Banner

Pozdrav ze slunných Helsinek – část druhá

Email Tisk

hel5 200Katedrála Tuomiokirkko na Senátním náměstí je středobodem města, které nelze minout ani přehlédnout. Když se řekne Helsinky – tato monumentální stavba se objeví v mysli každého, kdo už město navštívil. Vedou k ní obrovské schody, které využívají místní, ale i turisti k odpočinku a poklidnému rozjímání. Nedaleko narazíte ještě na Uspenskou katedrálu (nebo také Chrám věčného spánku Panny Marie), která se tyčí na kopci a shlíží na město. A i přesto, že jsou všude nápisy, aby nikdo nelezl na skálu okolo, narazili jsme na Helsinčany, kteří i zde polehávali, posedávali na dekách a užívali si květnového slunce.

 

Katedrála na Senátním náměstí

hel5

Náměstí Kauppatori najdete na konci Esplanadi a můžete z něj odplout na poznávací plavby nebo si projít stánky s občerstvením nebo jiným zbožím – laponské rukodělné výrobky, trička, tašky, hrnečky pro turisty nebo snové náušnice – a pozor, i ve stáncích u vody (tedy asi ne stoprocentně u všech) můžete platit kartou. Překvapením bylo, když stánky s ovocem nabízely čerstvé jahody, třešně nebo borůvky. U rychlého občerstvení ochutnáte třeba grilovaného lososa, a pokud si troufáte, nabízejí i sobí maso.
Temppeliaukio Kirkko nebo také Rock Church patří mezi další vyhlášené „atrakce“. Kostel je vytesán do skály a má netradiční kulatý půdorys. Netyčí se do výšky, jak je zvykem, ale na atmosféře to neubírá. Otevřeno bývá mezi desátou dopoledne a pátou odpoledne a první skupina je obrovská, takže pokud budete mít na výběr, komornější prostředí na vás čeká až později během dne.

Interiér Temppeliaukio Kirkko

hel6

Památník věnovaný Jeanovi Sibeliovi, hudebnímu skladateli tvořícímu ve dvacátém století, je umístěn v Sibeliově parku. Památník připomíná varhany a v jeho blízkosti se nachází i Sibeliova busta. O pár kroků dále si můžete sednout k moři a užívat si klidného relaxu.

Detail Sibeliova památníku

hel7

Z muzeí, která bych mohla z vlastní zkušenosti doporučit, je například Národní finské muzeum, galerie Ateneum, Muzeum designu nebo Umělecké muzeum Amose Andersona. To se nachází na Yrjönkatu, která je zajímavá tím, že se táhne netypicky přes tři odbočky – takže až narazíte na její začátek na křižovatce s Lönnrotinkatu a myslíte si, že muzeum je zřejmě na neviditelném místě, tak prostě ještě párkrát zahněte. V tomto muzeu máte také jedinečnou možnost navštívit osobní kapli Andersona. Zajímavým počinem tohoto muzea byla také zvláštní výstava propojená s detektivním příběhem.
Pokud jste milovníci obrazů, určitě zajděte do Atenea, kde vás ohromí finské umění. Mě osobně překvapilo, jak většina vystavených obrazů hraje teplými barvami, jak finští malíři ve svých obrazech používají růžovou, fialovou a žlutou, jako například Magnus Enckell a jeho současníci.

Jeden z obrazů Magnuse Enckella

hel8

Muzeum architektury bych doporučila asi jen opravdu nadšencům. Dvě nevelké místnosti s několika modely není asi to, co by vás doopravdy nadchlo. Do galerie moderního umění Kiasma jsem nakonec nestihla zajít, ale už jen budova je uměleckým zážitkem. Naproti narazíte na helsinské hudební centrum a za ním se dostanete k Finlandia Hall a samozřejmě dalšímu parku s jezerem.

Uspenská katedrála

hel3

Výlet bez jídla? To by bylo skoro za trest. V Helsinkách najdete spoustu laponských restaurací, kde můžete ochutnat třeba sobí maso (to si můžete dát i ve stáncích na Kauppatori), ale jistě se na jídelníčcích najdou i jiné netradiční pochutiny. Pokud dáváte přednost indické nebo mexické kuchyni, najdete je i zde na severu. Nemusíte se bát ani toho, že byste přišli o pizzu nebo burger. Akorát návštěvu restaurace Vltava v těsné blízkosti hlavního nádraží jsem odložila na příště. Na chuť za mě doporučuji čokoládu se salmiakki od tradiční finské firmy Fazer (ano, ta, co vyrábí Geishu). Nebo další tradiční záležitost, tentokrát původem z Karélie – kaarjalanpiirakka – oválný košíček z žitného těsta naplněný rýži a nahoře může být pokrytý sýrem nebo míchanými vejci, popřípadě zkuste plněný žitný chléb. Věřte tomu, že je toho ale daleko více, co se dá ochutnat.

Relax u Sibeliova parku

hel9

Helsinky, stejně jako Stockholm, jsou krásné, čisté, udržované město, kde narazíte na turisty, ale přesto není nikde přeplněno. Při plánování pečlivě zkoumejte, zda je otevřeno v době vašeho příjezdu (na začátku května je pár atrakcí ještě uzavřených, a tak jsem nemohla dovnitř ponorky, fňuk!).
I když jsem na město měla čtyři dny, nestihla jsem zdaleka všechno a doufám, že se co nejdříve vrátím, protože Helsinky na mě působily opravdu velmi přátelsky, jako bych tam odjakživa patřila. Pokud chcete relax, ale exotické země vás moc neberou, zkuste Finsko!

Foto: autorka


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

GABRIELA KUBENOVÁ

výtvarnice

Kniha:


Daniel Glattauer - Dobrý proti severáku

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano? Anotace ke knížce, která psala o jednom e-mailovém omylu a nastartovala neobvyklou korespondenci, mne zaujala a e-knihu jsem hned zakoupila. Opravdu mě nepustila a přehltla jsem ji přes noc, dá se to, je to pro mě velice čtivé a děj má spád. Mám ráda podobná nedorozumění i v opravdovém životě a ne jedno se mi už i přihodilo, takže jsem se do toho začetla a stala se téměř součástí knížky.Po poslední větě nastalo… no tohle? To snad nemůže být konec, to nejde, aby to takhle skončilo, to mi snad ten autor udělal schválně…. Ale bylo to tak, byl to konec, žádné další stránky, žádné další věty a dokonce ani slova nenásledovala…. Tohle se mi u málokteré knihy stane……. Ale za pár měsíců jsem objevila volné pokračování…. „Každá sedmá vlna“, neváhala jsem ani minutu, knihu zakoupila, opět v digitální podobě, ačkoli jsem totální milovník knih, které můžu otevřít a ke které můžu i přivonět, a pro mě bylo to pokračování snad ještě lepší. Takže pokud jste milovníky zamotaných životních příběhu a šťastných konců, dejte se do čtení. Daniel Glattauer (nar. 1960) pochází z Vídně, je spisovatel a novinář. Píše sloupky, soudní reportáže a fejetony. Jeho kniha Dobrý proti severáku se stala bestsellerem, v roce 2006 byla nominována na Německou knižní cenu a byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do podoby divadelní i rozhlasové hry. V Německu se dosud prodalo více než osm set padesát tisíc výtisků. Na přání čtenářů vyšlo pokračování Každá sedmá vlna (2009).

Anketa

Počasí v ČR


Hledat

Mimísek 9

Partneři

Čtěte také...

Pozdrav se slunných Helsinek – část první

hel 200Ze všech severských thrillerů, které jsem přečetla, jsem nabyla dojmu, že severská hlavní města jsou ponurá a plná zločinu. A i když se autoři opravdu snaží vykreslit skandinávské metropole v nejčernějších barvách, opak je pravdou. Po Stockholmu přináš...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Tady všude byl Ladislav Smoljak. Divadelní legenda očima přátel a rodiny

tady vsude byl smoljak 200Snad není mezi námi barbara, který by neznal českou legendu Járu Cimrmana. Kdo by nikdy Žižkovské divadlo J. Cimrmana nenavštívil. A právě o jednom z tvůrců této postavy a poetiky sa...

Divadlo

Být za Husáka rebelujícím teenagerem nebylo vůbec lehké

200divRevolta jde obvykle ruku v ruce s mládím. Kdy jindy se má taky člověk plný ideálů a snů bouřit proti autoritám ve škole a doma, u kterých nenachází žádné pochopení. Studentka gymnázia Helena Součková, jejíž jedinou starostí kdysi dávno bylo, jestli jí ro...

Film

Nový malawiský film B'ella vznikl díky Čechům a zobrazuje skutečnou Afriku! Uvidíte ho na MFF Karlovy Vary

Bella perexB'ella, jeden z prvních malawiských filmů, natočený za finanční podpory Nadace Agrofert a Karla Janečka, bude v evropské premiéře uveden na 49. ročníku Mezinárodního filmového