Známe vítěze soutěže Památka roku
Banner

Známe vítěze soutěže Památka roku

pr200 V Žatci  proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Památka roku 2015.  V porotě zasedli zástupci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu a zástupce Asociace krajů.

 

Ocenění do Jihočeského kraje

V první kategorii získal ocenění Měšťanský dům ve Slavonicích. Ve druhé kategorii získal ocenění ojedinělý Komplex Krumlovských klášterů sestávající z bývalého minoritského klášter, nyní ve vlastnictví Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou a z kláštera sv. Kláry v Českém Krumlově.

Měšťanský dům ve Slavonicích se nachází uprostřed historického jádra města, které je od roku 1961 vyhlášeno za městskou památkovou rezervaci a v současnosti navrženo na seznam UNESCO. Přízemí domu skrývá nejproslulejší slavonický skvost - vějířovou sklípkovou klenbu, která bývá nazývána též klenbou diamantovou. V prvním patře se dochovala síň s freskami.  Restaurování sgrafit domu bylo velmi náročné. Na štítu byla sgrafita v havarijním stavu. Měšťanský dům na Horním náměstí ve Slavonicích patří mezi zdejší nejcennější památky a je jedním z objektů nominovaných na seznam UNESCO.

pr


Rozsáhlý soubor budov českokrumlovského klášterního komplexu minoritů a klarisek se rozprostírá na mírných svazích severního meandru řeky Vltavy při východní straně Latránu.
Klášter minoritů byl založen v polovině 14. století držiteli jihočeského panství – Rožmberky. Dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka založila roku 1350 Kateřina z Rožmberka se svými syny čtyřmi syny. V roce 1357 do kláštera přišli první mniši a o rok později byl klášter vysvěcen.

pr3


V roce 1361 vstoupily do kláštera první řeholní sestry. Kláštery hrály v pozdně středověkém městě značnou náboženko-sociálně-kulturní roli.  
Stávající podoba kláštera vychází z několika významných stavebních etap zahrnujících založení kláštera ve 14. století, jeho pozdně gotickou úpravu v období mezi lety 1490 až 1500 a barokní přestavbu probíhající v průběhu 17. a 18. století, která komplexu dala jeho stávající podobu.

pr8


Klášterní areál prošel rozsáhlou revitalizací. Během ní v bývalých klášterních objektech vzniklo moderní kulturně vzdělávací centrum. Českokrumlovské kláštery svým otevřením přibližují široké veřejnosti, zvláště pak dětem, mládeži a rodinám s dětmi klášterní život, kulturu, historii a umění daného období.


 www.historickasidla.cz 


 

Rozhovor

Festivalové otázky pro: Albert Černý (Charlie Straight)

200 albertPřinášíme vám další rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. Po koncertě Charlie Straight na Benátské noci se podařilo na chvilku odchytit frontmana a zpěváka Alberta Černého!

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Císař na čtyřech trůnech: životní pouť Karla IV. ve 14 zastaveních

karel200Rok 2016 se ponese v duchu Karla IV., od jehož narození uplyne 14. května 700 let.  Kulturní, akademické a vědecké instituce připravují široké spektrum aktivit od tematických výstav a programů, vztahujících se k osobnosti císaře. Panelová výstava v Česk...

Z archivu...


Literatura

Upozaděný filmař Ladislav Helge
ImageZ českých režisérů patří Ladislav Helge (narozen v roce 1927) mezi nejvíce upozaděné. Po roce 1968, kdy byl propuštěn z Barrandova, už nenatočil jediný film. A přitom právě on patřil k tvůrcům, kteří u...

Divadlo

Richard III. vládne Hradci

richard III 200S nejslavnějším Shakespearovým padouchem se roztrhl pytel nad českými jevišti. Vedle Prahy, Brna a Pardubic splétá Richard III. síť krvelačných intrik i na scéně Klicperova divadla v Hradci Králové. A i k...

Film

Pravidla hry se změnila, ale legenda pokračuje

jumanji per„Zahrajte si hru Jumanji. Ona si pak zahraje s vámi! Připravte se na návštěvu naprosto nového světa!"

 

 

 

...