Návštěvníci výstavní síně ulehnou do postelí a vyzkoušejí si, jak se spávalo kdysi

Návštěvníci výstavní síně ulehnou do postelí a vyzkoušejí si, jak se spávalo kdysi

Tisk

 

spani 200Jak se spávalo pod nebesy, v prvorepublikové ložnici nebo ve venkovské světnici přiblíží nová původní výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. Historické ložnice si návštěvníci nejen prohlédnou, pro lepší zažití tématu mohou do postelí také ulehnout. A dokonce i obléknout dobové pyžamo.

 

Spánek tvoří významnou součást lidského života. Jeho kvalita se odráží na našem zdraví, náladě i pracovním výkonu. Řecký filozof Plutarchos už před dvěma tisíci lety upozorňoval, že spánek je nenahraditelný.

Času, který tak jako naši předkové pravidelně trávíme v posteli, věnuje pozornost nová výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. Autorky, historička umění Lenka Kirkosová a etnografka Mária Kudelová, ji pojmenovaly Dřív než usneš... aneb Jak se kdysi spávalo.
„Výstava předvádí, jak se měnil prostor ke spaní a jeho vybavení. Představuje proměny lůžka v různých časových obdobích i v odlišném společenském prostředí. K vidění bude ukázka, na čem spali lidé ve starší době kamenné, interiér renesanční ložnice, prostor venkovské světnice z 19. století, polní lůžka a postele v kasárnách nebo ukázka stanování v druhé polovině 20. století,“ popisuje Kirkosová.

spani 1Kdo si oblékne pyžamo?
Návštěvník muzea nahlédne do 15 instalovaných scén a do poloviny vystavených postelí bude moci zalehnout. Připravena k použití budou také dobová pyžama a noční košile.
„Návštěvníkům se naskytne příležitost ulehnout do postele kopírující renesanční lože z konce 15. století, číst knihu v lůžku z období první republiky nebo si ustlat na slamníku. Pro děti je připraveno peřinové poležení svádějící ke čtení pohádek,“ přiblížila Kudelová.

spani 2

Školáci se budou válet v peřinách
Nábytkové sestavy doplňují kolébky i postýlky z mateřských škol, dobové malby, fotografie, umělecké předměty i textilie. Exponáty pocházejí z historických a etnografických sbírek Muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Havelkova muzea a Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Připraveny jsou výukové programy a tvořivé dílny pro školáky.
„Děti si na vlastní kůži otestují, jak se žilo jejich vrstevníkům před 150 lety, když neměli ani vlastní postel, natož pokoj. Vyzkoušejí si dobová pyžama i poležení na kůžích a na palandách, ušijí si přikrývku, naplní ji peřím a provoní levandulí,“ naznačuje Iva Tylová, produkční doprovodných dílen.
„Na přelomu 19. a 20. století trávili lidé v posteli asi devět hodin denně. Dnešní člověk spí v průměru sedm a půl hodiny. Každý měsíc tak bdíme o 45 hodin více a za život získáme pět neprospaných let,“ uvádí Kirkosová zajímavý detail.
„Výstava zahajuje vernisáží ve čtvrtek 12. června v 18 hodin a potrvá do 21. září. Je vhodná k rodinné návštěvě muzea,“ láká Miluše Berková, tisková mluvčí.

Foto Vlastivědné muzeum Šumperk
Nábytek z 20. až 30. let 20. století z Dlouhomilova.

Zdroj foto: Muzeum Šumperk


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Destigmatizace u mě znamená, že budeme otevřeně mluvit o problémech, nikoliv sdělovat polopravdy

Edna NováEdna Nová v roce 2020 vydala prostřednictvím crowdfundingového nakladatelství Pointa svou knihu Ženy z Bohnic. Zajímavý rozhovor s Ednou o tom, co stálo za napsáním knihy, a co následovalo po něm, připravila Martina Čápová. 

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Reniin deníkRenia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzová...


Literatura

Jan van Helsing: Kniha za milion

kniha za milion200Autor je znám svými kontraverzními názvy, postoji a senzacechtivými titulky. Umí věci vzít pořádně od podlahy a tady to vzal přímo od zlaté podlahy. Elity světa, vlastnící největší bohatství na světě, prý znají tato pravidla. Neml...

Divadlo

V NODu praská program ve švech!

nodPo letní kompozici programu No Dimension Summer se režim v experimentálních prostorech NOD vrací do normálu.  Lépe řečeno se do programu vrátí osvědčené divadelní kousky, odehraje se několik premiérových večerů a to jak divade...

Film

Severský filmový podzim přinesl dvanáct mrazivých snímků

synove norskaFestival severské kinematografie nabídl pražským divákům od 14. do 18. listopadu celkem dvanáct mrazivých snímků. Deset novinek z posledních dvou let, barevně upravené a rozšířené titulky pro neslyšící a příběhy, které ...