V Pavoučí síti Františka Niedla

V Pavoučí síti Františka Niedla

Tisk

pavouci sit200S životem i výčtem tvorby českobudějovického rodáka Františka Niedla jsme vás na webu Kultura 21 seznámili v listopadu 2012 v příspěvku kolegyně Veroniky Jurčové. 

 

 

Proto se nebudu opakovat a rovnou se pojďme podívat na nový historický román z pera jihočeského autora. Únorová novinka nakladatelství MOBA přináší pokračování příběhu pražského platnéřského tovaryše Lukáše, se kterým jsme se seznámili v Niedlově románu Platnéř, a který to v životě vůbec nemá snadné. Po všech útrapách a životu nebezpečných nástrahách, které na něj v hlavním městě českého království za vlády krále Václava IV. číhali, se ve společnosti svého ochránce Lorenza Scorsiniho a jeho dcery Angely vydává na cestu do Milána, kde se chce přiučit dalším dovednostem od zdejších platnéřských mistrů. Na Scorsiniho doporučení je přijat do platnéřské dílny mistra Pratiniho a zdá se, že se jeho život obrací lepším směrem. Jednou z jeho stinných stránek je ztráta Angeliny blízkosti, která je provdána za jednoho z italských šlechticů. I tak by mohl být Lukášův život bezpečnější než ten, od kterého utekl z Prahy. Ale…

Ale ani Itálie není bezpečné místo bez intrik a nebezpečí, za kterými se skrývá, jak jinak, především boj o moc a postavení. A Lukáš se ocitá v pavoučí síti dalších nebezpečných nástrah. Ale jak to bývá, někteří lidé dokáží bojovat silou a jiní lstí a chytrostí. A protože Lukáš je vybaven některými zvláštními schopnostmi, dokáže si poradit i se zákeřnostmi a nepříznivými okolností. Dokáže i ze zlé situace pro sebe vytěžit maximum výhod a nejednu pavoučí síť také nastraží.

Ač nejsou historické romány mým nejoblíbenějším žánrem, občas si nějaký ráda přečtu. A tenhle jsem přečetla s jedinou pauzou. Ani během doby, kdy jsem musela knížku odložit, se mi stále vracelo, jak to dopadne a co ještě na Lukáše čeká. Tedy možná abych byla přesnější, moc jsem nepochybovala, jak vše dopadne, ale co ještě autor vymyslí a kterým směrem se bude příběh ubírat, to vždy jasné nebylo.

A tak doporučení pro milovníky historických románů… Tenhle si určitě nenechte ujít, ale pokud jste nečetli, tak se před tím ještě vraťte k Platnéři. Stojí to za to. Přeji příjemnou zábavu.

pavouci sit

Název: Pavoučí síť
Autor: František NIedl
Žánr: Historický román
Vydáno: 2013
Stran: 295
Vydalo nakladatelství: MOBA
Hodnocení: 90%

Zdroj foto: http://shop.mobaknihy.cz/knihy/pavouci-sit


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavlína Senić: „Posluchačům vážné hudby přeji, aby v ní vážně objevili její nesmrtelnost!!!“

senic perexTentokrát vám přinášíme rozhovor s velmi příjemnou dámou, vokalistkou Pavlínou Senić. Jak pečuje o své zlato v hrdle, jak si rozumí s manželem Tomášem Úlehlou a jaká je matka? V tomto rozhovoru se dozvíte plno dalších zajímavých věcí… 

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Tom Kenyon spojuje matematiku, intuici a hudbu v egyptský klenot?

Moudrost Hathoru perexObohacení duše, které Moudrost Hathorů nabízí, mi šla jako čtenáři do dvou oblastí. První je ta zvědavá, dokonale uspokojená zvědavost, protože co když vážně je tohle něco, co pozvedlo egyptskou civilizaci? A druhá je čist...


Literatura

Češi 1942 aneb jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha

Cesi 1942 200V jednom z dalších pokračování devítidílné komiksové řady tzv. „Českého století“ od roku 1918 do roku 1992 se autor Pavel Kosatík spolu s výtvarníkem Markem Rubcem věnují dalšímu klíčovému okamžiku našich moderní...

Divadlo

Když kamarádi už nejsou, co bývali

fuk 200Divadlo pod Palmovkou opět hraje po rekonstrukci ve svých prostorech. Jednou z premiér aktuální sezóny je i hra nizozemské autorky Marie Goos, která poukazuje na to, že časy a lidi se mění, i když byli skálopevně přesvěd...

Film

Jak se měnila typografie filmových titulků

Málokdy si to plně uvědotitulky 200mujeme, ale téměř každý film - nejen český - začíná nějak řešenými úvodními titulky (nejedná se tedy o podtitulky provázející zahraniční filmy, ponechané v původním znění). Díky úvodním nápisům se dovíme, jak se film nazýv...