Minisérie Černobyl připomíná jednu z největších tragédií v dějinách lidstva

Minisérie Černobyl připomíná jednu z největších tragédií v dějinách lidstva

Tisk

cernobyl 200Až se zanedlouho bude bilancovat filmový a seriálový rok 2019, ve výčtu toho nejlepšího se určitě u mnoha fanoušků a publicistů objeví minisérie Černobyl, která je koprodukcí televizí HBO a Sky. Přitom nejde o nijak strhující a na první pohled atraktivní dílo, právě v tom ale spočívá jeho kouzlo.

 

Děj pěti epizod, z nichž každá trvá zhruba hodinu, je velmi prostý – 26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou Černobyl na Ukrajině obrovská exploze, která měla nedozírné následky. Do vzduchu uniklo neuvěřitelné množství radioaktivních látek, ti, kteří byli přímo na místě činu, byli okamžitě hospitalizováni a začali velmi rychle umírat. Sovětská vláda však nemohla připustit svoje pochybení a o události záměrně lhala a zkreslovala informace, čímž také bránila v možné částečné nápravě situace. A tohle všechno právě minisérie Černobyl rekonstruuje.

Je až neuvěřitelné, že za tímto dílem stojí scenárista Craig Mazin, z jehož počítače vypadly takové skvosty jako Scary Movie 3 a 4, strašlivá parodie Suprhrdina nebo trapná komedie Z cizího krev neteče. O režii se pak postaral méně známý a ne tak zkušený Johan Renck. Jejich hlavním trumfem je to, že celou událost nepojímají nijak epicky, ale naopak hodně komorně a děj odvyprávějí jen na půdorysu několika dní s odskokem o pár měsíců dál. Jestli něco diváka upoutá, je to výtečná a dost depresivní atmosféra, která pomalu přechází v beznaděj, která ho postupně obklopuje.

Je to o to působivější, že série nemá jednoho hlavního hrdinu, ale sleduje hned několik osudů, které tragédie nezvratně změnila, mezi nimiž přepíná, aniž by někdo z nich výrazně vyčníval. Tvůrci si pomáhají i pomalejším tempem, díky němuž lze vše lépe pochopit, celek pak dotváří naprosto fenomenální hudba islandské skladatelky Hildur Guðnadóttir, která má blíž k nějaké industriální záležitosti než k hudebnímu doprovodu, jak je běžně vnímán. Černobyl není prvoplánově návykový seriál, který by hned po skončení jednoho dílu vyzýval k přehrání dalšího, což ale neznamená, že by nebyl působivý, jen se snaží být co nejosobnější, nejvěrnější a nejintimnější. Ruku v ruce s tím jdou prvotřídní herecké výkony, jimž dominuje trojice Jared Harris, Stellan Skarsgard a Emily Watson, nikdo z nich si ale nekrade jednotlivé scény pro sebe, ale svou civilností se podřizuje celku.

cernobyl IIIJestli něco kazí dojem, je to nezbytná angličtina, která zabraňuje jakékoli autenticitě a v kombinaci s minimem emocí a jakýmsi režijním chladem neumožňuje divákům se do seriálu úplně emočně dostat. Někomu pak může vadit i postava doktorky Chomjukové, která, jak se dozvíme ze závěrečných informačních titulků, nikdy neexistovala a je poctou všem vědcům a badatelům, kteří se na vyšetřování příčiny černobylské tragédie podíleli. I proto působí hodně plakátově, ikonicky a svou nezměrnou odvahou možná až moc nereálně oproti ostatním. To jsou ale jen malé vady na kráse tohoto vynikajícího díla, které si asi nebudete pouštět úplně často, což ale na jeho kvalitách vůbec neubírá. 

cernobyl IV

Díky společnosti Magic Box si celou sérii lze užít kdykoli v pohodlí domova, a to nejen na standardním 2DVD, ale i na dvou Blu-ray discích. Největší devízou modernějšího nosiče je vynikající obraz, který je ale záměrně trošičku „špinavý“ a jako by zastaralý, čímž kopíruje dobu, o níž vypráví a skvělý zvuk, v němž vyniká zmíněná hudební stopa. Našinec se pochopitelně dočká i českého dabingu, který není špatný, potlačuje ale některé ruchy a ignoruje přízvuky, na nichž si originál dává záležet, na druhou stranu možná dodá onen pocit částečné autenticity, protože přece jen čeština má k ruštině blíž.

Distributor sice láká na docela slušné množství bonusů, realita je ale trošku jiná. Oba disky (na jednom jsou tři díly, na druhém zbývající dva) sice obsahují něco navíc, vždy jde ale o velmi krátké dokumenty propagačního charakteru, takže zájemci se z nich toho mnoho nedozvědí. A je to škoda, protože nějaký obsáhlejší dokument o natáčení, nebo alespoň komentář některých epizod by si takovýhle projekt nepochybně zasloužil. Buďme ale rádi, že vůbec vyšel a nezůstal opomenut. Černobyl si to totiž zaslouží jako máloco.

cernobyl

Název: Černobyl (původní: Chernobyl)
Režie: Johan Renck
Scénář: Craig Mazin
Kamera: Jakob Ihre
Hudba: Hildur Guðnadóttir
Hrají: Jared Harris, Stellan Skarsgard, Emily Watson, Paul Ritter, Adam Nagaitis, Robert Emms, Sam Troughton
Na DVD a Blu-Ray vydala společnost Magic Box
Hodnocení filmu: 80 %
Hodnocení Blu-Ray: 70 %

Odkaz na trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=s9APLXM9Ei8

Zdroje k obrázkům: ew.com, forbes.com, buzzfeednews.com


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Aké má Maťo Ďurinda plány?

durinda200Maťo Ďurinda, spevák zo skupiny Tublatanka, koncertoval na Cibula festivale v Holíči a svojou hudbou si získal celé publikum, ktoré rozospieval a roztancoval. Po svojom koncerte sa s nami podelil aj o svoje pocity a najbližšie plány.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Ceny udělované v kultuře odrážejí ekonomii prestiže

altMédia nám ráda vnucují představu, že udělení nějaké prestižní ceny skutečně odráží hodnoty oceněného díla. Však také jeho atraktivita jako prodejného produktu tím každopádně vzroste. Stačí si připomenout třeštění pravidelně provázející udílení amerických Oscarů...


Literatura

Rebelové vln přinášejí netradiční pirátský young adult příběh

0043018324 reb v1

V téhle pirátské knize sice nepotkáte Jacka Sparrowa, ale Rebelové vln se mu svou bojovností a drzostí minimálně vyrovnají. První část nové série od Sary Raaschové rozhodně vplula do správných vln.

...

Divadlo

Muzikálová verze oscarového snímku měla premiéru v Brně

grandhotel perexTak jako kdysi Vídeň uvedla do světa operetu, tak se v Americe, na Broadway narodil muzikál. Každým rokem tam vznikají nová a nová díla, ne všechna však vydrží v repertoáru těch divadel víc měsíců a ne všechna se dostanou dál do světa....

Film

Najdou Tři bratři Kouzlo měsíčního svitu, nebo jej rozsvítí až Emma Stone?

Allen perexDvě filmové premiéry, které měli možnost diváci zhlédnout v kinech během uplynulého týdne, vás přenesou do světa tajemna a fantazie, nechybí v nich stateční a ztepilí muži a krásné a chytré ženy. Český pohádkový příběh Tři bratři a Allenovský sním...