Na Valašský špalíček přijede bluesman Gerald Clark

Na Valašský špalíček přijede bluesman Gerald Clark

Tisk

valassky spalicek 200Folk-blues-beat festival Valašský špalíček je jedním z mála letních přehlídek, které se uskuteční, i přes předcházející nepříznivé podmínky, v plánovaném termínu. Původně avizovaný program dostál několika změn, což se ale netýká vystoupení jihoafrického bluesového písničkáře Geralda Clarka, jenž zahraje plnohodnotný koncert v sobotu 27. června na I. nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.

 

Festival Valašský špalíček se ve Valašském Meziříčí uskuteční již po osmatřicáté. V areálu zámku Žerotínů uvede na třech scénách dvacítku koncertních vystoupení a audiovizuální pořad Wallachian Not-Psychedelic Breakfast s podnázvem 50 let po Beatles k výročí rozchodu legendy beatového věku v režii Václava Seyferta. Jedním z účinkujících je i do Valmezu navrátivší skladatel, textař, muzikant i zpěvák Gerald Clark, jehož hlas proniká až na dno posluchačovy duše mimořádnou schopností vyprávět v písničkách naléhavé příběhy. Pro interpretaci převzatých skladeb má vždy po ruce originální řešení. Stále zkoumá nové cesty, po nichž by přivedl blues na nové území.

Do čela bluesové komunity ve své zemi pronikl vlastně proto, že ten žánr přesahuje. Je to dobrodruh, jehož písně tančí kolem ohně afrických tradic mezi nebem a peklem. Na svůj odřený Fender hraje prsty jako folkař, trsátko používá pouze na sóla, ale je to nářez. Za pochodu sbírá oficiální tituly a výroční ceny,“ říká o umělci dramaturg festivalu Karel Prokeš. Mimo jiné, byl Clark ve své kategorii vyhlášen nejlepším koncertním umělcem Jihoafrické republiky, získal i cenu za nekomerční multižánrovou hudbu, a nakonec i slušně vydělal, když před časem jeho písničku As Crow Flies v senzačním klipu použila jistá automobilka do reklamní kampaně.

valassky spalicek Gerald Clark

Gerald má dnes na kontě sedm alb a donedávna ho zaměstnávala vzrušující spolupráce na nové desce s názvem Afrocoustic s bubeníkem Barrym van Zylem, který hrál s Johnnym Cleggem, Annie Lennox, Carlosem Santanou i Robertem Plantem. Spojení Geraldova hlasu, akustické kytary a Barryho bubenického mistrovství bylo šťastnou volbou. „Věřím, že akustické album Afrocoustic je skutečně autentickou výpovědí“, vzkazuje Gerald, který se veřejnosti poprvé představil v roce 1997 jako zpěvák kapely Delta Blue. Později skupinu opustil, dal přednost volnější spolupráci s řadou významných osobností jihoafrické hudební scény a také se vydal do Evropy. „V Belgii spolupracoval se Stefanem Dixonem, opakovaně zavítal do České republiky a dvakrát ho s doprovodem elektrické kapely měli možnost vidět i návštěvníci Malé scény za oponou tady u nás v Kulturním zařízení ve Valmezu. Tentokrát si však přiveze jen kytaru se stomp boxem a vedle klasického mikrofonu občas zazpívá i přes ozvučený starý telefon,“ dodává Karel Prokeš.

V sobotním programu Valašského špalíčku také zahraje Triga C.K. Vocalu, Petr Linhart, Dáša Ubrová & Milan Kašuba & Vincenc Kummer, Majerovy brzdové tabulky, Jakub Noha, C.K. Vocal s hosty, Ľuboš Beňa & Prospektori & Peter Bonzo Radványi j.h. ze Slovenska, PBK Blues, František Segrado & Něco hezkého a Gary Moore Tribute Band feat. Jack Moore z Velké Británie.

valassky spalicek program

K dostání jsou v současné době třídenní festivalové vstupenky, a to online na stránkách www.valasskyspalicek.cz a www.kzvalmez.cz (preferované varianty) i osobně v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lenka Dusilová: Je čas na nové věci

200rozLenka Dusilová, nepřehlédnutelná a originální osobnost české hudby, přichází se svojí kapelou BAROMANTIKA s novým albem. Přesněji řečeno jde o komplet CD a DVD s živým koncertním záznamem Live at Café v lese, který je vůbec prvním živým albem v kompletn...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Maria Adolfssonová: Velká chyba

velka chyba 200„Nálada oustřiček sice bývá povznesená a srdečná, ale slavnosti si tradičně vyžádají i něco málo obětin v podobě opilců, výtržníků a tu a tam někoho přiotráveného jídlem. To, co k tradici naopak nepatří, je pouliční občerstvení a levné...

Divadlo

Švandovo divadlo pořádá Den otevřených dveří: nabídne prohlídky, pátrání po ukradeném předmětu i večerní show před budovou

svandovo divadlo 200Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro veřejnost chystá v úterý 8. září pražské Švandovo divadlo. Divadlem a jeho zákulisím provedou zájemce například herečky Bohdana Pavlíková, Natálie Řehořová, Marie Štípková, herec O...

Film

Vyšly vybrané texty filmové kritičky Galiny Kopaněvové

Spatrit-a-napsatHned úvodem by rád vyjasnil: Galina Kopaněvová (1931-2012) není Ruska, narodila se v Kolíně české matce (byť v Rusku narozené) a ruskému emigrantu, takže by měla být psána právě takto (a sama se tak skutečně podepisovala). Pr...