Reklama
Banner

La Grande Bellezza

Email Tisk

grande200Pri sledovaní filmu som sa stále vracala k novšiemu Sorrentinovmu filmu Mladosť, ktorý som videla ešte pred Veľkou nádherou. Nedalo mi to, navzájom ich neporovnávať a nehľadať medzi nimi paralely. Zatiaľ čo Mladosť na mňa pôsobila viac európsky (nielen vďaka známym hercom a angličtine), Veľkej nádhere nemožno uprieť taliansky temperament, umocnený rímskym prostredím a neapolskými koreňmi režiséra.  


Hlavnou postavou je žurnalista, spisovateľ a intelektuál Jep Gambardella, ktorý na začiatku filmu oslavuje 65 rokov vo veľkom štýle. Ako pri väčšine „artových“ filmov, forma je vyzdvihnutá nad dej samotný. Na jednej strane sledujeme Jepa a jeho každodenný život plný večierkov, stretnutí so svojimi známymi (aj neznámymi) ľuďmi, jeho flashbacky do minulosti. Jepove trefné intelektuálne vtipy a poznámky sú konfrontované s pseudointelektuálnym náterom od ostatných. Na strane druhej jeho urtputné hľadanie „veľkej nádhery“, ktorú znovu objaví na konci filmu. Popri tomto ústrednom motíve je tu skladačka mikropríbehov vedľajších postáv. Najsilnejšie na mňa zapôsobilo dievčatko, ktoré chce byť veterinárkou, ale rodičia ho nútia, v rámci okázalého večierku, predviesť svoj maliarsky talent pred významnými majiteľmi galérií.
Tak ako v Mladosti, hlavná postava je síce starší muž, intelektuál a umelec, ale ešte stále je plný života hľadajúc tak jeho pravý zmysel. V porovnaní s Mladosťou majú vedľajšie postavy a ich mikropríbehy menej priestoru na úkor hlavného hrdinu. Jepov kolega z brandže a jeho problémy so svojou nevďačnou múzou mi tiež pripomínal inú postavu z Mladosti. Ďalej je to dobre namixovaný soundtrack, vizuálna podmanivosť, pohľad kamery z rieky smerom hore na most, luxusné prostredie elity a najmä finálny záber, ktoré diváka nenechajú bez emócie.   
Film je oslavou mesta Rím, ale nie gýčová  a plná klišé, ako vo filmoch Do Ríma s láskou či Jedz, modli sa a miluj. Tým nechcem povedať, že by sa neobjavili notoricky známe pamätihodnosti ako Koloseum a Anjelsky hrad či menej známe ako Tempietto... Jep býva v apartmáne s výhľadom práve na Koloseum. Atmosféru mesta je cítiť z celého filmu, najmä zo záberov na prázdne uličky za úsvitu a magického východu slnka. Úvodná scéna je vybudovaná na kontraste denného turistického Ríma s tým nočným – talianskym.

grande


Veľká nádhera vyšla, spolu s ďalšími festivalovými filmami, na DVD v rámci edície Festival 12. Tá si kladie za cieľ každý mesiac vydať jeden „artový“ film ocenený na medzinárodných festivaloch. Ako prílohu DVD obsahuje booklet so štúdiou Jindřišky Bláhové v českom aj anglickom jazyku. Bonusy sú len dva – filmový trailer a asi päťminútové interview s režisérom, ktoré poskytol na festivale v Karlových Varoch. Film je v originálnej verzii v talianskom jazyku s možnosťou českých titulkov. Takýto film by si možno zaslúžil viac bonusov.    
Veľká nádhera a oslava celej škály emócií a najrôznejších ľudských charakterov a mesta, kde sa večnosť snúbi s ničotou.

Velká nádhera
Režie: Paolo Sorrentino
Produkce: Francesca Cima, Nicola Giuliano
Scenář: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello
Kamera: Luca Bigazzi
Hudba: Lele Marchitelli
Střih: Cristiano Travaglioli
Hrají: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli
Distribuce: Film Europe Media Company
žánr: Dráma, komédia  
Film Premium DVD edice
Hodnocení: 95%

( 1 hlas )

http://www.be2can.eu/movie/velka-nadhera/22/default
http://www.filmeurope.cz/movies/755-velka-nadhera

 Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...


Banner

Hledat

Mimísek 16

Partneři

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

František Nepil pro všechny milovníky Vánoc

nepil200Ještě před vypuknutím krásného období adventu se objevila na trhu malá, roztomile vypadající kniha Vánoce mám rád s fejetony Františka Nepila. Na navození vánoční atmosféry a nálady nebo na večery v dece s čajem úplně ideální záležitost.

...

Divadlo

Jak je důležité míti po ruce Charleyovu tetu

200divCharleyova teta se celosvětově řadí mezi nejhranější a nejoblíbenější komedie. Ze dne na den proslavila autora hry Brandona Thomase, jenž byl do té doby spíše průměrným až podprůměrným dramatikem. Na českém jevišti se hra objevila už v roce 1894, tedy je...

Film

Karel Zeman a jeho kouzelný svět

zeman09Česká animovaná tvorba měla ve svých počátcích - zejména v 50. letech - dva mezinárodně uznávané velikány: v Praze Jiřího Trnku a ve Zlíně Karla Zemana. Oba posloužili komunistickému režimu jako svého druhu výkladní skříň, když skrze ně mohl tvrdit, jak št...