Milokraj – kouzelný projekt inspirovaný folklorem s křehkými texty
Banner

Milokraj – kouzelný projekt inspirovaný folklorem s křehkými texty

Email Tisk

milokraj uvodkaPro hudební projekt Milokraj spojili síly zpěvačka a skladatelka Marta Töpferová a Tomáš Liška, kontrabasista taktéž se věnující skladbě. Na první poslech se může zdát, že jde o folklorní písně, ale ve skutečnosti jsou to nová díla mladých autorů.

 


Marta Töpferová je známá svou tvorbou latinskoamerické hudby a zpívá převážně ve španělštině, což se v projektu Milokraj rozhodla změnit. Na prvním albu Milokraje slyšíme motivy tradiční moravské hudby, interpretovány jsou obvyklými nástroji – cimbál, housle, kontrabas, ale stejně tak i netradičními – elektrická kytara nebo cuatro.
V září jsme měli příležitost slyšet kapelu živě v Átriu na Žižkově. Na posluchače čekal komorní, prosvětlený sál. Pro tento večer kapela hrála se zastupujícím kontrabasistou Lukášem Pelcem, ale na přednesu to nebylo nijak znát – sešli se prostě profesionálové, kterým kralovala Marta v pohádkových šatech (můžete vidět zde na videu).Stejně jako album, začal koncert písněmi Selené  -  bohyně Měsíce, Jabloň zapomnění – rychlá, svižná, v koncertním podání měla až čardášovou náladu, pokračovali jsme milostnou písní Na vysoké hůrce na text básnířky Věry Provazníkové. Některé texty pro Milokraj vzešly také z tvorby Anny Hodkové, babičky Marty, která byla na zářijovém koncertě přítomná - vyslechli jsme píseň K ránu, která na živo vyznívala až jako folklórní metal (berte prosím s rezervou). Laštověnko, kampak letíš? byla pro Martu, jak nám sama prozradila, jedna z prvních písní v rodném jazyce a z tklivých houslí přítomné úplně mrazilo.
Během koncertu jsme si vychutnali i písně, které zatím nejsou zaznamenány na albu, například Co mohl najít poutník na slova básně Antonína Sovy a jako rytmický základ posloužilo venezuelské merengue nebo v létě vzniknuvší a zatím pojmenovaná Tento svět  „…odkud pochází má víra, že má tužba neumírá, proč mě tento zemský svět, neustále volá zpět…“.

milokraj


Marta Töpferová své písně o lásce, nenaplněných nadějích, o tužbách, strachu, umístění člověka na světě, hluboce prožívá. Vzhled víly a sametově hluboký hlas je atraktivní kombinace.  Publikum nechtělo hudebníky pustit z pódia, Marta tak přidává ještě sólově skladbu Semana azul. Kapela si postupně získala srdce přítomných, potlesk se prodlužoval a zintenzivňoval a já jsem měla snad poprvé chuť číst básně.
 Aby mě miloval jsme sice na koncertě neslyšeli, ale byla by škoda se s vámi o ní nepodělit.


 


Milokraj
(Marta Töpferová – zpěv, cuatro, Lukáš Pelc – kontrabas, Stano Palúch – housle, Marcel Comendant – cimbál, David Dorůžka – akustická kytara, elektrická kytara)
Kdy:  21. 9. 2015
Kde: Atrium na Žižkově
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: www.milokraj.com


 

Rozhovor

Premiéry nepatří mezi mé oblíbené dny, říká herečka Jaroslava Tihelková

jarka tihelkova 200Komediální i charakterní herečka, která má navíc muzikální talent, což dokázala třeba v titulní roli dnes už legendárního muzikálu Hello, Dolly! - Tak nějak lze jen velice stručně charakterizovat Jaroslavu Tihelkovou, dlouholeto...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Star Wars: Atlas bytostí a tvorů potěší každého geeka

star wars atlas bytosti a druhu 200V nakladatelství Egmont ve společnosti Albatros Media vyšla v říjnu kniha pro všechny milovníky Hvězdných válek s názvem Star Wars Atlas bytostí a tvorů. Pojďte do něj s námi nahlédnout.

Divadlo

Herecká legenda Lubomír Lipský oslaví devadesáté narozeniny

lubomir lipsky200Herecká legenda Lubomír Lipský oslaví 19. dubna významné životní jubileum, devadesáté narozeniny, a to aktivně na jevišti Divadla ABC, kde stále hraje v komedii Pan Kaplan má třídu rád. Městsk...

Film

SEVERSKÉ KULTOVNÍ FILMY

sever200Na začátku září uvede Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald přehlídku severských kultovních filmů, tedy snímků, které většina Seveřanů dobře zná a miluje, ale které budou pro mnoho českých diváků novinkou.

...