Krok za krokem zlatými šedesátými léty

Krok za krokem zlatými šedesátými léty

Tisk

nase zlata sedesata200Karel Jordán vydal v nakladatelství Universum knihu zaměřenou na šedesátá léta. Jedná se o průvodce plného osobních vzpomínek i nejrůznějších fotografií.

 

 

V úvodním textu (D)omluva autor podotýká, že se čtenářům může míra jeho „jájínkovství“ jevit jako přílišná a že on to však jinak napsat neumí a ani nechce. „Mohl bych asi poskládat jakousi encyklopedii, sestavu objektivních slovníkových hesel. Musel bych však opisováním od jiných předstírat, že jsem ve věku mezi sedmi až sedmnácti lety všechno znal a zařazoval do správných souvislostí. Věřím tedy, že i přes své místy vyvřelé ego mohu být užitečně exklukovským průvodcem alespoň několika důležitými pasážemi té pamětihodné éry,“ píše zde dále.

Brzy po začátku čtení jsem si říkala, že je dobře, že to Karel Jordán udělal právě takto. Čtení díky tomu totiž nebylo nudné, bylo autentické i poučné. A rozhodně textům nescházelo nadšení pro věc! Milovníci faktů však také o data nepřijdou – většina kapitol obsahuje v závěru tabulku s tím, jaké se staly v daném roce události a jaké byly ztráty.

Přečtěte si rozhovor s autorem knihy: „Těšil jsem se z každého dne psaní, byla to krásná inventura.“

Kapitol je v knize celkem přes 20 a zaměřují se na nejrůznější fenomény nejen šedesátých let (jedna kapitola se věnuje padesátým, druhá sedmnáctým létům). Přečíst si tak můžete například o knihách, komiksech a časopisech, vesmíru, filmech, divadlu, oblečení, ale také o sportu nebo roku 1968.

Já jsem jiná generace, neměla jsem na co vzpomínat, ale přesto jsem v knize našla několik známých dětských knih, usmívala jsem se při čtení o Zdeňku Burianovi a také jsem se zase přiučila něco z historie. Vždy mě u podobných titulů zarazí, co vše jsme se v dějepise neučili a jaké mám z této relativně nedávné doby bohužel mezery. Autor mě občas překvapil nějakým slovem, které jsem neznala, ale jinak mi byl velmi sympatický a jeho výlet do šedesátých let jsem si moc užila.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zavzpomínejte na šedesátá léta

Karel Deniš Jordán se narodil 11. 11. 1952. Je to právník, šéfproducent, hudební redaktor, dramaturg a spisovatel. Mezi jeho knihy patří například vzpomínková kniha Petr Muk – Oceán, Shalom, Slavíci, on (a já), Tenkrát na západě, Dobrodružství jménem Orient nebo Beatles – česká stopa.

nase zlata sedesata

Naše zlatá šedesátá – Malý průvodce velkou dekádou
1960-1970 Hrdinové, padouši, radosti, naděje a zklamání
Autor: Karel Jordán
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320
Hodnocení: 86 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/605099-nase-zlata-sedesata-maly-pruvodce-velkou-dekadou.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Z VIP večírků jsem šel do fekálií a kanálů,“ směje se Roman Buťa

altČeský rybníček je malý. A každá tvář v něm hned upoutá pozornost. Obzvlášť, když je to někdo mladý, talentovaný a nadšený nejen do práce, ale i do životního optimismu. Roman Buťa rozhodně někým takovým je. Publikum si získává už více než deset let ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Mumie světa byly odhaleny na pražském Výstavišti

DSC 0882Právě dnes začala zajímavá výstava Mumie světa, která má na pražském Výstavišti evropskou premiéru. Na předchozí zastávce v Americe slavila obrovské úspěchy, přičemž se počet jejích návštěvníků přehoupl přes milion.

...

Literatura

Jak vychovávat děti – zásady úspěšné vladařky

MACHIAVELLI 200Každý, kdo někdy vychovával děti, ví, co je to za dřinu a kolik emočně náročných situací a případně žaludečních vředů může taková adrenalinová aktivita otevřít. Suzanne Evansová, matka čtyř dětí, o tom ví své. Získala dokt...

Divadlo

Když se dětská říkanka změní v rukách šílence ve smrtící zbraň

200divLuxusní sídlo ležící na neobydleném ostrově skýtá mnoho příležitostí, jak příjemně strávit víkend ve společnosti osmi navzájem si cizích hostů, o jejichž potřeby se má starat manželský pár. Svou polohou a opuštěností se však může stát i příhodným místem pr...

Film

Desátý ročník Severského filmového podzimu odstartuje litevské drama

sasa200Na jubilejním desátém ročníku Severského filmového podzimu budou moci diváci zhlédnout nejen filmy evropského severu, ale i zástupce litevské kinematografie. Festivalové filmy podzimního výběru se představí ve 22 městech České republiky. Během pražské...