Karel Wagner: Obrazy z Vysočiny

Karel Wagner: Obrazy z Vysočiny

Tisk

vytvarno wagner perexAž do 28. ledna 2018 mají všichni milovníci výtvarného umění možnost navštívit v Regionálním muzeu v Chrudimi výstavu souborného díla krajináře Karla Wagnera Obrazy z Vysočiny           

 

 

Malíř Karel Wagner (1886-1963) se narodil v Pastvinách u Žamberka v Orlických horách. Vyučil se v mlynářském oboru a jako mlynářský tovaryš se živil až do 1. světové války. Ve válce byl  raněn a vzhledem ke svému zranění se začal věnovat malířství. Jak sám o sobě píše: „K mlynaření neschopen, odhodlal jsem se splniti svůj sen, věnovat se malířství. Matka mně vyplatila otcovský podíl a já šel do Prahy studovat na ukrajinskou akademii.“ Než však nastoupil na akademii, jezdíval do Kameniček, kam ho přilákal odkaz Antonína Slavíčka, který přivedl na Vysočinu nejednoho umělce. Poznal zde i Františka Kavána a Gustava Macouna. S Gustavem Macounem si byli osobně i výtvarně velmi blízcí.
Na ukrajinskou akademii nastoupil Karel Wagner koncem 20.let 20.století. Byla to škola středoškolského typu, sloužila jako příprava k vysokoškolskému studiu. Docházku však Karel Wagner předčasně ukončil a v průběhu roku 1930 nastoupil k soukromé výuce u profesora Adolfa Zahela, u nějž absolvoval dvouletý krajinářský kurz. Za svým učitelem jezdíval Wagner v polovině 30. let do jižních Čech, kde vzniklo několik jeho obrazů s jihočeskou krajinou, a také do Jaroměře, kde se Wagner i na nějaký čas usadil. Vliv školy Adolfa Zahela je patrný zejména na kresbách z počátku 30. let z krajiny jižních Čech. Na svých malířských toulkách zavítal malíř kromě Kameniček také na Náchodsko, pobýval v Hradci Králové, v Praze, ale i v Kutné Hoře. Kočovný život 30. let ukončila 2. světová válka a v roce 1942 se Karel Wagner natrvalo usadil v Kameničkách.
 Námětově se Karel Wagner orientoval zejména na krajinná seskupení – břízy, potoky a říčky, rybníky, výhledy, ve všech ročních obdobích. Oblíbené byly také kostely, především kostel v Kameničkách, který pozoroval z okna svého ateliéru, a byl mu tak nepřetržitým námětem. Kromě krajin zachycoval Karel Wagner též různá zátiší, zamiloval si ale zejména kytice – pivoňky, chryzantémy, vlčí máky, šeříky.
 Přestože dílo Karla Wagnera zůstává poněkud stranou, zcela jistě patří do zlatého fondu českého výtvarného umění. Wagnerovo dílo se pravidelně objevuje na výstavách, zejména pak v Kameničkách. Jeho umění se stalo nedílnou součástí života obce a okolí, je zastoupeno v soukromých sbírkách, muzeích i galeriích.
 Na výstavě je ke zhlédnutí přes šedesát obrazů tohoto neprávem opomíjeného malíře oslavujícího půvaby české krajiny. K dispozici je i katalog obsahující všechna vystavená díla. Zájemci si mohou dokonce některé Wagnerovy práce zakoupit, protože výstava je z části prodejní.
 
vytvarno wagner01
 
Karel Wagner: Obrazy z Vysočiny
Místo a datum: Regionální muzeum Chrudim, Široká 86,  od 24.11.2017 do 28.1.2018
Otevřeno: denně kromě pondělí od 9 do 12 hodin a od 12:30 do 17 hodin

Zdroj foto a info:  www.muzeumcr.cz

 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Uherské Hradiště

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Abstrakce, venkovské stavení i kočky… Obrazy a fotografie v Café Alternatif

cafe alternativ200Tajemství pocitů! Obrazy Hanky Chromé a fotografie Lenky Hřídelové si můžete až do 9. března prohlédnout v galerii Café Alternatif (Mezibranská 21, Praha 1)


<...

Literatura

Václav Erben - Osamělý mrtvý muž

osamely mrtvy muz perexKoncem srpna začala televize Prima vysílat detektivní seriál Kapitán Exner na základě příběhů Václava Erbena. I díky tomu vydalo v říjnu nakladatelství Knižní klub příběh Osamělý mrtvý muž, Případy kapitána Exnera 1.díl.

Divadlo

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

zabradli 200Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. V nadcházejícím roce uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase...

Film

Film Tancuj Matyldo je excelentní, má silné téma i jedinečné herce

matylda200Hned na začátku je třeba říct, že nový český snímek režiséra Petra Slavíka Tancuj Matyldo je na české poměry vynikající, a to po všech stránkách. Je to silné téma, skvělá režie a samozřejmě dokonalí herci. Nehrají své osvědčené herecké finty (jak t...