Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

Tisk

byt-tak-strojem 200V nakladatelství Práh vyšla zajímavá kniha Být tak strojem s podtitulem Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti.

 

 

 

Na knize mě velmi zaujala anotace, kde se píše: „Lidstvo vždy fascinovala představa nesmrtelnosti a asi nikdy ho fascinovat nepřestane. Už několik tisíc let starý bájný Epos o Gilgamešovi zmiňuje touhu nalézt recept na věčný život a tato touha přetrvává dodnes.“ Upřímně jsem moc nevěděla, co od tohoto titulu čekat, ani jsem neznala jeho formu – zda jde o beletrii, odbornou literaturu nebo něco jiného.

Nakonec třetí varianta byla správná – jednalo se o putování po laboratořích, konferencích protkané setkání s velmi zajímavými lidmi, kteří vidí budoucnost úplně jinak. V knize najdete celkem 16 kapitol, které se dotýkají témat, jako je singularita, stroje, roboti, biologie, víra nebo nesmrtelnost. Z některých kapitol až mrazí, se zatajeným dechem jsem například četla o návštěvě v zařízení pro kryogenní uchovávání těl nebo o takzvaných biohackerech, kteří se nebojí vylepšovat své tělo.

Mnohdy jsem měla opravdu dojem, že čtu o scénáři k nějakému sci-fi filmu a těžko jsem si dokázala představit, že popisovaní lidé opravdu existují. To se týká především transhumanistů a dokazuje to například tato ukázka: „Tim trpělivě zakroutil hlavou. „Ale to není jenom náboženská myšlenka, kamaráde. Zeptej se jakéhokoli transgender člověka. Řekne ti, že je uvězněný ve špatném těle. Ale já, já jsem uvězněný v těle. Všechna těla jsou pro mě špatná.“ (str. 170)

Autor je při svém putování velmi zvídavý, musel hodně cestovat a zažil také nejedno dobrodružství. Moc se mi líbilo, jak vše dokázal předat i popsat, jednalo se o velmi zajímavé čtení, které (naštěstí pro něj i pro čtenáře) není tak moc náročné. Navíc v knize netají svou skepsi a nepochopení, takže se občas i zasmějete.

Kniha Být tak strojem byla pro mě milým překvapením a čtení jsem si moc užila.

Mark O'Connell je přispěvatel do prestižních časopisů The New Yorker nebo The New York Times Magazine a napsal už několik knih, ve kterých se věnuje technologiím. Žádná z nich ovšem nezaznamenala tak obrovský úspěch jako kniha Být tak strojem, nominovaná na několik prestižních světových cen (vítěz Wellcome Book Prize 2018).

byt-tak-strojem

Být tak strojem
Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti
Autor: Mark O’Connell
Překlad: Jiří Petrů
Žánr: fejetony,
Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2019
Počet stran: 254
Hodnocení: 88 %

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete koupit zde: https://www.knihcentrum.cz/byt-tak-strojem


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bejzo z Polemic: „Nálady sa v takom početnom týme zvyknú často meniť...“

bejzo polemicSlovenská legenda ska Polemic si užívá léta plnými doušky, a to především na festivalech. Nyní hráli i v samotném olympijském Londýně. Nejen o něm nám něco pověděl leader skupiny Bejzo.

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Po Věrném čtenáři přichází Krutá hra

kruta hra200V recenzi předchozího dílu Věrný čtenář jsem psala, že si jméno autora rozhodně zapamatuju a že se těším na jeho další knihy. Ani jsem se nenadála a byla tu Krutá hra.

 

...

Literatura

Dobrodružné pátrání po historii knihoven dětskýma očima

Vášspolkla me knihovna200niví čtenáři se vyznačují přeplněnými knihovnami a hromadami knih v okolí postele a stolů. Kdykoliv se pokusí udělat si v knihovně pořádek, ztroskotá jejich úsilí na první knize, kterou vezmou při úklidu do rukou a začtou...

Divadlo

Komedie Poslední ze žhavých milenců se Simonou Stašovou má za sebou skoro 12 sezón

posledni ze zhavych milencu 200Komedie Poslední ze žhavých milenců, patří mezi nejúspěšnější díla známého amerického autora Neila Simona. Řadu sezón se těšila velké divácké přízni na Broadwayi. Skvělá je již svým námětem a přímo dokonalá dí...

Film

Filmový sirotek 2015 se zlatem v hrdle

boychoir perexJaké dialogy se scénáristovi jménem Francois Girard honí hlavou? Jak bude vypadat režie Bena Ripleyeho? Přinese oscarový Dustin Hoffman filmu připravujícímu premiéru v roce 2015 štěstí? Kdo...