Vydejte se do Kolína za židovskými památkami

Vydejte se do Kolína za židovskými památkami

Tisk

zidov 200Mezi opomíjené klenoty Pošembeří patří bývalé židovské ghetto v Kolíně, které se nacházelo v Židovské ulici (dnes v ulicích Na Hradbách a Karolíny Světlé). Málokdo ví, že kolínská synagoga je mimo Prahu nejstarší a nejcennější památka svého druhu v Čechách a také největší synagoga vzniklá do 18. století. Budova synagogy je skryta za domy v ulici Na Hradbách čp.126 a čp.157, který původně sloužil jako triviální židovská škola, postavená v letech 1844-46 na jediné přístupové cestě k synagoze. Dnes v budově školy sídlí Městské informační centrum.

 


Synagoga byla postavena zřejmě na místě starší dřevěné modlitebny na přelomu 14. a 15. století, neboť jak dokládá letopočet na pamětním kamenu vloženém do východního průčelí, v roce 1422 došlo k přestavbě již existující synagogy. Zcela zásadní je velkolepá barokní přestavba z let 1693–96, která dala synagoze v zásadě její současnou podobu. K drobným úpravám došlo jen před rokem 1721, kdy byla rozšířena o přístavbu na jižní straně a o boční prostory, a v roce 1815, kdy byla prodloužena na západ do parkánu přilehlého městského opevnění.

zidov 6

Její hlavní loď je uzavřena raně barokní lunetovou klenbou s bohatou štukovou výzdobou z doby kolem roku 1700. Při posledních restaurátorských úpravách byly na zdech odhaleny části hebrejských textů. Na bocích synagogy jsou umístěny přístavby, na nichž se v patře nacházely oddělené galerie pro ženy. Z vybavení synagogy se dochoval jen raně barokní svatostánek (aron ha-kodeš) z roku 1696. Svému účelu sloužila synagoga do roku 1953, kdy kolínská židovská obec fakticky zanikla. Poté synagogu získalo město Kolín, které ji nejprve využívalo jako sklad, a v letech 1990–2000 uskutečnilo nákladnou opravu.

zidov 1


 V prostoru synagogy se v levém bočním výklenku nachází pamětní deska židovských vojáků padlých v 1. světové válce a deska připomínající kolínského rabína PhDr. Richarda Federa (1875-1970), pozdějšího vrchního rabína českých zemí (1961-1970). V pravé části ženské galerie byla v roce 2010 otevřena stálá expozice „Žili tu s námi", která je věnována dějinám židovské komunity v Kolíně.

zidov 2


Kromě synagogy jsou hodny obdivu i krásně opravené domy v obou zmiňovaných ulicích. V Městském informačním centru si zájemci mohou vypůjčit klíč a navštívit druhý nejstarší dochovaný židovský hřbitov v Čechách, v němž se nachází přes 2 600 náhrobků.  Kolínský židovský hřbitov byl založen v 15. století a užíván až do roku 1887. Nejstarší datované náhrobky pochází z roku 1492. U hřbitovní zdi napravo od vchodu se nachází jeden z typově nejstarších náhrobků s nečitelným textem. Tvoří ho pravoúhlá kamenná deska bez ozdob, jejíž nápisové pole lemuje široká obruba. Za pozornost mimo jiné stojí náhrobek rabína Chajima, syna Sinaje (1624) na mírné vyvýšenině v centrální části hřbitova.

zidov 3

Nejznámějším náhrobkem je náhrobek Becalela, syna legendárního pražského vrchního rabína Jehudy Löwa (1599). Nalevo od něho stojí čestná řada novějších náhrobků kolínských rabínů. V západní části hřbitova, přiléhající ke Sluneční ulici, se nacházejí mladší náhrobky převážně z 19. století. Za návštěvu stojí i Nový židovský hřbitov.

zidov 4


Kolínské židovské památky mohou svým stářím i zachovalostí směle konkurovat mediálně známějším památkám v Třebíči. Zážitkem pro jejich návštěvníky bude i úžasný klid a trochu tajemná atmosféra na židovském hřbitově.
Vstup na hřbitov je zdarma každý den kromě soboty (klíč od brány je k dispozici na Městském informačním centru, které zajišťuje i prohlídky synagogy).

zidov 5

 

Návštěvní doba synagogy: květen – říjen: úterý – pátek 9:00 – 17:00 hod., sobota a neděle 9:00 – 15:00; listopad – duben: pondělí – pátek 9:00 – 17:00 hod.
Vstupné: 40 Kč, skupinová vstupenka 200 Kč.
Informace: www.infocentrum-kolin.cz

 

Zdroj foto: autorka článku


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Píše Zdeněk Hanka do ticha?

hanka z 200Sympatický usměvavý muž, lékař, spisovatel, specialista pohotovostní a záchranné služby a instruktor v tomto oboru, člověk, který miluje hudbu a výtvarné umění - to vše v jedné osobě je Zdeněk Hanka, česky píšící autor žijící od roku 1999 v Kanadě...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Záchvaty hokejového šílenství 3: Finská radost, švýcarská pohoda a česká deprese

hokej VORACEK 200Nikdy bych nevěřil, že po vítězství „našich“ nad jedním z outsiderů hokejového šampionátu Slovinskem budu mít v očích slzy. Podobně to prožíval i můj kolega z práce, ten měl dokonce chuť políbit svého psa, který s ním v těchto dnech p...


Literatura

Kukuczka: Osm let mu stačilo, aby zdolal korunu Himálaje a Karákóramu

kukuczka-1024x683Co je vlastně horolezectví? Je to sport, ve kterém se soutěží o dobývání vrcholů? Nebo filozofie, která může být také určitou tvůrčí činností, jak si myslí Reinhold Messner a ne jen on? Kniha je plná otázek, co jsou i dnes velmi aktuální....

Divadlo

Bella figura. Přehlídka komunikačních trapasů v Městském divadle v Brně

Bella Figura perexItalská povaha – stručná přehlídka po italské způsobu komunikace, kterou asi poprvé popsal fejetonista Bepe Severgnini. Ano, je to termín Bella Figura. Je obsažným názvem hry dramatičky Yasminy Rezy. V režii této autorky měla hr...

Film

Krvavý boj za skotskou svobodu

statecne srdceTěžký historický film Statečné srdce (1995) ztvárňuje něco, co je v období každé krize velmi aktuální. I když zabíjet není právě nejlepší řešení, můžeme se podívat, jak se daly řešit podobné problémy kdysi dávno.

...