátou dopoledne a pátou odpoledne a první skupina je obrovská, takže pokud budete mít na výběr, komornější prostředí na vás čeká až později během dne.

Interiér Temppeliaukio Kirkko

hel6

Památník věnovaný Jeanovi Sibeliovi, hudebnímu skladateli tvořícímu ve dvacátém století, je umístěn v Sibeliově parku. Památník připomíná varhany a v jeho blízkosti se nachází i Sibeliova busta. O pár kroků dále si můžete sednout k moři a užívat si klidného relaxu.

Detail Sibeliova památníku

hel7

Z muzeí, která bych mohla z vlastní zkušenosti doporučit, je například Národní finské muzeum, galerie Ateneum, Muzeum designu nebo Umělecké muzeum Amose Andersona. To se nachází na Yrjönkatu, která je zajímavá tím, že se táhne netypicky přes tři odbočky – takže až narazíte na její začátek na křižovatce s Lönnrotinkatu a myslíte si, že muzeum je zřejmě na neviditelném místě, tak prostě ještě párkrát zahněte. V tomto muzeu máte také jedinečnou možnost navštívit osobní kapli Andersona. Zajímavým počinem tohoto muzea byla také zvláštní výstava propojená s detektivním příběhem.
Pokud jste milovníci obrazů, určitě zajděte do Atenea, kde vás ohromí finské umění. Mě osobně překvapilo, jak většina vystavených obrazů hraje teplými barvami, jak finští malíři ve svých obrazech používají růžovou, fialovou a žlutou, jako například Magnus Enckell a jeho současníci.

Jeden z obrazů Magnuse Enckella

hel8

Muzeum architektury bych doporučila asi jen opravdu nadšencům. Dvě nevelké místnosti s několika modely není asi to, co by vás doopravdy nadchlo. Do galerie moderního umění Kiasma jsem nakonec nestihla zajít, ale už jen budova je uměleckým zážitkem. Naproti narazíte na helsinské hudební centrum a za ním se dostanete k Finlandia Hall a samozřejmě dalšímu parku s jezerem.

Uspenská katedrála

hel3

Výlet bez jídla? To by bylo skoro za trest. V Helsinkách najdete spoustu laponských restaurací, kde můžete ochutnat třeba sobí maso (to si můžete dát i ve stáncích na Kauppatori), ale jistě se na jídelníčcích najdou i jiné netradiční pochutiny. Pokud dáváte přednost indické nebo mexické kuchyni, najdete je i zde na severu. Nemusíte se bát ani toho, že byste přišli o pizzu nebo burger. Akorát návštěvu restaurace Vltava v těsné blízkosti hlavního nádraží jsem odložila na příště. Na chuť za mě doporučuji čokoládu se salmiakki od tradiční finské firmy Fazer (ano, ta, co vyrábí Geishu). Nebo další tradiční záležitost, tentokrát původem z Karélie – kaarjalanpiirakka – oválný košíček z žitného těsta naplněný rýži a nahoře může být pokrytý sýrem nebo míchanými vejci, popřípadě zkuste plněný žitný chléb. Věřte tomu, že je toho ale daleko více, co se dá ochutnat.

Relax u Sibeliova parku

hel9

Helsinky, stejně jako Stockholm, jsou krásné, čisté, udržované město, kde narazíte na turisty, ale přesto není nikde přeplněno. Při plánování pečlivě zkoumejte, zda je otevřeno v době vašeho příjezdu (na začátku května je pár atrakcí ještě uzavřených, a tak jsem nemohla dovnitř ponorky, fňuk!).
I když jsem na město měla čtyři dny, nestihla jsem zdaleka všechno a doufám, že se co nejdříve vrátím, protože Helsinky na mě působily opravdu velmi přátelsky, jako bych tam odjakživa patřila. Pokud chcete relax, ale exotické země vás moc neberou, zkuste Finsko!

Foto: autorka


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Čtěte také...

Sherwood mezi labyrinty zámku Loučeň & letní dobrodružství s Robinem Hoodem

LoucenRobinHood perexOd 28. června se na dva měsíce přenese zámecký park na Loučeni do počátku 13. století v Anglii, do doby legend a středověku. Zámek spojí období Robina Hooda se svojí historií – rodem Thurn Taxisů...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Vallgren pokračuje v tématu Stiega Larssona


svine 200S Dannym Katzem jsme se poprvé setkali před rokem touto dobou. Bývalý feťák, který je počítačový a jazykový génius, prošel si prací v armádě a teď už se věnuje projektům ve své firmě. Mezitím zachraňuje životy. Vábení drogy je pro něj ale stá...

Divadlo

Scénický večer k poctě Jana Palacha na Nové scéně ND


doba 200Palachova stopa v československých dějinách nabízí lidem spoustu znepokojivých otázek: Do jaké míry má být člověk konformní s režimem, v němž žije? Jaké hodnoty stojí za to, aby pro ně obětoval život? Je normální spolupracovat s StB, kolaborovat a...

Film

Století Miroslava Zikmunda

Zikmund 200

Všichni znají dvojici slavných cestovatelů - Zikmunda a Hanzelku. Všichni znají jejich expedice a knihy. Nikdo ale neví, jaký žili život. Jejich zážitky z cest znají miliony lidí na celém světě. Legendární dvo...